Рада підтримала впровадження процедур прозорої закупівлі ліків

Верховна Рада підтримала у першому читанні проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, які закуповуються Особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я

За це проголосували 278 народних депутатів, передає Depo.ua.

Проектом Закону передбачається створення засад залучення Закупівельної організації до здійснення закупівель медичних товарів за кошти державного бюджету. 

Міністерство охорони здоров'я України залишатиметься головним розпорядником бюджетних коштів. Закупівельна організація здійснюватиме закупівлі медичних товарів за кошти державного бюджету в рамках програм, які буде визначено як стратегічні. Закупівельна організація отримуватиме бюджетні кошти від Міністерства охорони здоров'я та виступатиме замовником у розумінні Закону України "Про публічні закупівлі": проводитиме процедури закупівель, укладатиме від власного імені договори про закупівлю, ставатиме власником лікарських засобів та інших медичних товарів та організовуватиме отримання відповідних товарів кінцевими споживачами – лікувально-профілактичними закладами. 

Перелік медичних товарів, які можуть закуповуватися за кошти державного бюджету, передбачається затвердити постановою Кабінету Міністрів України.

Запропонований законопроектом порядок здійснення закупівель гарантуватиме недискримінацію та рівність доступу вітчизняних та зарубіжних постачальників медичних товарів до участі у таких закупівлях.
Комплекс зазначених нижче законодавчих змін також дозволить Закупівельній організації здійснювати прямі закупівлі лікарських засобів від постачальників – нерезидентів, та, таким чином, реалізувати одне з ключових завдань Концепції реформування закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення - створення регуляторних процедур для участі у торгах в Україні виробників-нерезидентів, спрямоване на підвищення доступності медичних товарів для пацієнтів. 

Запропонований законопроект сприятиме оптимізації процедури реєстрації лікарських засобів та гармонізації нормативно-правових актів України щодо якості, безпеки та ефективності препаратів з положеннями Директиви Європейського Парламенту та Ради ЄС, що стосуються реєстрації лікарських засобів (Директива 2001/83/ЄС). Впорядкування процедури реєстрації ліків підвищить доступність якісних, безпечних та ефективних лікарських засобів, що відповідають сучасним міжнародним правилам і нормам, для населення України.

Очікується, що Закупівельна організація зможе юридично виступати імпортером закуплених від нерезидентів лікарських засобів та набуватиме право власності на закуплені товари. 

Водночас обов'язки з фактичного здійснення ввезення, контролю якості, зберігання та постачання закуплених Закупівельною організацією лікарських засобів в межах території України покладатимуться на суб'єктів господарювання - ліцензіатів, які мають належну матеріально-технічну базу, кваліфікований персонал та відповідатимуть іншим вимогам ліцензійного законодавства, на підставі окремого договору між Закупівельною організацією та такими суб'єктами господарювання, які обиратимуться на основі прозорих та недискримінаційних критеріїв. 

Постачальники – нерезиденти не здійснюватимуть жодної ліцензованої діяльності на території України. 

Передбачається, що така модель усуне регуляторні бар'єри для прямої участі нерезидентів в закупівлях медичних товарів за кошти державного бюджету, стимулюватиме вихід на український ринок медичних товарів, які наразі відсутні на ринку, сприятиме підвищенню зацікавленості в українському ринку тих виробників, що наразі не розглядають Україну як територію продажів, та, як наслідок, призведе до розширення та підвищення рівня конкуренції та зниження цін на медичні товари.

Нагадаємо, у листопаді МОЗ закупило ліки проти раку вдвічі дешевше, ніж планувалося.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада