Про що Зеленський домовляється з Путіним, Трампом і Меркель

За перші два місяця президентства Володимир Зеленський провів або запланував ряд переговорів зі світовими лідерами

Про що Зеленський домовляється з Путіним…

Depo.ua розбирався, що несуть дипломатичні перемовини Україні. 

Телефонна розмова з Путіним: Разовий обмін чи початок тривалого діалогу

Новина про першу телефонну розмову українського президента з очільником Кремля стала несподіванкою минулого тижня. Лише за кілька днів до цього Зеленський публічно запросив Путіна поспілкуватися у нормандському форматі, але звернення більшості здалося лише патетикою. 

Втім, діалог, хай і по телефону, відбувся. Як стверджують, з ініціативи української сторони. 

Речник Путіна Дмитро Пєсков розповів, що розмова тривала 20 хвилин, була "ознайомчою", адже вони вперше говорили по телефону, а також "мала прагматичний характер". 

У Зеленського акцентували, що говорили головним чином про свободу для українських моряків. 

"Ключовим питанням було звільнення полонених військових моряків. Також йшлося про повернення інших українських громадян, які утримуються на території Росії. Крім того, сторони обговорили продовження переговорів у "нормандському форматі", – повідомили у прес-службі. 

Цю інформацію президент підтвердив і на зустрічі з матерями моряків у Кривому Розі. 

"Ми зараз грунтовно ведемо це питання, щоб забрати наших. У мене корона з голови не спаде, тому що життя хлопців - найголовніше. Моїм головним йому (Путіну. –  ред.) питанням було: чи готові вони віддати їх. Віддайте нам всіх наших", - сказав український лідер.

Про те, що моряків з вірогідністю у 90% звільнять ще до виборів в ефірі ток-шоу заявив і п'ятий президент України Петро Порошенко. Втім, скидалося це на бажання бодай якось долучитися до чужої перемоги.  

Вчора ж, 16 липня, заступник Офісу президента Вадим Пристайко оголосив про досягнення попередніх домовленостей з Росією про обмін полоненими. 

Експерти робили ставку на повернення моряків саме у день тиші, бо така подія  стане ефектним піаркроком зразу для двох сил - "Слуги народу" і "Опоплатформи", яка тягнутиме на себе ковдру перемоги. Оскільки ж Путіну вигідно протягнути до українського парламенту політсилу свого кума Віктора Медведчука, є сенс поспішити і встигнути до голосування. 

Але у Кремлі почали знову інтригувати - наприклад, сьогодні заявили, що переговори про обмін моряків не ведуть, хоча це питання і стоїть на порядку денному. 

Інформацію підтвердив і адвокат моряків Микола Полозов.

Тож, можливо, йдеться про новий неочікуваний хід у грі, можливо, Кремль намагається не бути надто прогнозованим і підтверджує статус контори, яка вкрай рідко дотримується обіцянок. Є й варіант, що плутаючи карти, у Путіна намагаються зробити розв'язку історії більш захопливою, і тим самим посилити ефект. 

Але схоже, що початок досягнення консенсусу з ворогом говорити зарано. 

Зустріч з Меркель: За симпатіями німецького бізнесу

За офіційною інформацією, під час візиту українського президента до Берліна Зеленський та Меркель сфокусувалися на питанні санкцій проти Росії. Канцлерка Німеччини акцентувала, що санкції "можуть бути скасовані, коли Крим повернеться у склад України". 

Саме про важливість санкцій Володимир Зеленський спілкувався з журналістами Bild напередодні візиту. 

Наразі на Сході країни доволі потужні проросійські настрої - місцева влада виступає за зняття санкцій частково з політичних міркувань (заграють до відповідно налаштованого виборця), а частково - з економічних (з часів НДР у місцевого бізнесу збереглися комерційні зв'язки з Росією). Тож періодичні нагадування про себе у доволі турбулентному німецькому суспільстві наразі обов'язкові для України. 

Також візит Зеленського став своєрідними оглядинами і дипломатичним реверансом. Адже Меркель була однією з політиків, які приймали в гостях Петра Порошенка перед другим туром президентських виборів. Тож новому українському лідеру, в тому числі, було важливо продемонструвати лояльність до нього західного партнера. 

Як стало відомо, вчора ввечері Зеленський знову поспілкувався з Меркель, але вже по телефону. Повідомили, що розмова була про полонених та розведення сил на Донбасі. 

Втім, радше до діалогу мотивувала тимчасова зупинка "Північного Потоку".  Раніше у Нафтогазі заявили, що готові до збільшення заявки на транзит. 

Дональд Трамп: Образи чи консенсус

За словами Пристайка, зустріч Зеленського і Трампа має відбутися до візиту українського президента у Варшаву 1 вересня. 

Налагоджувати зв'язки із Америкою у команді новообраного президента почали ще перед другим туром - перед вирішальним виборчим змаганням держсекретар США Майк Помпео поспілкувався з обома кандидатами. 

Зразу ж після перемоги новий український лідер говорив із самим головою Білого дому Дональдом Трампом. 

Втім, у діалозі із США ситуація непроста. 

По-перше, Вашингтон зацікавлений у розслідуванні Генпрокуратури діяльності компанії "Бурісма", членом правління якої до недавнього часу був Гантер Байдена (син Джо Байдена, який може стати головним конкурентом Трампа на президентських виборах 2020-го, - ред.) 

По-друге, конфлікт адвоката Трампа Рудольфа Джуліані із Ігорем Коломойським загострився після повернення олігарха в Україну. А призначення людини Коломойського, Андрія Богдана, головою офісу президента зробило атмосферу у стосунках ще напруженішою. 

Джуліані навіть скасував візит в Україну: мовляв, Зеленський оточений ворогами президента США. 

Наразі ж дипломатичні відносини здебільшого розвиваються через діалог нашого президента зі спеціальним представником США по Україні Куртом Волкером, який спілкування всіляко нахвалює. Але також натякав, що в оточенні президента люди олігархів - небажані.  

Втім, Зеленський сподівається на прямий діалог з президентом США. Одне з питань - подальша протидія Вашингтона будівництву "Північного потоку - 2", який Росія спорудила вже на 66%. 

Вже зараз говорять про вірогідність того, що зустріч відбудеться, власне, у Варшаві, де лідери країн зберуться з нагоди 80-річчя з початку Другої світової війни. Втім, це, скоріше за все, означатиме урізаний формат і сигналізуватиме про неготовність приймати Зеленського у Вашингтоні, а значить, і певне напруження у відносинах. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme