Прем'єр Медведчук і Зеленський ще на 5 років: Яких сюрпризів можна чекати від нового парламенту

Для всіх політичних партій темою №1 в новому році будуть дострокові перевибори у Верховну Раду. При цьому ОПЗЖ і "Батьківщина" можуть гарантувати Зеленському збереження на посаді президента ще на 5 років — шляхом обрання президента в парламенті

Юрій Вишневський
Політичний оглядач "Ділової столиці"
Прем'єр Медведчук і Зеленський ще на 5 р…

З прогнозами соціологів в нову Верховну Раду в ращі перевиборів потрапляють наступні політсили (в таблиці наведено всі партії, які набрали в середньому не менше 2%).

Ми бачимо величезний розрив між четвіркою лідерів, які гарантовано долають пʼятивідсотковий барʼєр, і рештою партій, які до барʼєру не дотягують. Якщо проводити вибори в найближчі місяці, то з великою впевненістю можна припускати, що в нову Верховну Раду потрапить: "Слуга народу", ОПЗЖ, "Європейська солідарність" і "Батьківщина".

Нагадаємо, що наступні парламентські вибори (хоч чергові, хоч позачергові) будуть проводитися вже по суто пропорційній виборчій системі. Тепер порівняємо кількість депутатів у четвірки лідерів зараз (у Верховній Раді IX скликання) і після позачергових виборів (в гіпотетичному X скликанні).

Кількість депутатів у партій в нинішній і майбутній Верховній Раді

Тобто фракція "слуг" скоротиться майже вдвічі. І навпаки, фракції ОПЗЖ і "Батьківщини" виростуть майже втричі, а "Європейської солідарності" — більш ніж вчетверо.

Однак для кожної партії потрапляння в парламент — це завдання-мінімум. А завдання-максимум — це увійти до складу правлячої коаліції і взяти участь в розподілі посад в уряді і міністерствах.

Не дивно, що про необхідність позачергових парламентських виборів голосніше за всіх кричить ОПЗЖ, яка (небезпідставно!) розраховує, що рейтинг "слуг" буде і далі падати. Тому вона сподівається посісти перше місце, після чого "слугам" як би не залишиться іншого виходу, крім як створити коаліцію з ОПЗЖ і віддати пост премʼєр-міністра Віктору Медведчуку.

Такий варіант може бути вигідний Зеленському за цілою низкою причин. Сам він буде формально непричетний до тріумфу Медведчука: згідно з Конституцією функція президента при призначенні премʼєра чисто церемоніальна: внести в парламент кандидатуру, яку запропонує парламентська коаліція. А коаліція буде формуватися за принципом "аби не Порошенко". Зеленський може сподіватися, що після призначення Медведчука головою уряду можна буде спихувати на нього всі провали в економіці і всі дірки в державній скарбниці. І що всіх незадоволених високими тарифами, великими боргами по зарплаті і низькими пенсіями можна буде відправляти туди ж, до Медведчука.

Тако Медведчук в якості премʼєра може здатися Зеленському, та й багатьом особам в його оточенні, дуже вдалим ходом в діалозі з Кремлем. Мовляв, якщо зробити премʼєром кума Путіна, то Путін це оцінить, і можна буде виторгувати у нього якісь поступки по Донбасу. 

Втім, премʼєр Медведчук — це ще не найбільший сюрприз. Ним може стати "ширка", тобто "широка коаліція" партій "Слуга народу", ОПЗЖ і "Батьківщина". Щоб сформувати уряд, досить коаліції двох партій. Трипартійна ширка знадобиться в тому випадку, якщо виникне потреба переписати Конституцію.

Відомо, що Путін хоче пропхати в нашу Конституцію особливий статус ОРДЛО, проте бажання Кремля цим не обмежуються. Щоб дізнатися, чого він дуже сильно хоче ще, досить подивитися на гасла ОПЗЖ. Одне з головних — це перехід до парламентської республіки. Для цього не обовʼязково зовсім ліквідувати пост президента. Досить залишити йому церемоніальні функції і перейти до виборів президента в парламенті. Щоб внести такі зміни до Конституції, потрібно всього лише мати 300 голосів нардепів.

"Слуга народу", ОПЗЖ і "Батьківщина" мають тут спільний інтерес. Обʼєднуючим початком служить все той же принцип "аби не Порошенко".

У ОПЗЖ всі розуміють, що ані Медведчук, ані Бойко на президентських виборах не мають шансів. У Кремлі, до речі, це також розуміють, тому і хочуть перетворити Україну в парламентську республіку. Власне, Медведчук вже приміряється до премʼєрського крісла в парламентській республіці. "Батьківщина" підставить плече. Вона ще два роки тому, перед президентськими виборами, носилася з ідеєю "парламентської республіки канцлерського типу", приміряючи крісло премʼєра-канцлера до Юлії Тимошенко. А зараз створення ширки для переходу до парламентської республіки — по суті, єдиний для "Батьківщини" шанс увійти до правлячої коаліції і отримати посади в уряді.

Отже, все упирається в позицію "слуг народу". Якщо рейтинг Зеленського буде і далі падати, (а швидше за все, так і буде), то Банкова може вирішити, що краще піти на угоду з Медведчуком і Тимошенко. ОПЗЖ і "Батьківщина" можуть гарантувати Зеленському збереження поста президента ще на пʼять років — шляхом обрання в парламенті. Сьогодні цей варіант може здатися фантастикою, але вже завтра його можуть почати реалізовувати, а післязавтра всі будуть в шоці згадувати, як Зеленський обіцяв служити президентом тільки один термін.

Можна сказати, що для "Європейської солідарності" дострокові парламентські вибори теж вигідні, бо вона зможе збільшити свою фракцію вчетверо, але це буде тільки тактичний виграш. Партія Порошенка при будь-яких розкладах залишиться в опозиції, бо це, схоже, головний принцип, який сповідує Зеленський. В разі премʼєрства Медведчука і парламентської республіки з європейським і євроатлантичним рухом дуже скоро може бути покінчено. Щоб звести все, зроблене Порошенком на пси достатньо буде 300 голосів нардепів. Зараз їх немає, але після позачергових парламентських виборів вони цілком можуть знайтися.

Тому логічним є той факт, що "Європейська солідарність", на відміну від ОПЗЖ, не висуває гасло дострокових перевиборів нардепів. З точки зору стратегії їй набагато вигідніше домагатися позачергових виборів президента. Варто сказати, що Зеленський старанно допомагає реалізації цього сценарію, зберігаючи на Банковій осіб, які стають все більш токсичними.

За матеріалами "Ділової столиці"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme