П'ять тисяч від Зеленського: Чому реалістам не варто радіти підвищенню мінімальної зарплатні

Ухвалене остаточне рішення: мінімалку в Україні буде піднято до 5 тисяч гривень. Це добре для податкової та Пенсійного фонду, але погано для бізнесу. А значить – і для економіки України

П'ять тисяч від Зеленського: Чому реаліс…

Днями президент Зеленський зареєстрував у Раді законопроект про підвищення мінімальної зарплати: №3963, про внесення змін до державного бюджету України на 2020 рік. Зокрема, документ передбачає збільшення мінімалки з 1 вересня на 5,86% до 5000 грн.

Однак підвищення мінімальної зарплати – не єдине завдання законопроекту. Ще одне – зберегти співвідношення між розміром посадового окладу працівника 1-го тарифного розряду і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери і мінімальною зарплатою. Для цього передбачено збільшити видатки на підвищення розміру посадового окладу працівника 1-го тарифного розряду ЄТС. Його розмір складе 2225 грн (підвищення складе ті ж 5,86%). В цьому випадку якраз і будуть використані 3,5 млрд грн, що з'явилися завдяки відхиленню фактичного курсу національної валюти по відношенню до іноземних валют порівняно з прогнозним курсом.

Крім того, враховуючи пропозицію підвищити мінімалку, в законопроекті запропоновано збільшити планові податкові надходження на 541,3 млн грн, у тому числі -  з податку та збору на доходи фізичних осіб – на 461,3 млн грн та по ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування – на 80 млн грн.

Загалом передбачено двоетапне підвищення мінімальної зарплати – до 6000 і 6500 грн. От тільки чи піде таке підвищення на користь економіці України? З одного боку, це дозволить вивести частину зарплати з тіні, щоб частина, яка виплачується в конвертах, скорочувалася порівняно з офіційною. Також підвищення мінімалки – однозначне благо для місцевих бюджетів і Пенсійного фонду, адже вони будуть наповнюватися швидше. Може вирости і споживчий попит, що начебто має бути на руку малому і середньому бізнесу.

Втім, проблеми для економіки у зв'язку з підвищенням мінімалки неминучі. По-перше, ризик зростання безробіття: оскільки збільшаться витрати на оплату праці, є ймовірність, що деякі роботодавці намагатимуться скоротити ці витрати разом зі штатними працівниками. 

Підвищення зарплат розжене споживчий попит, але побічним ефектом стане зростання рівня інфляції. З цього випливає сумний наслідок: підвищені інфляційні очікування не дозволять знизити банківські ставки. Що, в свою чергу, вдарить по тому ж малому і середньому бізнесу.

За матеріалами "Ділової столиці", повну версію читайте в статті "П'ять тисяч на мінімалку. Як Зе-команда веде Україну до економічного глухого кута"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"