Під бурхливі оплески: Чому Зеленський розпочне парад посадок з Гладковського

Під час президентських виборів серед гасел на зелених "ЗЕбордах" привертала увагу фраза "Весна прийде – саджати будем". Натяк на перших кандидатів озвучено в перший же день після отримання командою Зеленського всієї повноти влади в державі

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Під бурхливі оплески: Чому Зеленський ро…
Фото: УНІАН

Сьогодні Апеляційний суд Києва розглядав скаргу на рішення Старобільського райсуду Луганської області щодо запобіжного заходу колишньому голові фракції Партії регіонів часі президента Януковича Олександру Єфремову. Ось уже три роки як той сидить у слідчому ізоляторі у віддаленому районному центрі Старобільськ на Луганщині. Єфремов був знятий з літака на Відень в аеропорту "Бориспіль" у липні 2016-го. Його звинувачують в організації захоплення терористами приміщень Луганської облдержадміністрації і управління СБУ в області, діях з метою зміни території України, державній зраді та інших злочинах. 

В підсумку – Єфремову було змінено запобіжний захід на цілодобовий домашній арешт. І тепер він їде додому в Київ. Виходить, місце для інших звільнилося.

Колишній знаковий регіонал – чи не єдиний з політиків першої величини, яких реально переслідувала влада Порошенка. І в цьому він повна протилежність свого попередника на Банковій. Янукович не гребував саджати противників, причому за серйозними статтями й на "дорослі" терміни. Але перебування за ґратами Юлії Тимошенко, Юрія Луценка створити регіоналам лише великий іміджевий негатив.

На початках каденції Петра Порошенка звучали обіцянки: будуть справи, будуть і посадки. Але ті, хто за ці п’ять років називав своє переслідування політично вмотивованим, переважно всі на волі. Тут знакова постать колишньої міської голови Слов’янська Нелі Штепи, яка трохи посиділа – та й вийшла на волю. Звинувачення проти неї у сепаратизмі ніяк не розгляне харківський суд, а сама вона спокійно брала участь у виборах як помічниця лідера "Опоплатформи" Юрія Бойка. Взагалі не зазнали переслідувань знакові постаті з числа колишньої (вірніше, вже позаминулої) влади. Ані Бойко, щодо пов’язуваних з яким корупційних схем є багато публікацій у ЗМІ, ані путінський кум Віктор Медведчук, ані будь-хто інший – під час зйомок попередньою владою серіалу "покарай сепара чи корупціонера" жоден політик не постраждав.

Були поодинокі спроби зробити на цій темі шоу. 2015-го просто на засіданні уряду під телекамери був арештований начальник Держслужби з надзвичайних ситуацій Сергій Бочковський і його заступник. Того ж року в Раді публічно арештували за хабарництво нардепа Ігоря Мосійчука. Легендою стало публічне зачитування підозри керівнику податкової Роману Насірову, який лежав, укрившись картатою ковдрою. Закрита справа щодо відмивання тендерних коштів проти мера Одеси Геннадія Труханова. З цими людьми зараз все в порядку: Бочковському виплатили 550 тисяч гривень з бюджету держави за вимушений прогул, Насіров балотувався в президенти, Мосійчук – у депутати (але знявся), як і Труханов.  

Відсутність посадок топових корупціонерів стало одним із факторів невдоволення населення колишнім президентом і вплинуло на перебіг і результат усіх цьогорічних виборів. У команді нової влади, яка робить з політики шоу і так утримує глядача (виборця), розуміють можливості, які дали б їм гучні арешти і посадки. А після 21 липня, коли в руках оточення Володимира Зеленського сконцентровані всі основні важелі влади, залишилося призначити уважних до позиції Банкової силовиків – і перепон для параду затримань немає. Зеленський вчора уже натякнув, що відразу після початку роботи нової Верховної Ради слід чекати нової людини на посту генпрокурора. Якому роботи, безумовно, вистачить.

Перші кандидати в "сакральні жертви", схоже, вже позначені зеленим маркером. У партії "Слуга народу" заявили про намір оскаржити результати виборів у 10 округах, де начебто були виявлені порушення під час голосування, які могли вплинути на результат голосування. Йдеться про 78-ий виборчий округ у Запорізькій області, де зафіксовано багато випадків підкупу виборців, у результаті чого отримано 3000 недійсних бюлетенів; 64-ий округ на Житомирщині, де програє Сергій Пашинський. Там, вважають у "Слузі", великий розрив між кандидатами, відбуваються незрозумілі події і присутні тітушки; 137-ий (Одещина) і 146-ий (Полтавська область) округи. Щодо першого з них, де переміг екс-регіонал Леонід Клімов, обійшовши колишнього члена Блоку Порошенка Олексія Гончаренка і представника "Слуги народу", готуються матеріали для оскарження в суді. У Закарпатській області, у 68-му і 69-му округах, зафіксовано багато порушень і масовий підкуп; у Львівській області, у 119-му окрузі начебто мав місце підкуп членів дільничних комісій; у Вінницькій області, в окрузі № 15, є факти підкупу виборців. Багато порушень зафіксовано в Луганській області, повідомили в президентській партії.

Такими заявами у "Слузі народу" прагнуть продемонструвати здатність захистити результати виборів. Але не виборами єдиними. Є й інші цілі, "влучання" в які додасть чинній владі балів у очах спраглого справедливості виборця. Якраз сьогодні співробітники Головної військової прокуратури, Департаменту контррозвідки СБУ і спецпідрозділу "Альфа" провадять слідчі дії в приміщеннях Кабміну, Державної прикордонної і Державної фіскальної служб та держпідприємства "Спецтехноекспорт". Шукають і вилучають оригінали документів "та інших предметів, які мають доказове значення у кримінальному провадженні щодо заволодіння грошовими коштами в оборонній сфері".

Мова про справу за фактом заволодіння грошовими коштами в сумі 6 739 213 доларів США при укладанні іноземною компанією зовнішньоекономічного контракту з одним із підприємств концерну "Укроборонпром" з постачання обладнання Держприкордонслужбі. Як стало відомо Depo.ua, обшуки проводяться, з-поміж іншого, в Мінекономіки. Вони пов'язані з оборонною промисловістю і керівництвом міністерства.

Джерела повідомляють, що в цій ситуації може йтися про діяльність заступника міністра економічного розвитку Юрія Бровченка, який відповідав за оборонно-промисловий комплекс. До того працював в "Укроборонпромі", а ще раніше трудився в Мінекономіки за часів екс-регіонала Андрія Клюєва. У журналістських розслідуваннях його відносили до сфери впливу президента Порошенка. І хтозна, можливо, потягнувши за цю ниточку, слідчі розраховують вийти на справді велику "рибу". Бо топ-темою президентських виборів була корупція і кара за неї. Не раз і не два, у тому числі через лояльні до Зеленського телеканали, на всю країну звучали в цьому контексті прізвища народних депутатів Олександра Грановського, Ігоря Кононенка, Сергія Пашинського. Регулярне спілкування їх із правоохоронцями стане стабільним джерелом інформаційних приводів для нинішньої влади не на один місяць. І звичайно, "призом" для Банкової стала б посадка батька чи сина Свинарчуків-Гладковських, яких під час президентських виборів зробили "корупціонерами країни №1". Якщо, звісно, ці люди чекатимуть на візит слідчих вдома, а не вирішать відвідати закордонні курорти. Нещодавно президент корпорації "Богдан", екс-заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Олег Гладковський не прийшов на допит НАБУ у справі про розкрадання в оборонці, бо був за межами України. Хоча пообіцяв: як тільки приїде, то піде до детектива.

Народ вимагає посадок – і завдання влади, яка прийшла на піарі, це бажання задовольнити. Але процесуальні процедури зроблять очікування вироків тривалим і нудним. Тому – залежно від того, хто замість Юрія Луценка сяде в головне кріслі на Різницькій – можна чекати і на ігнорування вимог Кримінального процесуального кодексу. За законом революційної справедливості. Як там? "Ні обіцянок, ні пробачень".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme