Ватне гетто: Навіщо Ахметов зливається з Бойком

Розпуск Володимиром Зеленським Верховної Ради та призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня вносить корективи у плани проросійського крила

Ватне гетто: Навіщо Ахметов зливається з…

Автор: Андрій Коваленко

Розділений восени 2018-го "Оппоблок" схоже знову стане єдиною платформою. За інформацією джерел, колишні члени "Партії регіонів" Рінат Ахметов і Юрій Бойко об'єднаються в єдину партію для участі в дострокових виборах до Верховної Ради. За наявними відомостями, в прохідній частині списку партії 60% отримає Бойко, а людям Ахметова дістануться решта 40%.

В листопаді 2018-го відбувся розкол "Оппоблоку" через конфлікт між двома крилами екс-регіоналів. З одного боку були "газовики" - Юрій Бойко і Сергій Льовочкін, яких виключили з фракції. А з іншого - група Ахметова. В підсумку, Льовочкін з Бойком об'єдналися із Рабіновичем та Медведчуком в "Оппозиційній платформі - За Життя", яку називають головною проросійською силою в Україні. Недаремно перед президентськими виборами Бойко з Медведчуком літали до Москви і показово говорили про газ із російським прем'єром Медведєвим. Сьогодні Бойко і Рабінович є співголовами політсили, а окрім Льовочкіна власні інтереси в ній має ще один "газовик" Фірташ. Ахметов, Новинський і компанія лишилися з "Опозиційним блоком - Партією миру і розвитку", політичним обличчям якої став Олександр Вілкул. 

Президентські вибори продемонстрували, що Бойко в колах синього електорату є більш популярним за Вілкула, на користь якого знявся Євген Мураєв. У першому турі Бойко набрав 11,7% голосів виборців, відставши практично на 5% від Петра Порошенка і можливості потрапити до другого туру. Олександр Вілкул отримав 4,2% голосів. Бойко виграв на Луганщині і Донеччині, навіть там, де зосереджені підприємства Ахметова. 

За останніми даними соціологів, на позачергових парламентських виборах "Оппоплатформа" Бойка-Рабіновича може розраховувати щонайменше на 10% голосів виборців (за іншими даними на всі 15%). Ахметівський "Оппоблок" з Вілкулом навряд чи подолає 5% прохідний бар'єр - їхня підтримка на межі 3%. Для Ахметова така ситуація дуже ризикована, бо він може лишитися без власної фракції у новій Верховній Раді. Інший політпроект, який асоціювали з донецьким олігархом - "Радикальна партія Олега Ляшка" - так само боротиметься за 5%, яких наразі не має. Та в Ляшка зовсім інша ідеологічна платформа і виборець знаходиться зовсім не на Донбасі, де розміщені основні активи та електорат Ахметова. За словами Ігоря Коломойського, Ахметов взагалі "припинить участь у проекті Ляшко", що страждає від кризи ідей. Простіше кажучи - політпроекти РІната Леонідовича наразі важко назвати успішними.

Ситуація з об'єднанням проросійського крила, "газовиків" та Ахметова в монолітний "Оппоблок" дуже вигідна проросійському крилу. Бодай ситуативно. Ще незадовго до президентських виборів телеканали, пов'язані з Медведчуком, надавали ефірний час Олександру Вілкулу і представникам "Оппоблоку" так само, як і Бойку з "Оппоплатформою". Попри "регіональний" конфлікт вони були лояльними до обох груп. Часто лунали меседжі про необхідність походу проти Порошенка єдиним фронтом. Таким чином Москва робила все, щоб остаточно не розсварити "екс-регіоналів" і залишити можливість для них об'єднатися на майбутніх парламентських виборах. Саме президентські вибори стали аргументом "За" таке об'єднання. Хоча голоси виборців не плюсуються, але похід єдиним фронтом на президентські вибори міг теоретично додати Бойку виборців Вілкула, хоча чимало на Донбасі взяв і Зеленський. І тоді саме Бойко міг протистосяти Зеленському в турі другому. В сьогоднішніх умовах в Ахметова схоже немає іншого вибору, окрім як єднатися. Жодних зобов'язань вже перед колишньою владою в Ріната Леонідовича немає. Не секрет, що вагомим аргументом проти єдиного проросійського фронту на президентських виборах був саме фактор Порошенка, який розумів існування загрози зі сторони Бойка. 40% кадрового представництва Ахметова в новому "Оппоблоці" - це не так здорово, як сьогодні. Олігарх може завести в Раду близько 10 депутатів за списками, якщо "Оппоблок" набере 10%, або ж більше за кращих результатів. І додати завдяки мажоритарці. Але йому справді буде важко зберегти сьогоднішні позиції в парламенті. Втім, Ахметов бізнесово завжди був пов'язаний з росіянами. І об'єднання з проросійською силою може бути йому вигідне в умовах зміни влади на Банковій, яка навряд чи буде до нього лояльною.

"Газовики" і Медведчук можуть розраховувати на потужний фінансовий і додатковий мобілізаційний ресурс Ахметова на Сході і Півдні України, де в нового "Оппоблоку" буде боротьба із "Слугою народу" Зеленського. До "Зе" на президентських виборах перетекло чимало проросійського електорату, який він спробує втримати. Враховуючи бажання "Зекоманди" виграти вибори і отримати однопартійну більшість, вони продовжать робити ставку в тому числі на виборця з Донбасу, півдня України, де зосереджені інтереси проросійських сил. Між іншим, останній візит Зеленського на фронт в блакитній "миротворчій" сорочці, без камуфляжу, ідеї з референдумом щодо миру і переговорів з РФ лише підтверджують, що Зеленський гратиме на темі миру. Як це роблять Бойко та Вілкул. От тільки кредит довіри в Зеленського наразі дуже серйозний. 73% на президентських виборах наразі відображаються в 40% людей, які за даними соціологів готові вже 21 липня проголосувати за "Слугу народу". Та для "Зе" посилення проросійських сил може стати проблемою, бо вони володіють потужним фінансовим та інформаційним ресурсом і представництвом на Сході і Півдні. Найближчим часом варто очікувати збільшення критики президента зі сторони мовників "регіоналів".

Безперечно, єдиний "синій", або ж проросійський фронт збільшує шанси зайти чисельнішими у Верховну Раду і потім, якщо "Слуга народу" не отримає однопартійну більшість, спробувати домовлятися із "Зекомандою" про союз. Сьогодні питання з ким Зеленський об'єднається і створить коаліцію - відкрите. Хоча президент раніше обіцяв не об'єднуватися з Бойком і Медведчуком, то зараз там кажуть про готовність створювати коаліцію і єднатися навколо ідей "незалежно від прізвищ". Тому майбутні торги залежатимуть від результатів виборів, зокрема відсотків "Батьківщини", "партії мерів", "Голосу", "Європейської солідарності", "Слуги народу", "Оппоблоку", тієї ж "Сили і Честь" Смешка...

Є ще імовірність того, що чисельно зайшовши у Верховну Раду "Оппоблок" знову розколеться. У "регіоналів" завжди існували бізнес-протиріччя і вони воювали між собою навіть в часи Януковича. Сьогодні ж такого собі "арбітра" в них немає, Бойко не дотягує. Тим більше, що за чутками він не має особливого авторитету в середині партії, та зробити з ним нічого не можуть через хороші рейтинги. Тому, не виключено, що вже після парламентських виборів "ахметівці" та "оппоплатформа" почнуть грати окремо. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme