Повернення "Беркутів": Які провокації до 6-ї річниці перемоги Майдану готують реваншисти

Президент Зеленський назвав справи Майдану найскладнішими в Україні. Це дійсно так. Проте зараз особливо помітно, як піднімають голови сили "антимайдану". І з боку влади реакції на це, на жаль, нема 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Повернення "Беркутів": Які провокації до…
Колаж: Depo.ua, Фото: УНІАН

Раптове повернення двох "беркутівців" із числа п’яти обміняних з ОРДЛО дало привід для активізації групі колишніх "регіоналів", які вільно почуваються при нинішній владі.

Нагадаємо, Київський апеляційний суд 28 грудня 2019 року змінив запобіжний захід на особисті зобов’язання п’ятьом колишнім працівникам "Беркуту", підозрюваним у справі про розстріли на Майдані. Це дало змогу обміняти Сергія Зінченка, Павла Аброськіна, Олега Янішевського, Олександра Маринченка і Сергія Тамтуру на українських полонених, що утримувалися в Росії та ОРДЛО.

Та днями двоє з обміняних, Маринченко і Тамтура, повернулися до Києва. Їхній адвокат Олександр Горошинський на своїй сторінці у Фейсбук опублікував відкритий лист ексберкутівців до президента України, голови Верховної Ради і Генерального прокурора. Мовляв, винними їх призначив "політичний режим, що прийшов до влади шляхом збройного державного перевороту у 2014 році".  

 

"Беркутівці" обіцяють брати участь у судових засіданнях та закликають президента, народних депутатів і Генпрокурора "скасувати закон про амністію майданівців та забезпечити справедливе та неупереджене розслідування подій 2014 року за участі міжнародних спостерігачів та експертів".

Про реакцію президента чи парламенту наразі інформації немає. Зате повернення колишніх "беркутівців" прокоментував генпрокурор Руслан Рябошапка. Цього понеділка в телеефірі на ICTV він підкреслив, що процесуальний статус "поверненців" не змінився: Маринченко і Тамтура залишаються підсудними.

Ще в кінці грудня в ГПУ повідомляли: судовий розгляд буде продовжено, а підозрювані зобов’язані прибувати за першим викликом суду. Якщо ж ексберкутівці ухилятимуться від виконання рішень суду, їх пообіцяли оголосити в розшук, а справу про вбивства на Євромайдані розглядати в межах заочного кримінального провадження. Нагадаємо, цією справою продовжує займатися Святошинський районний суд Києва. Наступне судове засідання відбудеться тут 17 березня.

Після зміни органу, що веде слідство (справою займається ДБР), правоохоронці обіцяють прискорити розслідування і вже незабаром спрямувати до суду одну зі "справ Майдану". Але родини Героїв Небесної Сотні заявили про неприпустимість призначення заступником директора Держбюро Олександра Бабікова, колишнього адвоката Віктора Януковича.

Читайте також - Хто такий Олександр Бабіков, новий перший замглави ДБР

От на якому тлі відбулося повернення двох ексміліціонерів до Києва. У факті їхнього прибуття та пред’явлених вимог до влади родини героїв Небесної сотні бачать "ознаки реваншу диктатури, які стають дедалі більш демонстративними", про що й заявили президенту України Володимиру Зеленському. У їхній заяві йдеться, що колишні беркутівці і представники режиму Януковича "не тільки не стидаються скоєного, а й наважуються вимагати від української влади перегляду законодавства і проведення розслідування, спрямованого проти учасників Революції гідності".

Поки на Банковій мовчать чи заклопотані кадровим пасьянсом, колишні "регіонали" активно підхопили тему. Так, Андрій Портнов у своєму Телеграм-каналі назвав повернення беркутівців "сигналом, спрямованим на деміфологізацію і дегероїзацію учасників масових убивств під час так званої революції гідності". У свою чергу Олена Лукаш, ексміністр юстиції часів Януковича, у Фейсбук і на телеканалі NewsOne обіцяє завершити спільне з Портновим "розслідування" й надати факти, які "від нас приховували шість років", про начебто фальсифікацію справ Майдану адвокатами родин Небесної сотні. За принципом віяла одне від одного поширює ця "команда" статтю з сайту "Страна" "Как били и калечили милицию на Майдане".

Очевидно, градус навколо цієї теми підвищуватиметься. Апофеозу слід чекати в День героїв Небесної сотні, який відзначається 20 лютого. Не виключено, що під цю дату вигулькнуть чергові "грузинські снайпери" або щось на кшталт цього. Аби вкинути в інформаційний простір чергову порцію зради.

Як цьому запобігти? По-перше, свою позицію має озвучити президент Зеленський. Його виборці повинні отримати від нього чітку, недвозначну оцінку буремних подій зими 2013-14-го років. Саме як Революції гідності.

По-друге, перегляд керівницею ДБР рішення про призначення Бабікова стане сигналом, що така оцінка - не просто слова. А, по-третє, до можливої інформаційної провокації "під дату" вже зараз повинні готуватися і Офіс Генпрокурора, і СБУ, і ДБР. Тобто, їхня відповідь має бути злагодженою та одностайною і головне - зрозумілою для суспільства, що у жодного відкату чи зміщення акцентів у справах Майдану не буде.        

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme