Заради Турчинова РНБО перетворять на військовий уряд

Призначення Олександра Турчинова на посаду секретаря РНБО означає, що інститут «збитих льотчиків» зазнає серйозних метаморфоз і отримає «яструбині» повноваження
Depo.Влада
16 грудня 2014 17:57
ФОТО: depo.ua
Заради Турчинова РНБО перетворять на військовий уряд
Заради Турчинова РНБО перетворять на військовий уряд

Через десять років Рада національної безпеки і оборони України знову стає органом, що має реальні важелі впливу на всіх силовиків в країні. Інакше Олександр Турчинов просто не погодився б йти на посаду секретаря РНБО.

За інформацією ДеПо, вже наступного тижня Верховна Рада розгляне у другому читанні законопроект «Про внесення змін до закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України» про вдосконалення координації та контролю у сфері національної безпеки і оборони». Він реально збільшує повноваження цього владного інституту, який за часів Ющенка і Януковича грав роль місця, куди засилали політичних «пенсіонерів» і неугодних осіб. 11 грудня за даний документ у першому читанні віддали свої голоси 316 народних депутатів. Враховуючи, що прийняття даного законопроекту і було головною умовою працевлаштування з боку Турчинова, голосування за даний документ вже є формальним моментом.

На думку директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, рішення Президента про призначення Турчинова на посаду секретаря РНБО є своєчасним. «Турчинов давно переріс рівень народного депутата і парламентських теренів. Йому потрібні інші масштаби державної діяльності. В даному випадку тут збіглося бажання президента зміцнити апарат РНБО з бажанням самого Турчинова отримати адекватний його політичного досвіду масштаб державної діяльності», - вважає експерт.

ДеПо коротко проаналізував, що пропонується даним документом і які повноваження отримає Турчинов. По-перше, РНБО стає головним контролюючим і сполучним органом для всіх силовиків країни. Раніше РНБО здійснював «поточний контроль діяльності органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони», тепер він буде їх ще й «координувати». Фактично це означає, що секретар зможе не тільки давати вказівки, а й реально контролювати дії виконавців - Міноборони, СБУ, МВС, Служби зовнішньої розвідки тощо.

Мова йде не тільки про питання «безпеки й оборони». Тепер Турчинов і його РНБО також отримає вплив у сферах протидії корупції, забезпечення громадської безпеки та боротьби зі злочинністю, чого раніше не було. З'явиться і ще один важливий пункт, раніше відсутній в законі: «Рішення Ради національної безпеки і оборони, введені в дію указами Президента України, є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади».

Турчинов після прийняття цього закону отримує певну свободу для кадрового маневру. Він зможе сам підбирати собі заступників, хоч і зі схвалення президента, брати участь в обговоренні кандидатур на пости, пов'язані з обороною або нацбезпекою, вносити пропозиції за відповідними статтями держбюджету, організовувати Ставку Верховного Головнокомандувача.

Правда, у юридичного управління ВР виникла низка питань до документа. На їхню думку, у разі ухвалення законопроекту, існує загроза «тотального контролю за діяльністю органів виконавчої влади з боку РНБО». Але, на думку Вадима Карасьова, розширення повноважень РНБО є необхідним рішенням.

«Зараз ми переживаємо такий момент у життєдіяльності, що потрібно зміцнювати сферу безпеки, обороноздатність, кардинально реформувати збройні сили і правоохоронні органи. Тому відповідна інституція - РНБО і його апарат - повинні мати більш широкі повноваження, в тому числі вийшовши за рамки чисто консультативної функції у функцію прийняття рішень. Фактично РНБО буде військово-політичним урядом поряд з політико-економічним урядом, який очолює соратник Турчинова по «Народному фронту» Арсеній Яценюк. РНБО чекає серйозна інституційна трансформація. Президент, швидше за все, перетворить РНБО в серйозний, якщо не ключовий інститут державного управління», - підкреслив експерт.