Питання Одеської трагедії: До кого ДБР прийде з підозрами після Чорновол

Учора екс-депутатці і знаковій постаті Майдану Тетяні Чорновол вручили підозру в убивстві. Схоже, час для цього був обраний неспроста
 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Питання Одеської трагедії: До кого ДБР п…

Учора від самого ранку до будинку, де мешкає колишня депутатка від "Народного фронту" з обшуком прийшли співробітники ДБР. Сама Чорновол розповіла, що у неї вилучили одяг, у якому вона була 18 лютого 2014 року, каску, рюкзак, нагородну зброю, телефон. Після обшуку їй вручили підозру за п.п. 5, 12, ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині, вчинене за попередньою змовою групою осіб способом, небезпечним для життя багатьох осіб). Їй "світить" до 15 років. У ДБР повідомили подробиці: 18 лютого 2014 року підозрювана керувала діями групи осіб та безпосередньо брала участь у підпалі будівлі у центрі Києва на вулиці Липська, в якій знаходився офіс однієї з політичних партій ("Партія регіонів"). Унаслідок пожежі загинув працівник 1948 року народження, який знаходився у приміщені партійного офісу. Йдеться про Володимира Захарова, він задихнувся чадним газом.

Окрім опозиційних депутатів "Євросолідарності" і колишніх колег Чорновол по "Народному фронту" за неї заступився міністр внутрішніх справ, а під час Майдану один із його комендантів Арсен Аваков. Він назвав дії ДБР неадекватними і ганебними та послав до біса Олександра Бабікова, адвоката Віктора Януковича, який нині є заступником голови Держбюро розслідувань. "Ви наплювали на конфлікт інтересів, як керівник ДБР і інспірували справу проти Тетяни Чорновіл – особистого ворога Януковича. Справи немає, є тільки ваша жага помсти. Це неприпустимо!", – наголосив Аваков. Але, що цікаво, закликав Бабікова "не заважати президенту відбудовувати країну". Тобто, самого Зеленського вивів з-під жорсткої критики, яка посипалася в бік влади після обшуку та оголошення підозри Тетяні Чорновол.

Проте націонал-патріотичне середовище іншої думки: воно не відділяє Зеленського від цілої серії подій з реваншистським присмаком, які сталися з моменту обрання його президентом. І спроби ДБР затримати екс-депутатку або висунення підозр іншим "майданівцям" лише посилюватимуть градус звинувачень безпосередньо на адресу Зеленського. Він поки мовчить, та не виключено, що "нашіптувачі" порадять йому у цьому конкретному випадку публічно стати на бік ДБР.

У Держбюро, до речі, Авакову відповіли: вони – поза політикою, а оцінку обґрунтованості підозри дає суд. Тобто, там зупинятися не планують і збираються тягти Чорновол до суду. Але питання: чому було обрано саме її і саме у цей час. Спробуємо запропонувати кілька версій. Версія перша – вона на поверхні – влада руками ДБР хоче переписати історію Майдану. Про це зараз говорять націонал-патріоти і це близько до істини. Та є одне "але" - після передачі справ Майдану з Генпрокуратури до ДБР почалися певні рухи, які до обшуків у Чорновол залишали ілюзії на неупередженість слідчих та їх начальства.

Так, 18 лютого у справах Майдану було затримано колишнього бійця спецпідрозділу "Омега". Йому інкримінують убивство і поранення активістів Революції. Чотири дні тому, 7 квітня, було повідомлено про підозру керівнику слідчого відділення одного з районних управлінь ГУ Нацполіції в місті Києві, який під час Революції обіймав посаду старшого слідчого одного з відділів райуправління ГУ МВС в столиці. У ДБР вважають, що підозрюваний за відсутності будь-яких доказів причетності до вчинення правопорушення здійснив службове підроблення, незаконно затримав і вручив повідомлення про підозру у організації масових заворушень, що призвели до тяжких наслідків, одному з учасників акцій протесту. Згодом, підозрюваний безпідставно подав до одного з районних судів міста Києва клопотання про обрання відносно потерпілого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. А наступного дня слідчими Держбюро були проведені слідчі експерименти на Майдані Незалежності та на Інститутській. Тобто, досі не було натяків, що слідство відбувається в напрямку відбілювання силовиків. Але відучора сприйняття дій ДБР відносно справ Майдану у суспільстві суттєво зміниться.

Друга версія – певні сили у владі і навколо неї зацікавлені у зриві кількох надзвичайно важливих голосувань у Раді. Депутати разом із Кабміном дискутують щодо проекту секвестру бюджету. З огляду на те, що монобільшість де-факто вже не існує, уряду і Банковій конче важливі голоси. Як показав парламентський день 30 березня, такі голоси можуть дати "Євросолідарність" і "Голос". Принаймні, вони підтримали закон про обіг землі та "антиколомойський" закон. Можна припустити, що час для підозри Чорновол за кілька днів до чергового карантинного засідання парламенту був обраний з метою зірвати ухвалення урядових проектів. А в подальшому – для зриву будь-якого співробітництва націонал-патріотичних сил у ВР із "зеленими". І насамперед - по закону щодо неповернення банків їх попереднім власникам. 

Третя версія – тим людям, які впливають на рішення керівництва ДБР (у Держбюро, звісно, переконують, що ніхто на них не впливає, так ще Роман Труба казав), потрібна не стільки персонально Чорновол, скільки розкручування теми підпалу будівель під час та після Майдану. А вона, фактично, місток до одеської трагедії 2 травня 2014 року. До того ж, цю фігуру обрали не просто так: Чорновол не лише знакова постать Євромайдану, а й доволі демонізована вже після нього, як народний депутат. Тобто, розрахунок міг робитися на те, що не всі навіть з її колишніх колег заступляться за неї. І, як показує аналіз реакцій у соцмережах, багато хто дійсно змовчав.

Нагадаємо, справа про події 2 травня в Одесі, як і справи Майдану, не завершена. І, не виключено, що до шостої річниці загибелі людей під час пожежі в одеському Будинку профспілок за цю справу візьмуться додатково і посилено. Сили "антимайдану" та діячі часів правління Януковича, які дуже непогано почуваються при Зеленському, наполегливо проводять лінію про причетність до підпалу націоналістів і "майданівців". Тобто, перша серія - підозра Чорновол в умисному заподіянні смерті людині, вчиненому за попередньою змовою групою осіб під час пожежі в Офісі ПР, друга серія – підозри по тих самих статтях відомим учасникам подій в Одесі з кола націонал-патріотичних сил. Якщо ця версія правдива, тоді стає зрозумілим, чому до Чорновол прийшли саме зараз, - до 2 травня потрібен час для розкручування медіа-кампанії навколо активізації розслідування пожежі в Будинку профспілок. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme