Приклад Саакашвілі: Що Зеленський планує робити зі "злодіями в законі"

Президент запропонував боротися зі злодіями за прикладом Грузії, Італії, Японії. Однак оргзлочинність – дуже складне явище, яке викорінити лише посадками кримінальних авторитетів не вийде

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Приклад Саакашвілі: Що Зеленський планує…

Президент запропонував парламенту законопроект "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою". Ці зміни стосуються такого явища у злочинному світі, як "злодії в законі". В Україні воно не настільки поширене, як в Росії чи Грузії, однак останнім часом наша країна постійно стає місцем сходок кримінальних авторитетів, які, користуючись досить м’яким законодавством щодо них, раз-по-раз навідуються до своїх корешів.

Тільки за останні місяці співробітниками Нацполіції були затримані відразу три "злодії в законі" - Дато Сван (Давид Герліані), Тенго Пітерський (Тенгіз Чарая) та Лаша Очамчірський (Лаша Джачвліані). Всі мають грузинське походження. Декого з них в Україні затримують не вперше. Однак "злодіїв в законі" переважно депортують, але якщо парламент прийме закон Зеленського, то цих впливових представників кримінального світу саджатимуть в українські в’язниці. Питання – наскільки це доцільно, враховуючи ризик, що "злодії в законі" можуть вкрай негативно впливати на режим утримання наших ув’язнених.

Варто зауважити, що цей режим доволі відмінний від режиму в тих же російських тюрмах, де багато вихідців із Кавказу, в середовищі яких процвітають всі ці "короновані". Серед вітчизняних "законників" переважають слов’яни. Правоохоронці та ЗМІ неодноразово називали їх імена: "Лера Сумський" (Сергій Лисенко), "Шарік" (Валерій Шеремет), "Полтава" (Володимир Дрібний), "Умка" (Сергій Олійник), "Неділя" (Андрій Недзельський), "Ушатий" (Василь Русан). Хоча серед "злодіїв в законі" є й кавказці – одеський авторитет "Антимос" (Антимос Кухілава), "Хмело" (Гія Хмелідзе), "Армен Хохол" (Армен Хачатрян). Також слід пам'ятати, що кримінальні авторитети тісно пов’язані з російським злочинним світом, який прагне не випустити нашу країну зі своєї сфери впливу так би мовити "ідеологічно". Зокрема, звертає на себе увагу активізація підліткових та молодіжних хуліганських угрупувань, що експерти пов'язують з рухом "АУЕ" (російською "Арестантский уклад един"). Він прийшов до нас із Росії. Через банди малолітніх кримінальний світ не лише рекрутує собі нових уркаганів, а й підтримує спільний "уклад" злочинців із так званих країн посторадянського табору.             

Що ж пропонує Зеленський. Перше - створення злочинної спільноти або керівництво такою спільнотою чи участь у ній, або участь у злочинах, вчинюваних такою спільнотою, – караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років. Друге - перебування особи в статусі "злодій у законі" каратиметься позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна. Третє - за організацію і проведення сходки представників злочинних організацій чи злочинних спільнот з метою розроблення планів і умов спільного вчинення злочинів, матеріального забезпечення злочинної діяльності чи координації дій злочинних організацій чи злочинних спільнот,  а так само сприяння в її проведенні або керівництво такою зустріччю (сходкою), – караються позбавленням волі на строк від 3 до 6 років. Але не каратимуться ті, хто до початку сходки заявили про її учасників та точні місце і час її проведення. У пояснювальній записці до законопроекту Зеленський посилається на досвід Грузії, Італії, Китаю та Японії, де роками борються з мафіозними організаціями. Додамо: суворі покарання для "злодіїв у законі" є і в Росії. Утім, із цих країн злочинні угрупування нікуди не зникли.  Вони радше адаптувалися до жорсткіших правил.

Нагадаємо, боротьба зі "злодіями в законі" стала візитівкою екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі. Він пишався тим, що викорінив це явище у своїй країні. Хоча це і не зовсім так, але дійсно, дуже суворе законодавство щодо злочинних спільнот сприяло тому, що грузинські "короновані" або сіли до в’язниці, або дременули світом. У тому числі активно діяли в нашій державі. Якщо підняти новини десятирічної давнини, то там побачимо багато повідомлень про затримання грузинських "злодіїв в законі" та про їхні сходки в нашій країні. І серед затриманих багато хто зі вже згаданих вище авторитетів. 

В цілому законодавчу ініціативу президента можна оцінити позитивно. Однак окрім вище згаданого ризику "втягування" в наші в’язниці кримінальних "понятій" разом із їхніми носіями "злодіями в законі", існують й інші ризики. Перший – механізм дії закону зрозумілий – поліція затримує злодія, той визнає свій "законний" статус (а не визнати він його не може, бо це рівнозначно "розкоронуванню") й отримує від 7 до 10 років – але чи буде так насправді. У злочинної спільноти є свої адвокати та кишенькові "правозахисники", які рятуватимуть авторитетів від чергової "ходки" на зону. Є у цих осіб і свої зв’язки серед силовиків, тож існує небезпека, що злодіїв попереджатимуть про облаву. Тобто, паралельно з правильними ініціативами щодо боротьби з "коронованими" варто знайти механізми позбавлення ліцензій адвокатів злочинних організацій та посилити покарання "кротів" у правоохоронних органах.

Другеий ризик: ми вже згадували, що "злодії в законі" переважно іноземці. Через них в Україні контролюються не лише "общаки" чи напівлегальний і нелегальний бізнес, а й етнічні кримінальні угрупування. Й одним лише ув’язненням "коронованих" цю проблему не вирішиш, адже у злочинному світі порожнє місце швидко займають інші авторитети. Ми до того, що Нацполіції спільно з СБУ варто було б створити підрозділ для боротьби з етнічними ОЗУ. Щоб нашу країну оминали не лише всякі "Тенго" і "Лаші", а й зовсім не "короновані", але від того не менш небезпечні злочинці з іноземним підданством.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme