ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Рада підтримала механізм захисту "Укроборонпрому" від впливу держави-агресора

Парламент підтримав за основу проект закону №6697 "Про внесення змін до Законів України щодо вирішення деяких питань заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" перед державою-агресором та/або державою окупантом та забезпечення їх стабільного розвитку"

Depo.Влада
22 травня 2018 17:28
ФОТО: depo.ua

За документ у першому читанні проголосували 230 нардепів, повідомляє Depo.ua.

Наразі склалася ситуація щодо штучного зловживання своїми правами з боку підприємств Росії, які уклали низку господарських договорів з підприємствами українського оборонно-промислового комплексу (ОПК) на постачання товарів військового призначення та подвійного використання.

Указом президента було передбачено припинення "експорту до Російської Федерації товарів військового призначення та подвійного використання з метою їх військового кінцевого використання Російською Федерацією, за винятком космічної техніки, яка застосовується для досліджень та використання космосу в мирних цілях у рамках міжнародних космічних проектів".

Тому такі контракти, укладені до серпня 2014 року, стало неможливо виконати.

"Більшість договорів передбачало передплату у розмірі понад 80%, а здебільшого навіть повну. Тобто, кошти були зараховані на українські підприємства та товар на замовлення було виготовлено, однак у зв'язку з введенням в дію указу президента, фактично поставити товар на територію замовника не було можливим", - вказано у записці.

Таким чином, кошти замовника було в повному обсязі використано на виробництво продукції, однак передати її неможлива, а швидко знайти покупця на такий товар індивідуальної специфікації, щоб повернути кошти, у зв'язку із специфікою ринку теж не вдається. Підкреслюється, що підприємства-замовники продукції почали звертатися до судів на території Росії для стягнення заборгованості, пені та інших штрафних санкцій, незважаючи на посилання українських підприємств на обставини непереборної сили (форс-мажорні).

"Такий підхід та необ'єктивне проведення судового розгляду на території держави-агресора спричинив винесення ряду судових рішень, за якими українські сторони зобов'язані виплачувати суми, які перевищують вартість самого договору. Такий перебіг подій часто гальмує, а інколи навіть може зупинити роботу підприємств українського оборонно-промисловий комплекс, що негативно відображається на обороноздатності України", - зазначили автори документу.

Законопроектом пропонуються механізми захисту господарської діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу, внесених до переліку об'єктів держвласності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, від негативних наслідків впливу юридичних осіб, зареєстрованих на території РФ або юридичних осіб з іноземними інвестиціями Росії.

"Цей законопроект дозволить нам попередити втручання держави-агресора в господарську діяльність українських оборонних підприємств та не допустити примусового стягнення з них коштів та майна", - зазначив один із авторів законопроекту, нардеп від фракції "Блок Петра Порошенка" Андрій Вадатурський.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада