Прем'єр від Зеленського: ТОП-4 претенденти на посаду голови уряду

Потенційний голова фракції "Слуга народу" в парламенті Давид Арахамія назвав чотирьох основних претендентів на посаду прем’єр-міністра України

Прем'єр від Зеленського: ТОП-4 претенден…

Кандидати на посаду прем'єра не є політиками. Їх можна назвати технократами. Двоє з них ворогують, а один є сином одіозної політкині.

Depo.ua розповідає, хто вони і що про них відомо

За словами Арахамії, в шорт-лист кандидатів у прем'єр-міністри увійшли Андрій Коболєв (голова правління НАК "Нафтогаз України"), Юрій Вітренко (виконавчий директор "Нафтогазу"), Олексій Гончарук (заступник голови Офісу президента з економічних питань) і Владислав Рашкован (виконавчий директор Міжнародного валютного фонду)".

Вилетіли зі списку потенційних прем'єр-міністрів секретар РНБО Олександр Данилюк; колишній глава МЕРТ, голова наглядової ради "Укроборонпрому" Айварас Абромавичус і колишній радник президента Порошенка, економіст Ігор Уманський.

Але зосередимося на тих, хто з кандидатів у прем'єри залишився.

Андрій Коболєв

З 26 березня 2014 року - голова правління НАК "Нафтогаз України". На цю посаду прийшов із бізнесу, до "Нафтогазу" займався питаннями стратегічного управління та корпоративних перетворень, залученням боргового та акціонерного капіталу, реструктуризацією кредитної заборгованості та реорганізацією корпоративної структури великих підприємств і холдингів.

Коболєв очолив "Нафтогаз", коли компанії довелося виплачувати п'ятирічні євробонди, "Газпром" вимагав розрахунків, спираючись на кабальний для України контракт, що був укладений Путіним і Тимошенко у 2009 році. Після чотирьох років арбітражного провадження між "Нафтогазом" та "Газпромом", Стокгольмський арбітраж ухвалив два рішення на користь "Нафтогазу": перше — 22 грудня 2017 року щодо контракту на постачання газу за принципом "бери або плати", а друге — 28 лютого 2018 року стосовно транзитного контракту. Також Нафтогаз здобув проміжну перемогу в арбітражному трибуналі в Гаазі в позові проти Росії про стягнення збитків у зв'язку з втратою активів в окупованому Криму, які оцінюють щонайменше у 5 млрд доларів. Наразі "Нафтогаз" закуповує газ у 18 європейських постачальників.

До речі, Коболєв у 2018 році заробив 286,5 мільйона гривень, із яких 261 мільйон – це премія за перемогу у Стокгольмському арбітражі. ГПУ відкрила кримінальне провадження за фактом виплати премії керівництву компанії.

При цьому, ціна на газ для населення, на думку уряду, була зависока і тодішній прем'єр Володимир Гройсман на засіданні уряду погрожував звільнити Коболєва, якщо "Нафтогаз" не зменшить ціну на газ, виходячи з того, що ринкова ціна знизилася.

Кандидатуру Коболєва в якості прем’єра різні експерти давно називали однією з основних. Подейкують, вона не дуже влаштовує президента Володимира Зеленського, але більш-менш подобається американському Білому дому і влаштовує Ігоря Коломойського. Хоча, як розповіли Depo.ua, Рашкован і Данилюк для Вашингтона є бажанішими через можливість частково їх контролювати

Цікаво, що раніше Андрій Коболєв заявляв, що не збирається у прем'єр-міністри. Про це він розповів журналістам ТСН, які "спіймали" чиновника в в лобі-барі одного з готелів під час бізнес-форуму в Києві. Коболєв був у компанії колишнього топ-менеджера "Нафтогазу" та екс-заступника міністра енергетики Ігоря Діденка.

"Ні, я просто сиджу і розмовляю. Без політичних амбіцій, без замін, без планів", - сказав він і додав, що слова Коломойського не коментує, а бажання стати прем'єром у нього немає.

Владислав Рашкован

Заступник виконавчого директора від України в Міжнародному валютному фонді.

Рашкована називають колишнім соратником колишньої глави Нацбанку Валерії Гонтаревої.

Одесит, вчився в Україні, стажувався в аспірантурі Університету Генуї, а також в Інституті світової економіки Угорської академії наук. В 2006 році Рашкован приєднався до команди УніКредит в Україні в проекті зі злиття УніКредит Банку і Банку ХФБ, зайнявши позицію керівника локального проектного офісу зі злиття, а в 2010 став фінансовим директором, членом правління УніКредит Банку в Україні.

З листопада 2014 року по 1 серпня 2016 року виконував обов'язки заступника Голови Національного банку України, який відповідав за реформування і трансформацію банку. За даними журналіста (а нині нардепа від "Слуги народу") Олександра Дубінського, Рашкован був винним в "туалетному" скандалі, який відбувався в НБУ в 2015 році. Тоді Рашкован проводив реформу всередині відомства, скорочуючи кадри. Під звільнення потрапили прибиральниці, і вбиральні Нацбанку залишилися без їхньої турботи. Згодом, стверджує Дубінський, Рашкован вирішив провести "сортірний тендер", в якому послуги з прибирання подорожчали в 12 разів.

Щодо призначення Рашкована на посаду голови уряду, є версії, що це може допомогти Україні відновити співпрацю з МВФ, що в свою чергу може допомогти втримати ситуацію в країні в разі прогнозованої на наступні роки світової економічної кризи.

"Рашкован - інституціоналіст, а це означає, що він здатний вирішувати технічні економічні питання, але в нього також є погляд на трансформування і створення нових інституцій. Найголовніше, він точно знає, що потрібно зробити Україні для залучення міжнародних коштів і як заспокоїти інвесторів", - пише про нього журналістка американського Atlantic Council Мелінда Херінг

З іншого боку, серед можливих мінусів цього кандидата у прем’єри, експерти називають надмірну увагу до побажань західних кредиторів і його прагнення бути фігурою відносно незалежною від внутрішньополітичних впливів.

Олексій Гончарук

Заступник голови офісу президента

Юрист за освітою, з 2015 очолює Офіс ефективного регулювання, який працював при Кабміні й за гроші ЄС розробляв правила для полегшення існування бізнесу в Україні, а також інструменти для онлайн конкурсів. У 2014-му Гончарук йшов на парламентські вибори першим номером у списку "Сили людей", а в 2019-му разом з Максимом Нефьодовим готував політпроект "Люди важливі", який так і не пішов на вибори. Гончарук наразі є лівою рукою Зеленського. Він супроводжує президента практично всюди, як і Андрій Богдан. Саме останній познайомився з ним і запросив в ОП.

Близький до президента Володимира Зеленського олігарх Ігор Коломойський, називаючи найймовірніших претендентів на посаду голови уряду, згадав про Гончарука (і ще Вітренка)

"У фаворитах гонки – економіст, директор з розвитку бізнесу НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко і гендиректор інвесткомпанії AYA Capital і заступник голови офісу президента з економічних питань Олексій Гончарук", – сказав він в коментарі російському РБК.

Ходять чутки, що Гончарука хотів би бачити прем'єр-міністром і Володимир Зеленський. Гончарук останнім часом зажив слави "лівої руки президента", однак тут на Зеленського тисне думка Білого Дому, де більшою мірою схвалюють кандидатури Рашкована чи Коболева. Є версія, ніби в Вашингтоні вважають, що Гончарука важко буде контролювати, бо він буде повністю людиною Зеленського, ще й зі зв'язками із ЄС – прямого конкурента США.

Також Гончарук хвалив за реформи Петра Порошенка. 

Юрій Вітренко

Виконавчий директор "Нафтогазу" з 2018 року.

Український економіст та фінансист. Син одіозної політкині, лідерки Прогресивної Соціалістичної Партії України Наталі Вітренко. Судячи із заяв, не є її політичним однодумцем, в листопаді 2013 року в інтерв'ю виданню "Власть денег" висловив прихильність проєвропейським поглядам, підкресливши, що місце України — в Європейському Союзі. За інформацією з відкритих джерел, після розлучення батьків в 1991 році Юрій жив із батьком.

Вчився в Києві, стажувався за кордоном, в "Нафтогаз" прийшов в 2002 році, щоправда в 2005 звільнився. Ходили чутки, що через прізвище, яке трохи дратувало нову владу. Але причини, мабуть, були усе ж таки інші.

Після роботи в лондонському відділенні банку Merrill Lynch і спроби створити новий банк, в 2007 році Вітренко повернувся в "Нафтогаз", ставши радником глави установи. Є версія, що кар’єру в "Нафтогазі" Вітренко зробив з протекції голови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, з яким вони перебували в дружніх стосунках.

Але чи то від початку було неправдою, чи між друзями пробігла кішка, нещодавно Коболєв підтвердив чутки про те, що між ним та Вітренком є конфлікт.

"Я б назвав його не особистим від початку. Він дуже практичний, він має дуже практичні елементи. Він розпочався ще минулого року і зараз якраз активно розвивається, але я б не назвав його особистим", – додав голова правління "Нафтогазу", - розповів він в інтерв'ю проекту KRYM

При цьому, він відмовився говорити, у чому саме полягає суть конфлікту.

"Я вважаю, що зараз, зважаючи на певні дискусії, на певні новини щодо політичних перспектив, наприклад, того ж пана Юрія, виносити сміття з хати було б некоректно й неправильно, тому я поки що притримаю свої коментарі з цього приводу. Коли ці процеси завершаться, я буду готовий коментувати. Я не хочу, щоб це сприймалося, як моя спроба грати в політику", – підкреслив він.

Фото: УНІАН, Facebook

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme