Принтер зламався. Чи вдасться Зеленському перетворити "Слугу народу" в "Єдину Росію"

Пропрезидентська монобільшість у Верховній Раді, яка вправно до цього штампувала закони, сьогодні дала перший збій

Принтер зламався. Чи вдасться Зеленськом…

Про це пише "Ділова столиця".

Спочатку голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія повідомив, що голосування за постанову про відставку Центральної виборчої комісії сьогодні не буде через відсутність необхідних для цього рішення 300 голосів.

За його словами, "немає взагалі навіть домовленості про голоси", оскільки питання про звільнення членів ЦВК нібито "не є настільки невідкладним". На питання, чи відбудеться голосування за відставку ЦВК найближчими днями, Арахамія відповів ухильно, мовляв, "ніхто не може сказати, що буде завтра".

Все це стало першим дзвіночком, що з більшістю у монобільшості не все гаразд, як мінімум з конституційною. Що б там не говорив Арахамія, раніше Рада без проблем знаходила більш ніж 300 голосів для голосування змін до Конституції, більшість з яких далеко не однозначні.

Ці побоювання підтвердилися дещо пізніше, коли стало відомо, що сьогодні парламент не буде голосувати і за законопроект про імперативний мандат, тобто про позбавлення мандата депутатів, що не увійшли до фракції партії, від якої його було обрано. Тут вже Арахамія прямо повідомив, що розбіжності виникли саме всередині фракції "Слуга народу".

"У нас було засідання малих фракцій, моїх заступників, ми прийняли рішення зняти цей законопроект на даний час, тому що, на наш погляд, він недоопрацьований", - заявив Арахамія, додавши, що законопроект про імперативний мандат викликав "дуже бурхливі внутрішні дискусії", а тому був відкликаний, щоб розробити новий, "який буде задовольняти всіх".

ЗМІ у висвітленні цього питання пішли дещо далі голови пропрезидентської фракції, повідомивши з посиланням на власні джерела, що питання імперативного мандату викликало у СН справжній "бунт мажоритарників", які нібито навіть були готові йти з протестом до голови партії та спікера Дмитра Разумкова. Як би там не було, а розбіжності всередині "слуг народу" виявилися більш, ніж очевидними.

Але це, як виявилося, ще не все - ближче до вечора монобільшість вперше провалила законопроект, віддавши за документ під назвою "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо управління безпекою автомобільних доріг" всього 223 голоси. При цьому від "Слуги народу" за проголосували лише 208. Таке голосування провладної фракції можна було б пояснити типовою для наших депутатів недисциплінованістю, але це звучить досить дивно на тлі вкрай жорсткої позиції керівництва СН і президента щодо парламентських прогульників, яких нова влада планує штрафувати і навіть позбавляти мандату.

Тут потрібно нагадати, що в монобільшості "Слуги народу" на сьогоднішній день - 251 депутат, з яких мажоритарників більше половини. І їхній бунт, якщо такий трапиться всерйоз і надовго - це по суті розвал монокоаліції. Ну, а для конституційної більшості пропрезидентській фракції необхідно залучити ще 50 сторонніх депутатів. Простіше за все їх знайти серед позафракційних, яких 34, і групи "За майбутнє", яких 22, і де сильні позиції близького до Зеленського оліграха Ігоря Коломойського. Проте, судячи з ситуації, що склалася, продовжувати виконувати роботу бездумного "принтера" просто так значна частина народних обранців вже не має бажання.

Поки у Зеленського цю проблему вирішили просто відкласти, прибравши з порядку денного суперечливі законопроекти, але від планів перетворити депутатів на слухняних кнопкодавців там явно відмовлятися не збираються. Схоже, на Банковій вирішили не загострювати ситуацію, оскільки Зеленському потрібні 300 голосів для внесення вкрай важливих для нього змін до Конституції, а вже потім можна буде з меншими ризиками розібратися з неслухняними депутатами.

Тим більше що у президента, поки його рейтинг вимірюється близькими до 73% цифрами, інструменти для цього є. Не даремно ж відразу після обрання нового парламенту він натякав, що може розпустити цю Раду, якщо вона не буде працювати на благо простого народу. Так що, якщо депутати й далі будуть проявляти дуже велику самостійність, він цілком в змозі виставити їм ультиматум - або імперативний мандат, або розпуск парламенту і дострокові вибори. Народ, який традиційно не любить і не довіряє народним депутатам, такий радикальний крок голови держави гарантовано підтримає, а до списку "Слуги народу" можна без проблем набрати нових "весільних фотографів", які будуть більш слухняними, ніж теперішні. Ну а проблем з підставами для розпуску парламенту, як показало рішення Конституційного суду, бути не може в принципі.

Для успішного "бунту" депутатів проти президента, який намагається зробити їх ручними, потрібно, щоб від "Слуги народу" відколовся великий шматок парламентаріїв, об'єднався з опозицією та створив антипрезидентську більшість. Але поки Зеленський популярний у народі, уявити собі подібне майже неможливо, бо такій опозиції спертися не буде на кого. І з цією посиленою опозицією мегапопулярний президент легко впорається за допомогою розпуску парламенту.

Так що Зеленський ще гарантовано повернеться до спроб приручити й видресирувати парламент, і серйозно перешкодити цьому зможе лише український народ.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook