Парламентські вибори: Кого до Ради відправляють соціологи, а кого заведуть виборці

Останні рейтинги партій, які беруть участь у парламентських виборах-2019, не слід вважати істиною в останній інстанції. Проте на більш тривалому проміжку часу соціологічні дослідження вказують на певні тенденції. Спробуємо їх виокремити

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Парламентські вибори: Кого до Ради відпр…

18 липня оприлюднені останні у цьогорічній парламентській виборчій кампанії результати соцопитувань електоральних настроїв громадян. До них варто ставитись з обережністю, щоб не потрапити під дію технології програмування на певний результат, до якої гіпотетично можуть вдаватися окремі дослідники. Але поки за руку нікого із соціологічних центрів не схопили, тому поглянемо, який врожай і кому принесли соціологічні поля.

Центр ім. Олександра Разумкова останню хвилю свого дослідження провів з 12 по 17 липня. Свіжі дані свідчать про збереження чільного місця серед улюбленців українських виборців партії "Слуга народу" (за неї збираються голосувати 44,4% тих, хто має намір брати участь у виборах і вже визначився, за кого віддасть голос).

"Опозиційну платформу – за життя" (ОПЗЖ) Медведчука-Бойка бажають підтримати 13,3%, "Батьківщину" – 8,5%, партію Петра Порошенка "Європейська солідарність" – 7,5%, "Голос" Святослава Вакарчука – 6,8%.

За партію "Сила і Честь" Ігоря Смешка мають намір вкинути бюлетень 4,5% тих, хто вже визначився, за Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%, за "Опозиційний блок" Мураєва-Вілкула – 2,5%. Похибка дослідження сягає 2,3%, тому ці партії мають шанси пройти до парламенту 9 скликання. При цьому ресурс у партій ще є: 11% респондентів у останню хвилину, просто в кабінках вирішуватимуть, за кого голосувати.

2% підтримки має "Українська стратегія Гройсмана", 1,8% - об’єднання "Свобода", 0,9% - "Самопоміч". Кожну з інших партій мають намір підтримати ще менше виборців.

Нагадаємо, прохідний бар’єр на виборах становить 5 відсотків. Окрім перемоги, низка партій змагаються й за результат у 2 відсотки голосів, який починаючи з цього року, відкриє їм фінансування з державного бюджету.

Показовим є регіональний вимір симпатій жителів України. "Слуга народу" має найбільшу підтримку на Півдні країни (56,4% опитаних) і в Центрі (37,8%). ОПЗЖ більше підтримують на Сході (22,4%) і Півдні (13,3%). За партію Юлії Тимошенко більше голосуватимуть Центр (10%) і Захід (7,4%). Як і за "Європейську солідарність" (відповідно 6,9% і 8,9%). За "Голос" найбільше мають намір голосувати на Заході України (12,1%).

Молодий вік респондентів (18-29 років) – ще один критерій, який дає змогу ідентифікувати виборця "Слуги народу" (48% молоді 18-29 років) і "Голосу". Натомість підтримка ОПЗЖ, "Батьківщини" найбільша у старших вікових групах.

Попереднє дослідження Центр Разумкова провів з 5 по 11 липня. "Слугу народу" тоді підтримали 41,5%. "Опозиційна платформа – За життя" взяла за живе 12,5% готових голосувати, "Голос" – 8,8%, "Європейська солідарність" — 8,3%, "Батьківщина" — 7,0%, "Сила і Честь" — 4,6%, "Опозиційний блок" — 3,8%, Всеукраїнське об’єднання "Свобода" — 2,5%, Радикальна партія — 2,4%, "Українська стратегія Гройсмана" — 2%, "Громадянська позиція" — 1,8%, "Самопоміч" — 1,4%, "Партія Шарія" -  1,2%.

Порівняно з останніми даними, лідери залишаються на сталих позиціях у межах похибки. Мають шанс здолати прохідний бар’єр "Сила і честь", партія Ляшка, "Опозиційний блок". Теоретично не виключено, що задіє приховані резерви і здивує скептиків ще хтось із учасників кампанії.

Для порівняння приведемо попередні дані від Центру Разумкова. Загальнонаціональне опитування  було проведене соціологами Центру спільно з Фондом "Демократичні ініціативи" з 13 по 20 червня. На той час переважна більшість громадян (81%) задекларували намір взяти участь у виборах нової Ради. Лідером виборчих перегонів з великим відривом був "Слуга народу" (42,7% серед тих, хто піде на вибори і визначився з вибором). Долали виборчий бар’єр ОПЗЖ (10,5%), "Батьківщина" (10,2%), "Європейська солідарність" (9,8%), "Голос" (6,4%). На межі проходження балансувала "Сила і Честь" (5,2%), "Громадянська позиція" (4,1%). Перспективи інших сил потрапити до Ради були мінімальними.

До інших дослідників. Соціологічна група "Рейтинг" востаннє на цих виборах опитала українців 13-17 липня. Їй відповіли, що лідером електоральних симпатій є "Слуга народу" (49,5% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями). Обличчя нового парламенту також визначатимуть "Опозиційна платформа – За життя" (10,5%), "Європейська солідарність" (7,7%), "Батьківщина" (6,9%) і "Голос" (5,9%). Партію "Сила і Честь" бажають бачити в Раді 3,8%, "Опозиційний блок" – 3,1%. Рейтинг інших політичних сил не перевищив 3 відсотків. Похибка не перевищує 2%.

Опитування групи "Рейтинг" 6-10 липня принесло майже такі ж результати: "Слуга народу" - 47%, "Опозиційна платформа – За життя" - 11,6%, "Європейська солідарність" - 8,2%, "Голос" - 6,6%, "Батьківщина" - 6,4%, "Сила і Честь" - 3,6%, "Опозиційний блок" – 3,2%, "Українська стратегія Гройсмана" – 2,8%, Радикальна партія – 2,5%, "Свобода" – 2,1%.

"Рейтинг" також приводить показове унаочнення: узагальнену за результатами всіх хвиль своїх опитувань динаміку рейтингів партій – учасниць виборів до ВР-2019.

Цей графік демонструє відновлення зростання з липня, після невеликого червневого зниження, симпатій до "Слуги народу", яка залишається на недосяжній відстані від решти політсил. Натомість відсотки інших партій майже застигли у літній сплячці.

Центр "Соціальний моніторинг" разом з Українським центром соціальних досліджень ім. О. Яременка провели сім хвиль опитування громадян України щодо їхніх електоральних орієнтацій. "Слугу народу" виявили бажання підтримати 41,6% тих, хто визначився з вибором і планує голосувати, - трохи менше, ніж за даними попереднього опитування 22-27 червня (43,2%). Далі розташувалися "Опозиційна платформа – За життя" з 13,7 %, "Європейська солідарність" із 8,5%, "Батьківщина" із 7,7%, "Голос" із 7,5%.

До 2,2% похибки опитування дає шанс на Раду "Громадянській позиції" (3,9%), "Опозиційному блоку" (2,9%), "Партії Шарія" (2,6%), "Силі і Честі" (2,5%) і Радикальній партії (2,2%).

Із 3 по 13 липня 2019 року Київський міжнародний інститут соціології провів всеукраїнське опитування громадської думки щодо ставлення до партій на виборах. Отримані результати дещо відрізняються від даних решти соціологів: 52,3% тих, хто визначився із симпатіями, підтримали "Слугу народу", 10,3% – ОПЗЖ. 7,9% висловилися за "Європейську солідарність", 5,8% – за "Батьківщину", 5,1% – за "Силу і Честь", 4% – за "Голос", 3% – за "Опозиційний блок", 2,5% – за "Громадянську позицію", 2,4% – за Радикальну партію.

Привертає увагу те, що КМІС єдиним зі всіх колег-соціологів "не пустив" до Ради партію Святослава Вакарчука. Інший відмінний від загального масиву даних результат – понад 5 відсотків за "Силу і Честь" Ігоря Смешка.

Попередні дані КМІС (25 червня – 7 липня) щодо виборців, які визначилися, такі: 48,5% проголосували б за "Слугу народу", 14,1% – за ОПЗЖ,  9,2% – за "Європейську солідарність", 6,2% – за "Батьківщину", 4,4% – за "Голос", 4,1% – за "Силу і Честь", 2,5% – за "Опозиційний блок", 2,4% – за Радикальну партію.

Висновки з усіх цих даних такі. Переможець виборів відомий ще до їхнього старту. За лічені тижні після обрання президентом Володимир Зеленський не встиг наробити помилок, які привели б до критичного зниження рейтингу його партії.

Другою, судячи з усього, прийде на фініш ОПЗЖ – зустрічі її лідерів Медведчука-Бойка з російським прем’єром Медвєдєвим не надто вплинули на результат "Опоплатформи". Не виключено, у цій проросійській структурі розраховують на зростання популярності завдяки "віп-агітатору" цієї партії, президенту Росії Володимиру Путіну, який 18 липня у Кремлі зустрівся з Медведчуком.

"Опозиційний блок" має шанси на потрапляння в Раду головним чином завдяки отриманому при сліпому жеребкуванні першому номеру у виборчому бюлетені. Повинні допомогти й мери великих міст Сходу країни, які обрали це об’єднання за інструмент для проходження в парламент.

"Лінія життя" "Європейської солідарності" постійно перетинається з показниками "Голосу" - ці партії конкурують приблизно за один і той самий сегмент виборців. Різниця в тому, що перші мають більшу історію конкретних справ за спинами (і, на жаль, скандалів), а у других молодші і свіжіші обличчя. У спину їм дихає "Батьківщина", яка повернулася в межі сталого електорального ядра розміром у 7-9 відсотків, яке прагне соціальних благ від своєї лідерки. "Сила і Честь" разом з партією Ляшка за даними соціологів випереджають "Громадянську позицію" та чатують на свого виборця у сподіванні здолати заповітний бар’єр.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme