Очна ставка для президентів: Чому Зеленський з Трампом не вийшли на спільну пресконференцію

Набір сумнівних з точки зору права і моралі заяв, напівправд та просто негативних суджень стосовно інших держав та осіб, який сплив у стенограмі телефонної розмови Трампа та Зеленського, явно вимагав пояснень. Проблема полягала в тому, що кожен із президентів хотів все пояснити трохи по-своєму, тому й спілкуватися з пресою їм довелося нарізно

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Очна ставка для президентів: Чому Зеленс…

Зустріч Володимира Зеленського з Дональдом Трампом, яка, за задумом Банкової, мала стати своєрідною кульмінацією візиту до США і зримим підтвердженням міжнародного визнання та впливовості нового українського президента, а також наступний спільний вихід до преси вийшли зовсім не такими, як було заплановано.

Публікація стенограми попередньої розмови двох президентів у випадку з Трампом продемонструвала використання ним службового становища з метою досягнення особистих цілей, а у випадку з Зеленським — вкрай дивні, як для президента демократичної країни, уявлення про "на 100% свого генпрокурора", та повне невміння вести міжнародні переговори, під час яких він наговорив чимало зайвого, наприклад, про міжнародних партнерів України.

Якось прокоментувати цю стенограму відчували себе змушеними обидва президенти — і ця потреба, схоже, була для них важливішою, ніж бажання розповісти про результати вкрай короткої зустрічі, де за тисячу секунд обговорили, за даними прес-служби Зеленського, і війну на Донбасі, і повернення окупованих територій, і боротьбу з корупцією, і енергетичну безпеку України, і ще якесь неназване "широке коло питань".

Втім, в ході цієї "бліц-зустрічі" український президент зробив одну доволі значиму і доречну річ. Він публічно закликав Дональда Трампа припинити зображати Україну як своєрідний "корупційний рай". Як писало Depo, директор зі стратегічних комунікацій у виборчому штабі чинного президента Марк Лоттер в ключових американських ЗМІ розповідає про те, що Україна — до краю скорумпована держава, і рішення Трампа пригальмувати надання фінансової допомоги на період перегляду її ефективності було правильним. Зрозуміло, це спосіб відбілити свого боса — зіштовхнувши Україну глибше в трясовину невиправданих звинувачень. І Зеленський або його радники, схоже, усвідомили цей факт і почали бодай якось йому протидіяти.

Але ключовою проблемою післяматчевої конференції президентів, нагадаємо, було їхнє бажання якось відмитися після публікації стенограми їхньої липневої бесіди. Адже в одного з них з'явились реалістичні перспективи імпічменту, а в другого — нерозуміння на батьківщині і, головне, питання з боку європейських партнерів.

Бо в Брюсселі, наприклад, вже відреагували на заяву Дональда Трампа і Володимира Зеленського про те, що Євросоюз "недостатньо допомагає Україні". "Підтримка, яка надається Європейським союзом Україні протягом останніх 5 років, була безпрецедентною і послідовною", – заявила прессекретар очільниці європейської дипломатії Федеріки Могеріні Майя Косьянчич. За її словами, з 2014 року ЄС і європейські фінансові інститути мобілізували понад € 15 млрд у вигляді грантів і позик для підтримки процесу реформ в Україні.

В цьому контексті президенти України та США прийняли рішення йти на спілкування з пресою кожен окремо. І далі стало нескладно зрозуміти, чому. По-перше, американська сторона заявила, що Україна без будь-яких проблем погодилась на публікацію стенограми розмови. В той час як Зеленський озвучив абсолютно іншу версію: "Я особисто вважаю, що іноді такі речі, такі дзвінки між президентами незалежних держав не повинні публікуватися, тому що іноді, ви знаєте, є геополітика, є якісь плани, але я не боюся зовсім. Я просто думав, що вони опублікують свою частину". Якби президенти були разом, їм би довелось відповідати на незручне питання стосовно того, хто саме із них бреше.

Іншим моментом стало ставлення до ЄС. Якщо в приватній розмові з Трампом Зеленський наголошував, що "на 1000%" згоден з тим, що ЄС робить для України недостатньо, перед аудиторією він  говорив про те, що "тільки разом зі США та ЄС ми можемо зупинити війну" та інші публічно прийнятні речі, які Дональду Трампу було б не надто приємно слухати.

Загалом, складається враження, що зовнішньополітична команда нового президента почала бодай злегка виконувати свої обов'язки і готувати Зеленського принаймні до найбільш очевидних і сподіваних запитань. Що, звичайно, не може не тішити. Хоча краще було б, якби ця підготовка почалася десь на початку липня — щоб у приватній розмові з Трампом Зеленський утримався бодай від половини своїх недоречних, образливих для ключових партнерів України, і головне — геть нікому не потрібних коментарів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme