Рада попередньо схвалила новий виборчий кодекс: головні тези

Сьогодні Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект виборчого кодексу України авторства Андрія Парубія, Леоніда Ємця та Олександра Черненка 

За відповідне рішення проголосували 226 парламентарів, передає Depo.ua.

Згідно з документом, кандидатом на пост президента України може бути громадянин України, який на день виборів досяг тридцяти п'яти років, має право голосу, володіє державною мовою і проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років. Особа, яка двічі підряд обиралася на пост Президента України, не може бути висунута кандидатом на цей пост (тобто – третій раз у житті людина ніколи не зможе очолити країну). Для висунення кандидата не потрібні списки звичайних виборців – треба, щоб він набрав 300 голосів осіб, які мають представницький мандат (зокрема, це депутати всіх рівнів). Згідно із законопроектом, вибори депутатів здійснюються на засадах пропорційної системи за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій. Кандидатом може бути виборець, який має 21 рік і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.

Право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які мають право голосу. Днем голосування на чергових виборах депутатів є остання неділя жовтня п'ятого року повноважень Верховної Ради України. У розподілі мандатів депутатів беруть участь виборчі списки кандидатів, які за підсумками голосування набрали не менше 4% голосів у загальнодержавному виборчому окрузі.

З метою висування списків кандидатів у депутати загальнодержавний виборчий округ поділяється на 27 регіональних виборчих округів. Партія висуває кандидатів у вигляді єдиного списку кандидатів у загальнодержавному виборчому окрузі. З числа кандидатів, включених до загальнодержавного виборчого списку, партія на тому ж з'їзді формує і затверджує регіональні списки кандидатів (не менше п'яти) у депутати у кожному виборчому регіоні. Кандидат не може бути віднесений до двох чи більше різних регіональних виборчих списків партії. Передбачена певна гендерна рівність: у кожній п'ятірці списків має бути не менше двох кандидатів кожної статі.

Центральна виборча комісія встановлює загальну кількість голосів, поданих на підтримку регіональних списків партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів, у межах загальнодержавного виборчого округу. ЦВК також встановлює кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата (виборчу квоту). Вона обчислюється як ціла частина результату ділення загальної кількості голосів, поданих на підтримку регіональних списків партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів, на загальну кількість депутатських мандатів, що дорівнює кількісному складу Верховної Ради. Для визначення кількості депутатських мандатів, отриманих регіональним виборчим списком кандидатів від партії, кількість голосів виборців, поданих у виборчому регіоні на підтримку відповідного регіонального виборчого списку, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманої частки становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати у депутати, включені до відповідного регіонального виборчого списку від цієї партії. Центральна виборча комісія визначає порядок кандидатів у депутати у регіональному виборчому списку кожної партії, встановлений з урахуванням результатів голосування виборців у відповідному виборчому регіоні у порядку Кандидати у депутати розміщуються у регіональному виборчому списку відповідної партії у порядку зменшення відсотків голосів виборців, які підтримали відповідного кандидата. При рівному відсотку голосів вище місце займає кандидат, розміщений вище у регіональному виборчому списку кандидатів від партії, зареєстрованому ЦВК. Кандидати, які не отримали підтримки жодного виборця, розміщуються на останніх місцях регіонального виборчого списку у черговості, визначеній партією при висуванні кандидатів.

Водночас альтернативний проект нардепа Писаренка, який набрав 102 голоси предбачав, що країна поділяється на 450 відносно рівних за кількістю виборців округів. Кожна політична партія висуває по одному кандидату в депутати в кожному з округів. Депутатами стають найбільш рейтингові кандидати від політичних партій, що подолали прохідний бар'єр. Результати виборів встановляться ЦВК в такій послідовності: визначається сумарна кількість голосів виборців, що отримали кандидати від політпарій, потім в партії персональний рейтинг – в цей момент встановлюються номери у виборців списку, наприкінці – всеукраїнський рейтинг усіх партій. Перший рейтинговий кандидат у внутрішньопартійному сприску – має усі голоси, що набрала партія. Місце кожного наступного визначається діленням сумарних голосів політичної партії на його рейтинговий номер у партійному списку. ЦВК формує список кандидатів від рейтингових показників від першого до інші.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme