Непідйомні забаганки Кремля: Чому Путін і Зеленський не домовилися про обмін полоненими

Скасування оголошеної зустрічі Зеленського та Путіна в Ізраїлі може свідчити про те, що сторони поки не мають домовленостей щодо ключових питань, обговорення і закріплення яких було предметом анонсованої розмови президентів

Непідйомні забаганки Кремля: Чому Путін…

Серед інших зависає і питання обміну полоненими, наступний етап якого вже був анонсований, а президенти мали б скріпити цей формат особистою зустріччю, пише Depo.ua.

Не домовились?

Судячи з повідомлень обох сторін, ініціативу щодо цієї зустрічи проявляв саме Володимир Зеленський. А Володимир Путін "стримано погоджувався" поговорити з ним.  Так, 22 cічня помічник президента РФ Юрій Ушаков заявив, що Володимир Зеленський просив про зустріч із Володимиром Путіним під час візиту до Ізраїлю. 

Зеленський, коли ще відбувалися попередні домовленості про контакт з Путіним, анонсував, що говоритиме в першу чергу про полонених: "Про ймовірність цієї зустрічі – може бути, оскільки є питання про обмін полоненими, питання українців, кримських татар на території Росії. Буде можливість - обговоримо це".

Але у четвер ввечері, після того як можливість для ймовірної розмови було вичерпано, прес-секретар російського президента Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що анонсованої раніше зустрічи Зеленського і Путіна в Ізраїлі не відбулося. Пєсков пояснив це тим, що Зеленський буцімто сам скасував свій візит на форум, де, власне, і мала б відбутись зустріч. У відповідь на питання, чи відбулася хоча б коротка зустріч лідерів двох країн в Єрусалимі, Пєсков відповів: "Ні, не було. Зеленський, на жаль, скасував свій приїзд на форум пам'яті жертв Холокосту".

Якщо вірити Пєскову, то скасування зустрічі також відбулося за ініціативою Зеленського. За даними з різних джерел переговорники не змогли вчасно узгодити остаточні умови обміну і ту ціну, яку Україна має заплатити за звільнення своїх.

Кого мали б обмінювати

Після останього обміну полонениним, в рамках якого 29 грудня бойовики передали Україні 76 осіб, а отримали 124, точилися розмови, що Україні буцімто вже немає кого віддавати. Тоді як так звані "Л/ДНР" ще утримують багатьох наших. Велику кількість також тримає у себе Росія.

Але обмін з терористами на Донбасі та обмін з офіційною Росією розділено на два різних треки, як їх називають в Офісі президента. Щодо першого, за даними ОП, вже є конкретний список на обмін. Який, між тим, постійно коригується і доповнюється. А от щодо обміну безпосередньо з РФ - питання більш складне. Ймовірно саме про реалізацію другого трека найбільше хотів говорити з Путіним в Ізраїлі Зеленський

"Два трека, два списки. Список ми погодили в Мінську, будемо доповнювати перелік встановлених осіб. Готуємо цей трек - обмін з тимчасово окупованими територіями. І окремий трек - ми вже почали розмову з Російською Федерацією щодо обміну українців - всіх, включаючи кримських татар, інших українців, які перебувають на території Росії", - повідомив Зеленський перед зустріччю, яка не відбулася.

Що взамін

Скасування зустрічі Зеленським може свідчити про те, що забаганки Путіна за обмін виявилися "непідйомними", а без конкретних передумов для консенсусу говорити президентам не було б про що. Також не виключено, що Росією знову ігноруються пропозиції України щодо коригування мінських домовленостей.

Путін, напевне, як і раніше вимагає особливого статусу для Донбасу та проведення там офіційних виборів. Україна, зі свого боку, наполягає на встановленні контролю над ділянкою кордону з РФ. 

Читайте також: Зустріч "на ногах": Що Зеленський і Путін привезуть з Ізраїлю

Але напередодні з'явилися чутки, буцімто Зеленський готовий вже піти на надання постійного "особливого статусу" окупованим територіям на Донбасі. І нібито не виключається, що замість повноцінного контролю за кордоном українське керівництво готове обговорювати встановлення там змішаного військового контингенту. Про склад цього контингенту наразі невідомо, як невідомо й те, чи знайдеться в ньому місце озброєнним людям з так званих "ЛНР" та "ДНР".

Можливо, питання контролю за кордоном якраз і є предметом того компромісу, якого не можуть досягнути переговорники. А відтак залишатимуться заблокованими і всі інші питання, включно з обома треками обміну полоненими.

Читайте також: Зеленський і Путін в Ізраїлі: Що це для нас означає

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme