Рада регіонів: Навіщо Зеленський хоче повернути до життя дітище Януковича

Президент заявив про намір реанімувати Раду розвитку громад та територій. Цей дорадчий орган, але з іншою назвою, ще у квітні 2010-го створив Віктор Янукович. Була ця рада і при Порошенку. Що ж, у політиці часто старе повертається з "новим обличчям"

Політичний оглядач
Рада регіонів: Навіщо Зеленський хоче по…

"Одним з найбільш перспективних напрямків вважаю реанімацію Ради регіонального розвитку, яка дасть змогу суттєво покращити комунікацію між мерами, головами обласних адміністрацій, центральними органами влади", - повідомив глава держави. За його словами, завдяки децентралізації місцева влада отримала багато повноважень, владних і фінансових можливостей. А це у свою чергу призвело до "відчайдушної боротьби" за вплив у громадах майже по всій Україні. Тому, вважає він, конструктивні сили у місцевих радах, центральна влада та суспільство загалом мають стримувати "апетити ділків, які розглядають місцеві бюджети та нові повноваження виключно як особисту годівницю чи компенсатор втрачених можливостей на національному рівні".

Зеленський правильно каже і про апетити, і про необхідність розвитку регіонів, і про потребу в зустрічах з місцевими політиками. Проте є кілька "але", які здатні перетворити його ініціативу в кращому випадку на рутинне дійство, а в гіршому – на спробу створити окремий центр впливу на регіони на Банковій. Поділивши тамошніх діячів на "хороших хлопців", тобто лояльних до Зеленського і його молодої команди, та "бандитів" і "чортів" - нелояльних.

Утім, почнемо здалеку, з 9 квітня 2010 року, коли, щойно отримавши верховну владу в країні, Віктор Янукович видав указ про створення Ради регіонів. Згідно з положенням про яку, він її й очолив. А виконавчим секретарем цього дорадчого органу став давній соратник Януковича Станіслав Скубашевський, на той час заступник Глави Адміністрації президента - керівник Головного управління з питань регіональної та кадрової політики.

Зараз, наскільки відомо, за регіональну політику в президентському Офісі відповідає Кирило Тимошенко. Тож, не виключено, "під нього" і створять посаду виконавчого секретаря в Раді регіонів. Точніше, Раді розвитку громад і територій. Таку назву вона отримала згідно з указом Зеленського від 18 грудня 2019 року. Тоді ж було затверджено положення про цю Раду, але кадровий склад не презентували. Сам Тимошенко анонсував відновлення роботи Ради регіонів ще 20 листопада цього року. І ось президент Зеленський символічно, у День місцевого самоврядування, фактично дав зелене світло цій ініціативі.

Однак повернімося знову в історію. До складу Ради регіонів при Януковичі увійшли прем’єр Микола Азаров, багато урядовців, усі голови ОДА, голови облрад. Дехто з членів цього органу і досі непогано почувається в українській політиці.  Янукович час від часу проводив засідання Ради регіонів і називав її ефективною. Останнє за часом відбулося 26 грудня 2013 року, коли в Києві вже вирував Майдан.

Варто зауважити: в ті часи зібрання цього органу нагадували партійні зльоти "регіоналів", адже переважно на них збиралися саме представники правлячої партії. Це важливий нюанс - нині у "слуг" в областях і близько нема того ресурсу, який мав Янукович.

Читайте також - Реванш "ватних" сил в прикордонних районах: Де ОПЗЖ сформує плацдарм на парламентські вибори

2 вересня 2014 року президент Петро Порошенко ліквідував Раду регіонів свого попередника, проте вже 21 квітня 2015-го створив її аналог – Раду регіонального розвитку. Як було сказано, "з метою сприяння налагодженню ефективної взаємодії державних органів з органами місцевого самоврядування у питаннях напрацювання оптимальної моделі розвитку місцевого самоврядування". Тоді влада взяла курс на децентралізацію, з огляду на що думка регіональних еліт була дуже важливою. Філіали Ради регіонального розвитку створили і в регіонах. Порошенко досить часто відвідував їх засідання, особливо у передвиборчий період.

Як ми вже вище писали, Зеленський скасував указ Порошенка і майже рік тому іншим указом створив Раду розвитку громад та територій. Яку очолив, чим перейняв естафету від двох попередників. 24 грудня 2019 року відбулося перше (і останнє) засідання новоствореного (точніше, переназваного) дорадчого органу. Нагадаємо, що там переважно йшлося про механізми зменшення тарифів на теплопостачання. Зеленський заявив, що їх можна знизити до 30%. "Вони не можуть віддавати 50, 60 чи 70 відсотків своєї зарплатні. Платіжка за комунальні послуги не повинна бути вироком для людей", – зазначив тоді президент.

Здається, це так давно було. Про те, що сталося за цей час з тарифами, всі, хто за ними сплачуює і так знають. Зауважимо інше: за майже рік відтоді з учасників засідання при посадах, мабуть, лишилося від сили відсотків 15-20. В Україні є області, де за президентства Зеленського змінилося вже по кілька голів ОДА. Активна перетасовка очільників регіонів триває і зараз. "Чистки" експерти схильні пов’язувати з особою Кирила Тимошенка, - нова мітла по-новому мете. При цьому фахівці з регіональної політики наголошують, що часті зміни керівників областей та районів не йдуть на користь, адже кожен новопризначений знає – його можуть звільнити за місяць-два, причому не за провальні результати, а з тих же важко зрозумілих пересічним громадянам підстав, з яких і призначили. Чи працюватиме такий керівник ефективно? Звісно ж, ні. А от трохи нацарювати точно спробує.

Перехід регіональної політики на Банковій під кураторство Кирила Тимошенка – не єдина причина, чому у Зеленського хочуть реанімувати дорадчий орган з представниками регіонів. По-перше, і Янукович, і Порошенко непогано використовували його як медіа-майданчик. То чому нинішньому главі держави відмовлятися від інформаційних приводів, якими можуть стати засідання Ради розвитку громад та територій? Так, поки триває карантин наживо їх не проведеш, але і в форматі відеозв’язку, (а нинішня влада полюбляє "відосики") можна проявляти батьківську турботу про маленьких українців. Приміром, під час майбутнього локдауну такі засідання матимуть очевидний піар-ефект.   

По-друге, цілком імовірно, що відновлена Рада регіонів стане майданчиком для піару не лише центральної влади, а й "слуг" та лояльних до них політсил у регіонах. При правильній постановці можна дати зрозуміти регіональним елітам, що у них все буде добре, якщо вони оберуть правильний бік, тобто, взаємодіятимуть із зе-командою.

Але завжди є ризик: зараз багато де при владі на місцях опинилися опоненти сьогоднішньої управлінської команди, які також розуміють медійну ефективність подібних зібрань. Тому Банкова не застрахована від гучних виступів і звинувачень. А якщо такі будуть, то від Ради регіонів можуть відмовитися як від небезпечної іграшки: наче й гарна, та може у будь-яку мить боляче вдарити по іміджу.    

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme