Кулуарні торги: Що робитимуть Зеленський, Порошенко та Тимошенко

Голосування у першому турі президентських виборів-2019 завершено. Поки оприлюднили результати екзит-полів, але вже можна зробити перші висновки

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кулуарні торги: Що робитимуть Зеленський…

Не стало такою вже несподіванкою третє місце, яке за даними екзит-полів дістається Юлії Тимошенко. Як раніше інформував сайт Depo.ua, перед першим туром опитування зафіксували зниження рейтингів лідерки партії "Батьківщина" на тлі зростання показників чинного президента Петра Порошенка. Голосування фактично підтвердило дані соціологів: ЮВТ третя і за даними Незалежного національного екзит-полу, і згідно з результатами екзит-полів організації SOCIS, телеканалів 112-Україна і Newsone, каналу "1+1", "Прямого" - різняться лише цифри, але не місце, на яке виборці поставили екс-прем’єра.

Тепер, коли, за даними, знову ж таки, екзит-полів, Тимошенко не "світить" другий тур, ми побачимо, чи навчилася вона програвати. Поки що видається, що не навчилася: на вечірньому брифінгу у своєму штабі Тимошенко заявила, що виходить у другий тур виборів із другого місця і закликала своїх прихильників захистити результат виборів на дільницях. В оточенні ЮВТ закликали не вірити екзит-полам: "Соціологічні дослідження стали інструментом маніпуляцій", – сказав Сергій Власенко.

Але, схоже, кінцеві результати виборів не надто зміняться. І Тимошенко обов’язково потрібно показати своїм прихильникам і своїй команді, що вона – не збитий льотчик. Звідси і незрозумілі молодики під ЦВК, яких вже охрестили у ЗМІ "Юліними тітушками". Втім, на цей момент у Центрвиборчкомі заявляють, що тиску вулиці не відчувають.

Повертаючись до результатів екзит-полів, варто зауважити ще один момент: запит українців на "нові обличчя" в політиці є справді високим – незважаючи на те, що це за обличчя. У другому турі виборці роблять свій вибір не емоційно, а більш раціонально, тому відставання Петра Порошенка від Володимира Зеленського хоч і значне, проте не катастрофічне. І в цій ситуації багато важитимуть ті чи інші конфігурації коаліцій політичних важковаговиків – інакше кажучи, хто з ким дружитиме у час між двома турами голосування. А проти кого дружитимуть – стало зрозуміло ще в попередні місяці, коли ледь не всі кандидати у президенти левову частку своїх виборчих кампаній лише тим і займалися, що били по Порошенку.

Не встиг нардеп Мустафа Найєм написати у своєму Telegram-каналі, що штаби Тимошенко і Зеленського ведуть переговори про створення коаліції в другому турі президентських виборів – фактично під призначення Тимошенко главою уряду, як цю версію спростували в оточенні вірогідного переможця першого туру. За даними Найєма, лідер "Батьківщини" підтримає Зеленського в обмін на створення коаліції в наступній Раді для зміни законодавства і впровадження двотурової системи парламентських виборів. "Партія, яка виграє, отримує 51% місць в парламенті, формує більшість і, відповідно, склад Кабінету міністрів", - написав депутат. Враховуючи високі рейтинги "Батьківщини" і партії Зеленського "Слуга народу", фактично це значить прем'єрство Тимошенко.

Та у штабі коміка поспішили відхреститися від такого сценарію, зіславшись на значні відмінності в ідеології кандидатів. Винесемо за дужки велике питання – яка ж ідеологічна платформа у Зеленського і зауважимо: відмова від коаліції з Тимошенко виглядає логічно для лідера "Кварталу 95", адже навіть Найєм зауважує, що такий союз підкосить імідж "несистемного кандидата" і "провідника нових сил" Зеленського в очах його виборців. Варіант з поверненням Юлії Володимирівни в крісло глави уряду цікавий для неї самої, однак така перспектива навряд чи хвилює старшого політичного партнера Зеленського Ігоря Коломойського. У мільярдера точно є претенденти на цю посаду в разі перемоги Зе 21 квітня, і це, скоріш за все, не Тимошенко.

Втім, однією з особливостей української політики є те, що переговори у ній можуть вести будь-хто будь з ким. Тому не варто виключати кулуарних домовленостей ЮВТ з Коломойським про своє майбутнє. В такому разі стягування тітушок під ЦВК може свідчити про існування, умовно кажучи, "плану Б": "Батьківщина" забезпечує картинку під назвою "народний протест проти фальсифікацій", який триватиме аж до оголошення результатів другого туру. Стоятиме цей табір під гаслом: "Або Зе, або вибори сфальшовані". Така послуга може бути врахована в перспективі осінніх парламентських виборів (і як тут не згадати героїню серіалу "Слуга народу", яка дуже швидко орієнтувалася у складних для себе ситуаціях).

Ще один важливий чинник – чи підтримають Зеленського і Коломойського інші олігархи. "1+1" - це важлива кнопка, проте без підтримки іншими крупними медіа-гравцями її буде недостатньо. Їхня підтримка залежатиме від того, що Зеленський пообіцяє Пінчуку, Фірташу, Льовочкіну.

Що ж до самого другого туру, то тут команда Порошенка гратиме – і це вже відчутно з виступу президента – на необхідності дебатів кандидатів, в яких Петро Олексійович планує перемогти, і на несерйозності вибору на користь Зе. Чи готовий Зеленський до боротьби в такому форматі? Є певні сумніви, адже йому доведеться виходити з віртуальної реальності, показувати свою команду фахівців, з якими він планує керувати державою. Поки такої команди він не продемонстрував.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme