Селфі для президента: Навіщо у Зеленського згадали про Будапештський меморандум

Команда президента вирішила згадати про Будапештський меморандум. Хоча його практична цінність документу була близькою до нуля від самого моменту його прийняття. І все, що передбачає меморандум за порушення територіальної цілісності України — це гіпотетичні "консультації", які Зеленський захоче видати за "новий формат переговорів щодо Донбасу"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Селфі для президента: Навіщо у Зеленсько…

Інтрига довкола п'ятого питання в опитуванні, яке збирається провести президент  в день місцевих виборів, безперервно наростає. Будапештський меморандум, згадки про який потроху вивітрилися навіть з пам'яті експертів, стає предметом цікавості громадян України. Яким, ймовірно, доведеться відповідати на питання стосовно доцільності подальшого використання даного документу.

Сьогодні Офіс президента роз'яснив, чому раптом виконавчу владу зацікавило ставлення українців до меморандуму. Який, як поетично висловилися клерки з президентського офісу, "став одним з найбільш недооцінених документів, створених у буремних 1990-х роках на руїнах СРСР". Пояснення, звичайно, залишає по собі більше питань, ніж відповідей. Як, наприклад, пасаж про те, що "нашій державі потрібен мандат від народу для того, щоб звертатися до держав-підписантів Меморандуму щодо виконання їхніх зобов’язань". От всіма без винятку міжнародно-правовими угодами можуть користуватися всі, кого ці угоди стосуються, в тому числі - й український уряд, і тільки для Будапештського меморандуму потрібен "народний мандат". До речі, хтось знає, що це таке? У законодавстві подібний термін не зустрічається.

На хайп довкола меморандуму зреагували навіть в Росії. Де Пєсков з металом в голосі заявив, що ніяких гарантій ніхто ні з ким обговорювати не буде. От є Мінські домовленості — і їх для всіх цілком достатньо. Ця заява, напевно, дасть тепер президентській команді можливість розповісти, як в Москві "бояться Будапештського меморандуму".

Наразі складається враження, що у команді президента, почувши про документ, який називається "Меморандум про гарантії безпеки...", щиро повірили, що той щось гарантує. Насправді це не так. І щоби переконатися в цьому невеселому факті, досить просто прочитати сам текст меморандуму.

Назва його — там де про "гарантії безпеки" – звучить дуже втішно. Непогані пасажі трапляються і в тексті, де Росія, Сполучене Королівство та США "підтверджують Україні їх зобов'язання... поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України". А також "утримуватися від загрози силою чи її використанням проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України". І навіть "утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету".

Але все це торжество міжнародної солідарності перекреслює останній абзац документу. Який, щоб раз і назавжди закрити тему меморандуму, варто процитувати повністю. "Україна, Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань". Саме так — порушення гарантій стосовно економічного тиску, загрози використання сили чи й прямого порушення суверенітету й кордонів — яке ми спостерігаємо впродовж шести із гаком років — все це є приводом для проведення консультацій. На яких — навіть якщо підписанти меморандуму захочуть виконати цей ритуальне дійство — чинний президент України зможе сфотографуватись з керівниками цих країн. А після завершення консультацій, результати яких нескладно передбачити, він зможе розповісти, що було реалізовано новий формат переговорів стосовно врегулювання конфлікту. Може, не дуже результативний, але то вже подробиці. Такою, здається, і є ключова ціль команди Зеленського в усій історії з Будапештським меморандумом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme