Рада схвалила довгоочікуваний "мовний закон"

Сьогодні, 25 квітня, Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому проект закону №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Рада схвалила довгоочікуваний "мовний за…

За відповідне рішення проголосували 278 народних депутатів, передає Depo.ua.

Згідно з пояснювальною запискою, схвалення законопроекту №5670-д сприятиме злагоді у суспільстві, утвердженню української мови як державної на всій території України у всіх сферах суспільного життя, консолідації та розвиткові української нації.

Зазначається, що він спрямований на регулювання порядку застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя, проте його дія не поширюватиметься на мову релігійних обрядів та на сферу приватного спілкування між особами.

Завданням проекту закону є, зокрема, забезпечення державою:

1) захисту державного статусу української мови як мови громадянства України;

2) утвердження української мови як мови міжетнічного спілкування і порозуміння в Україні;

3) функціонування державної мови як інструмента об’єднання українського суспільства, засобу зміцнення державної єдності та територіальної цілісності України, її незалежної державності та національної безпеки;

4) застосування української мови як державної на всій території України у всіх сферах суспільного життя, а також у міжнародному спілкуванні та при здійсненні посадовими особами представницьких функцій;

5) розвитку української мови, як самобутньої мови титульної нації з метою зміцнення національної самосвідомості українців та збереження національної культури, традицій, звичаїв та історичної пам’яті української нації;

6) підтримки української мови шляхом сприяння:

-  досконалому володінню українською мовою громадянами України;

-  розвитку української мови жестів для спілкування із та між людьми, які мають вади слуху;

-  застосування української мови відповідно до вимог українського правопису;

-  використанню українських слів, словосполучень і термінів замість іншомовних;

-  запобіганню вульгаризації української мови та змішування її з іншими мовами;

-  поширення знань про українську мову та її роль у розвитку української та європейської культур;

-  популяризації діалектів та говірок української мови та їхньому збереженню;

-  поширення української мови у світі та сприяння в задоволенні мовних потреб закордонних українців у країнах їхнього поселення.

"Мовний" законопроект передбачає також створення Національної комісії зі стандартів державної мови та запровадження посади уповноваженого із захисту державної мови.

Нагадаємо, 24 квітня Рада розглянула 99% правок до "мовного закону".

Голова Верховної Ради Андрій Парубій хоче, аби "мовний закон" підписав саме чинний президент Петро Порошенко.

Довідка: 4 жовтня Верховна Рада схвалила в першому читанні проект закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (№ 5670-д). Законопроектом визначено, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.

19 грудня комітет парламенту з питань культури та духовності рекомендував Верховній Раді ухвалити "мовний закон" у другому читанні.

Водночас в Європейському Союзі рекомендують Україні відправити законопроект про державну мову, ухвалений Верховною Радою у першому читанні, на аналіз у Венеціанську комісію до набуття ним чинності.

28 лютого Рада розпочала розгляд "мовного закону" у другому читанні.

11 квітня спікер Верховної Ради України Андрій Парубій заявив, що у тиждень завершення розгляду правок та голосування за "мовний закон" не буде підписувати відпустки народним депутатам.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme