"Реферат" Кабміну: Хто і як готує відставку уряду Шмигаля

"Червоне світло", яке запалили урядовій програмі два парламентські комітети, "підвішують" Кабмін Дениса Шмигаля на гачок політичних домовленостей

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Реферат" Кабміну: Хто і як готує відста…

Ще 2 квітня прем’єрміністр України Денис Шмигаль повідомив, що його уряд, за який Верховна Рада проголосувала 4 березня внаслідок першого системного перезавантаження влади "нових облич" президентом Зеленським, затвердив програму своєї діяльності та "найближчим часом" внесе її на розгляд Верховної Ради. Прем’єр тоді запевнив, що його кабінет не відмовлятиметься від змін і реформ, попри Covid-19.

Програму діяльності уряду Шмигаля подали до парламенту 13 квітня. Зазначимо, її обсяг складає 9 сторінок. Для порівняння: аналогічний документ попереднього уряду Олексія Гончарука сягав 100 сторінок тексту.

Але минув місяць, а віз і нині там: програма не те що не затверджена повним складом депутатського корпусу, але й не пройшла "чистилище" комітетів парламенту. Більше того: перед урядом виникли серйозні перепони.

Ще позавчора голова партії "Голос", народний депутат Кіра Рудик опублікувала статтю, в якій фактично розгромила урядове напрацювання: "Ці 9 сторінок є радше студентським рефератом середньої якості. Без жодних цифрових показників, без жодної конкретики. Уряд використав в програмі лише дві цифри — поточний рік і офіційну назву коронавірусу COVID-19".

Судячи з наступних рішень парламентських комітетів, такої думки притримуються не лише в помірковано опозиційному "Голосі", а й навіть у монобільшості. Вчора комітет парламенту з питань фінансів і податкової політики рекомендував відправити програму діяльності уряду Дениса Шмигаля на доопрацювання. Причина, яку озвучили члени комітету, - низька якість поданого Кабміном документу. Член фінансового комітету, депутат із фракції "Голос" Ярослав Железняк у Фейсбук назвав програму "рефератом" і додав, що "з таким документом краще до нас навіть не приходити".

Другий потужний удар по позиціях уряду завдано сьогодні. Комітет ВР з питань економічного розвитку на своєму засіданні також ухвалив рекомендувати Верховній Раді відправити програму діяльності Кабінету міністрів України на доопрацювання.

На рішення нардепів не вплинуло і особисте представлення документу прем’єром Денисом Шмигалем. У офіційному повідомленні комітету йдеться про те, що голова уряду "відповів на запитання народних депутатів, які стосувались загальної стратегії розвитку України, окремих галузей економіки, а також подолання наслідків кризи, викликаної коронавірусною хворобою".

Але члени комітету зійшлися на думці, що програма потребує суттєвого доопрацювання. Підсумок обговорення підбив голова економічного комітету Дмитро Наталуха із фракції "Слуга народу": "Ми не готові підтримати дану Програму", - сказав він.

Члени комітету запропонували спільно з урядовцями доопрацювати програму протягом місяця. Свій фактичний провал Денис Шмигаль пояснив тим, що для розробки документу "було обмаль часу, однак, вже є заходи і програма виходу енергетики з глибокої кризи, напрацьовані заходи стимулювання вітчизняного виробника, Уряд працює над підтримкою туристичного бізнесу, стимулюванням створення робочих місць".

Нарешті, члени комітету з питань економіки вирішили провести 7 травня комітетські слухання за участю прем’єр-міністра щодо програми Уряду.

За рішеннями цих двох ключових комітетів можна спрогнозувати, що частина владної команди створює механізм, за допомогою якого чинний уряд буде "підвішено" на гачок невизначеності перспектив тривалості роботи.

Це може бути пов’язане з тим, що цей Кабмін називають "урядом олігархів", маючи на увазі заангажованість деяких його членів економічними інтересами великого бізнесу. Зокрема, і самого прем’єра, і принаймні одну його підлеглу, в.о. міністра енергетики Ольгу Буславець (яку досі не вдалося протягти на посаду "повноцінної" міністерки через опір частини фракції "Слуги народу" і незгоду інших фракцій Ради), відносять до сфери впливу мільярдера Ріната Ахметова.

Прямих доказів цього зв’язку немає, проте вистачає побічних: певні рішення виконавчої влади змушують замислитися. Так, чималого розголосу сьогодні набула ініціатива в.о. міністра енергетики зупинити три блоки АЕС і зменшити виробництво ще на п’яти блоках. Це дасть змогу більше заробити як тепловим, так і сонячним електростанціям з бізнес-імперії Ріната Ахметова. Останні працюють на дорогому "зеленому" тарифі. Державі такі рішення коштуватимуть мільярдних збитків, а НАЕК "Енергоатом" опиниться на межі банкрутства. Все це відбувається на тлі загрози енергетичній безпеці України через неконтрольоване зростання потужностей виробників "зеленої" енергетики, про що попереджала Служба безпеки України.

Ініціатива в.о. міністра енергетики Буславець фактично роблять її шанси бути затвердженою в парламенті рівними нулю. А одночасно викликає неприховане роздратування решти членів "клубу оліхархів". І змушують їх тиснути на уряд загрозою відставки.

Такий хід може виявитися корисним і для іміджу самого президента України, якого з різних боків звинувачують у зростаючому впливові олігархів на ухвалення владою важливих рішень у галузях економіки й фінансів та вирішальному впливі мільярдерів на кадрову політику держави. Пом’якшити тиск критиків можна, зробивши уряд Шмигаля тимчасовим.

А осінь покаже, як діяти далі. Тим більше що на осінь чимало експертів прогнозують економічну кризу. На цьому тлі цілком може активізуватися Кремль у черговій спробі просунути свій порядок денний через уважних до думки "російських партнерів" українських політиків і чиновників, включно з тими, які перебувають поруч з Володимиром Зеленським. Тому Банкова може спробувати розв’язати вузол заангажованості інтересами олігархів – принаймні, про людське око.

Якщо урядову програму так і не буде доопрацьовано таким чином, щоб задовольнити членів профільних парламентських комітетів (за частиною яких стоять інтереси тих же олігархів), то уряд можуть спробувати перезавантажити. Підходящий час для цього буде, приміром, після завершення карантину, який поки що продовжено до 11 травня цього року. Як мінімум опоненти посилення Ахметова можуть вимагати звільнення Буславець з Міненерго, або й самого прем’єра. Хоча для стабільності Ахметову Міненерго в новому уряді доведеться лишити - без дотацій він може збанкрутувати. А враховуючи те, що олігарх є монополістом у багатьох сферах, він потягне за собою і державу.

Принаймні довкола насправді неякісно виписаної програми Кабміну можна буде влаштувати ритуальні піар-танці. Хоча, поза сумнівом, тим же займатимуться і в групі підтримки уряду, виступи якої очікуються на телеканалах, що належать Рінату Ахметову. Цікаво буде спостерігати, хто виступить адвокатом діяльності цього уряду на токшоу Савіка Шустера, яке збирає представників усіх основних партій, угруповань і гуртків за бізнес-політичними інтересами. З іншого боку, варто стежити і за аналогічними програмами чи журналістськими розслідуваннями, які з’являтимуться на телеканалах решти багатих людей – тому ж 1 + 1 Ігоря Коломойського.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme