ВЦА замість місцевих виборів: Чи можуть інші регіони України повторити долю 18 громад Донбасу

Виборів в районах по лінії розмежування на Донбасі цього року не буде. Після того, як Центрвиборчком оголосив, що проводити голосування тут неможливо з огляду на небезпеку, Верховна Рада підтримала це бачення і створила закон, яким замість обраного самоврядування цими територіями і громадами управлятимуть створені Банковою військово-цивільні адміністрації

Економічний і політичний оглядач
ВЦА замість місцевих виборів: Чи можуть…
Фото: 62.ua

Цей проект влади з позбавлення великої частини Луганської та Донецької областей можливості сформувати власні органи влади, вже викликав неабияке обурення. Особливо ремствують представники "Опозиційної платформи - За життя" та інших відповідно орієнтованих політичних сил, для яких, як для послідовників "білосиньої" ідеології, ці території є ядром електоральної підтримки. І в разі проведення тут виборів в обласні, міські ради та ради ОТГ, саме ОПЗЖ з партнерами з великою ймовірністю отримала б в цих органах прерогативу.

Очевидно, що для команди Володимира Зеленського такий розклад виявився б дуже неприємним, адже перемога опозиції тут означала б легітимізацію влади проросійської політичної сили і фактичну втрату великої кількості важелів управління цими районами.

Дискусія щодо виборів на територіях Донбасу, підконтрольних Україні (вибори в ОРДЛО - інше питання), формується навколо того, чи не перетворяться ці райони на безконтрольні території. На користь рішення про заборону проведення виборів наводять аргумент, що в разі будь-якого загострення ситуації українська влада не зможе ухвалювати оперативні рішення, а матиме потребу погоджувати їх з депутатами. Така процедура відкриє перспективу загрузнути у політиканстві та маніпуляціях і сильно ускладнить відвернення російської агресії. По суті прихильники заборони виборів говорять, що такий шлях - єдино можливий для стримування проросійського реваншу. А до виборів тут можна буде повернутись після того, як питання Донбасу буде остаточно вирішено і Росія піде з України.

Інша сторона, яка відчуває себе скривдженою в результаті скасування виборів, називає аргументи про небезпеку проведення виборів неспроможними. Адже і парламентські, і президентські вибори відбулися тут цілком спокійно і результативно. При цьому регіон живе своїм життям: відбуваються культурні та спортивні заходи, приїздять політики і чиновники з Києва та інших регіонів. ДІючу команду фактично звинувачують в узурпації влади, оскільки Банкову буцімто непокоїть не безпека процедури голосування, а саме результат волевиявлення місцевих громад, який явно не сподобається Києву.

8 серпня ЦВК вирішила, що вибори по лінії розмежування проводити небезпечно і скасувала їх у 18 громадах Донбасу (10 у Донецькій і 8 у Луганській областях). "Проаналізувавши інформацію, надану Донецькою та Луганською військово-цивільними адміністраціями, Комісія дійшла висновку про неможливість проведення виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад цих областей та відповідних сільських, селищних, міських голів", - оголосила Комісія.

У перелік, разом з сільськими та селищними радами, включено ради громад досить великих і ключових міст. Зокрема, Сіверськодонецьк, Маріуполь, Бахмут, Волноваха та Покровське.

Для чого на Донбасі створюють ВЦА

Скасування виборів фактично залишає оголеним питання місцевого самоврядування, яке в умовах децентралізації і адміністративно-територіальної реформи набуває більшого, аніж раніше, значення. І незаповнення цієї вакації створює по суті владний вакуум. Тому і виникла ідея з законопроектом №3913 Олександра Корнієнка і групи нардепів, який передбачає створення, замість обрання представницьких органів, військово-цивільних адміністрацій об'єднаних територіальних громад, які й виконуватимуть всі необхідні функції місцевого самоврядування.

Слід зауважити, що спеціальним законом "Про військово-цивільні адміністрації" передбачається, що ВЦА населених пунктів (а згідно з проектом Корнієнка - і об’єднаних територіальних громад) – "це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження сільських, селищних, міських рад, районних у містах рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад та голів та інші повноваження, визначені цим Законом".

У пояснювальній записці до проекту змін автори, зокрема, повторюють аргумент, використаний раніше ЦВК, щодо перебування цих населених пунктів у зоні ураження крупнокаліберної ствольної й реактивної артилерії незаконних збройних формувань. "Таким чином, у деяких населених пунктах Донецької та Луганської областей, що розташовані на лінії зіткнення, безпекова ситуація не дозволяє дотримуватися міжнародних стандартів забезпечення безпеки та демократичного виборчого процесу при проведенні чергових і перших місцевих виборів у 2020 році", - пишуть автори законопроекту.

2 вересня цей законопроєкт депутати ухвалили у першому читанні і вже готують його до другого, аби це питання більше не стояло на шляху до проведення виборчої кампанії.

Виключення Донбасу з виборчого плану, яке після попереднього схвалення закону отримало реальні обриси, викликало очікуване обурення в "синьо-білому" таборі. А один з ватажків ОПЗЖ Юрій Бойко навіть угледів у такій схемі сценарій, за яким діюча влада хоче перетворити всю Україну, а не лише Донбас, на військово-цивільну адміністрацію.

"Влада розуміє, що на майбутніх виборах вона програє вщент. "Слуги" не виконали жодної передвиборчої обіцянки і стрімко втрачають довіру людей. Щоб уникнути відповідальності влада придумала цинічне "ноу-хау": просто скасувати вибори, замінити місцеві ради військово-цивільними адміністраціями і на цьому завершити весь виборчий процес", - заявив Бойко.

Звісно, залякувати електорат - одна з улюблених фішок політиків і не треба бути політологом, щоб зрозуміти - скасування виборів на значній частині підконтрольних українській владі територій Донбасу ОПЗЖ дуже не вигідно, а цій владі дійсно вигідно. Соціологія показує, що умовно ватний електорат, який на минулих виборах "по приколу" переплив до "слуг" і Зеленського зараз дрейфує назад до колишніх регіоналів.

Втім, якщо піти далі у розвитку подібної конспірології, то чому б не припустити, що ваказана схема може бути втіленою в життя не тільки на Донбасі. Коли, наприколад, ЦВК визнає проведення виборів небезпечним на окремій території, або по всій Україні через масовий спалах COVID-19, а виконавча вертикаль оперативно, відповідно до ухваленого закону, замість необраних рад створить ВЦА. Таким чином на певний час без права голосу можуть залишитися будь-які регіони, де в партії влади дуже мало шансів перемогти.

Це, звісно, велике припущення і навряд таке відбудеться. Але часу до виборів ще досить багато.

Читайте також: Зе-децентралізація. Як "слуги" створюють у країні колапс, перетворюючи скорочені РДА на зомбі

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme