Привид перевиборів: Чим завершаться торги Зеленського з Коломойським

Депутати планують знову зійтися у середу. Але чи буде це зібрання продуктивним?     

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Привид перевиборів: Чим завершаться торг…

Парламент ухвалив проект закону про внесення змін до держбюджету 249-ма голосами. "За" проголосувало 226 "слуг", плюс спікер Дмитро Разумков і віце-спікер Руслан Стефачук, тобто, разом 228 "зелених". Інші голоси дала депутатська група-сателіт "Довіра", 5 – депгрупа "За майбутнє". Хоча підтримка монобільшості і була достатньою, однак звертає на себе увагу факт голосування "проти" п’яти членів президентської фракції: мажоритарників Людмили Буймістер, Олега Воронька, Анастасії Лященко, Дмитра Микиші та списочниці Лади Булах. П’ятеро "слуг" утрималися. Ще один цікавий момент: закон підтримали представники неформалізованої "групи Коломойського". Що підводить до висновку: саме в руках Ігоря Валерійовича знаходиться ключик до монолітності монобільшості.

Парламент розглянув і ухвалив ще кілька законопроектів та відхилив усі 12 постанов, які блокували підписання закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Це ще не кінець, противники ринку землі обов’язково звернуться до Конституційного суду, але це вже відтермінований ризик. Натомість досі над депутатами дамоклевим мечем висить куди актуальніший ризик – неприйняття так званого "антиколомойського" закону. Як повідомив глава фракції "СН" Давид Арахамія, його колеги планують ухвалити цей закон, незважаючи на всі застереження. Питання – коли. "Для цього у нас сьогодні фракція, для того, щоб обговорити, які є можливі сценарії прискорення цієї процедури. Є декілька сценаріїв, декілька ідей з цього приводу. Ми не хочемо цього публічно обговорювати… Інша сторона, яка буде цьому заважати, це використає і обов'язково якісь запобіжники винайде", – наголосив він. Зауважимо: "інша сторона" – переважно депутати "Слуги народу", які завалили комітет своїми поправками до законопроекту. І на за засіданні фракції вони були, тому від кого збирався критися Арахамія, загадка.

Мабуть, так подумала і його заступниця Євгенія Кравчук, яка оприлюднила план, як депутати збираються обійти 16 тис поправок. Головна його новела – прийняти зміни до Регламенту ВР, які дозволять поховати багатотисячні поправки ще на комітеті, а сам законопроект можна буде ухвалювати за спеціальною процедурою, її зможуть ініціювати 226 депутатів. Про такий варіант в кулуарах говорили й раніше. Проте не факт, що подібні зміни до Регламенту будуть підтримані, адже завалювання законопроектів поправками після першого читання досить вигідне заняття для опозиції. Як підтвердив розгляд земельного закону, на цьому можна піаритися не один місяць.

До того ж, за повідомленням ЗМІ, учорашнє засідання фракції відбулося малопродуктивно: "слуги" не домовилися ні щодо процедури розгляду "антиколомойського" закону, і щодо призначення двох вакантних міністрів – енергетики та освіти. Тобто, виходить, що без участі президента Зеленського його фракція неспроможна домовлятися? А ще виходить, що у президента нема у своїй фракції 226 справді своїх людей, і чим далі, тим під час політичних торгів зростатимуть апетити груп впливу. Це підштовхуватиме його до тимчасових коаліцій, як сталося 30 березня, коли закон про землю й банківський закон у першому читанні ухвалили лише за підтримки фракцій "Євросолідарність" і "Голос". У той же час ми бачимо, як руками ДБР, котре взялося за Тетяну Чорновол, дехто дуже хоче вибити з цієї тимчасової коаліції партію Петра Порошенка, яка стала на бік екс-депутатки. Якщо сьогодні після допиту у Держбюро Чорновол затримають, то ці дехто свого досягнуть.

Учора також стало відомо, що "антиколомойський" закон планують заблокувати у ще один спосіб – добитися визнання його антиконституційним. З цього приводу, нібито, сьогодні планують зібрати комітет з питань правової політики. Група любителів дніпровського олігарха наполягає на невідповідності окремих положень законопроекту №2571-д Конституції. Проте без висновку щодо цього з боку правового комітету Ради їхня наполегливість лише оціночні судження. До речі, більшість членів комітету підтримали банківський законопроект, тому якщо згадане засідання і відбудеться, то, скоріше за все, лише для того, аби стати майданчиком для піару противників закону.

Експерти вважають: на дочасні вибори президент не зважиться, адже рейтинги падають. Але й залежати від тимчасових коаліцій або торгів, під час яких групи впливу підвищуватимуть ставки, також не діло. Простіше кажучи, з кожним місяцем парламент все глибше топитиме рейтинг Зеленського. Тому рано або пізно, може навіть восени, перед президентом постане гамлетівське питання: бути чи не бути. Не виключено, на Банковій це питання вже обдумують. Адже якщо "антиколомойський" закон "слуги" провалять, хтось же має бути винним за дефолт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme