"План Б" по Донбасу: Якою буде наступна "формула Зеленського"

Зеленський і його команда чітко зрозуміли, що "почесної капітуляції" Путіну не вийде — агресія сепаратистів на передовій і обурення патріотів в Києві все розставляють по своїх місцях. І зараз владна команда починає тиху підготовку громадської думки до продовження війни, збираючись при цьому списати на війну власні економічні невдачі

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"План Б" по Донбасу: Якою буде наступна…

Вчорашній коментар міністра закордонних справ України Вадима Пристайка, який він дав журналістам після завершення засідання Комітету Європарламенту із закордонних справ, на перший погляд, не привніс нічого нового у картину зовнішньополітичної стратегії чинної української влади.

Очільник МЗС вкотре повторив своєрідну "формулу Зеленського", яка зводиться до того, що Україна зробить все можливе для реалізації мінських домовленостей. В разі, якщо досягти цього не вдасться — спробує організувати повноцінну миротворчу місію, яка контролюватиме "Л-ДНР" на всю глибину. Якщо ж і цей варіант не спрацює – "у нас із вами залишається право обороняти себе до кінця, як і в кожної нації на планеті".

Повторив він тези, як завчену мантру, додавши, що уряд Зеленського "пішов на болючі кроки" заради мінського процесу. Вже традиційно не звернувши уваги на те, як саме його слова співвідносяться з реальністю. Скромно помовчавши про той факт, що окупанти другу добу поспіль обстрілюють ділянки розведення у Золотому. І навіть місія ОБСЄ зафіксувала, що сепаратисти укріплюють свої позиції поблизу Петрівського, які, за попередніми угодами, мали б стрімко залишати. Все це, здавалося б, вичерпно характеризує готовність Росії та маріонеткових республік до реалізації "розведення сил" зокрема і реалізації мінських домовленостей загалом.

Уявлення про план "Б", себто введення миротворців, теж викликає закономірне здивування. Оскільки ідея "запропонувати світовій спільноті допомогти нам місією з підтримання миру", про яку говорить Пристайко, була неодноразово озвучена, обговорена і фактично похована іще попередньою владною командою. Це тільки з точки зору чинного міністра закордонних справ "досі відбувалося лише обговорення цих питань". Хоча одну річ про миротворців Пристайко сказав, безперечно, правильну. Полягає вона в тому, що "ніхто навіть не наблизився до вирішення" проблем, пов'язаних із цим сценарієм. Власне, однієї проблеми — Путіну не потрібні а Донбасі миротворці. Ні з НАТО, ні з нейтральних країн, ні навіть із Білорусі, яка не раз заявляла про готовність відправляти свою місію. І попередник Зеленського, Порошенко, який почав активно "розкручувати" тему миротворців у вересні-жовтні 2018-го року, свого часу прийшов до аналогічного висновку.

Але навіть не надто сильні в геополітичній стратегії представники нової команди не можуть не розуміти, що їхні "зусилля в мінському форматі" та "мрії про миротворців" приречені. Оскільки і на що інше, окрім безумовної капітуляції Києва, Путін не погодиться. А на безумовну капітуляцію не погодиться Україна.

Тому безкінечні перенесення "нормандського саміту", заплановані і вкотре зірвані розведення сил на трьох невеликих шматочках фронту, а також розмови про "план Б" – все це не більше, ніж спроби затягнути час.

Впродовж якого Зеленський і його команда зроблять все можливе, щоб переконати свій електорат в непотрібності, більше того, небажаності негайного повернення Донбасу на російських умовах.

Звичайно, поки що Пристайко говорить про те, що формула Штайнмайєра — це спосіб припинити війну дипломатичними засобами. І єдина альтернатива — це забрати з бюджету купу грошей із соціальних витрат — освіти, медицини та пенсій — і влити ці кошти в армію. На даному етапі, це звучить як "поганий варіант".

І якщо на подібний "поганий варіант розвитку подій із промов Пристайка можна отримувати тільки натяки, то, наприклад, очільник фракції "Слуги народу" в парламенті Давид Арахамія цілком відверто говорить в інтерв'ю українським ЗМІ не тільки про те, що "в України немає грошей на відновлення Донбасу" - але й про те, що "на столі немає реалістичного плану" стосовно реінтеграції Донбасу.

Тому по мірі того, як застосування "формули Штайнмайєра" буде зриватися сепаратистами та Росією — про що команда Зеленського старанно й ретельно інформує свій електорат — ми фактично неминуче почуємо від спікерів чинної влади зовсім новий месидж.

Про те, що через небажання Росії миритися ми вимушені воювати. А через війну в нас немає достатньо грошей на соціалку. Знайти бодай одну відмінність у цій "майбутній формулі Зеленського" з риторикою Порошенка буде складно, але до того моменту електорат підзабуде такі подробиці. Принаймні, на такий сценарій сильно надіються сьогоднішні мешканці Банкової.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme