Справа Порошенка: Як судили і за що саджали в тюрму сучасних президентів

П'ятий президент України після поразки на виборах опинився під шквалом кримінальних справ: за даними ДБР проти Порошенка порушено 11 проваджень

Справа Порошенка: Як судили і за що садж…

При цьому біля багатьох з цих справ маячить прізвище Андрія Портнова або фігура Ігоря Коломойського. Перший п'ять років порошенківської каденції чекав на можливість повернутись в Україну і помститися за вимушену еміграцію, другий, який також кілька останніх років провів за кордоном – за втрачені бізнеси і недоотримані прибутки

Влітку стало відомо, що Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження щодо можливої організації п'ятим президентом України Петром Порошенком незаконного переправлення осіб через держкордон під час поїздки на Мальдіви у 2018 році. Нагадаємо, у січні 2018 року на Мальдівах Порошенко орендував приватний острів за $500 тисяч.

Потім Американський мільярдер із Одеси та економічний радник колишнього мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані Сем Кислін повідомив, що Порошенко за свій президентський термін вивів із країни щонайменше 8 мільярдів доларів

Читайте також: Посадити Порошенка: Як різні групи впливу в США граються із Зеленським

І от 18 листопада скандально відомий юрист Андрій Портнов повідомив, що ДБР звернулося до ГПУ із запитом на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата та п'ятого президента України Петра Порошенка.

Згодом цю інформацію підтвердили у ДБР. Підозра стосується кримінального провадження щодо можливого неправомірного впливу на проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя у березні-травні 2019 року. ДБР підозрює Порошенка у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.109 та ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України", яка передбачає покарання у вигляді від 5 до 8 років позбавлення волі.

Раніше генеральний прокурор Руслан Рябошапка заявляв, що в ГПУ є власні розслідування, пов'язані з колишнім президентом України Петром Порошенком, і вони відкриті не за зверненням Портнова, а за нашими власними матеріалами. При цьому  адвокат Порошенка Ігор Головань, назвав цю заяву посяганням на президентську честь та закликав генерального прокурора Руслана Рябошапку поважати Конституцію, а в "Слузі народу" заявили, що фракція підтримає зняття недоторканності з народного депутата Петра Порошенка, якщо відповідне подання буде в порядку денного Верховної Ради

Читайте також: Всі справи Порошенка: За що можуть посадити п'ятого президента України

Порошенко скасував декілька зустрічей у Туреччині, де перебував із візитом, та повернувся до України. Його захист пообіцяв

"йти до кінця" і притягнути голову ДБР Трубу і заступника голови адміністрації президента Януковича Портнова до відповідальності.

Але історія показує, що притягнути до відповідальності можуть і самого Порошенка. Не будемо зараз дискутувати, чи є за що, а розкажемо про інші кейси, коли вже екс-президентів судили чи навіть засуджували і кидали за грати.

Треба сказати, не в кожній країні таке можливо. До прикладу, на Росії Путін, коли став президентом, одразу випустив наказ, що перетворився на закон з гарантіями особистої безпеки для колишніх президентів Російської Федерації. Російського екс-президента можна судити тільки по звинуваченню в тяжкому злочині, та й в цьому випадку – тільки якщо Рада Федерацій погодиться зняти з нього недоторканність. Ця недоторканість захищає президента Росії від будь-якої кари за порушення закону в той час, коли він був президентом.

В Казахстані покарати екс-президента можна тільки за держзраду. В Киргизстані екс-президент позбавляється недоторканості за особливо тяжкі злочини.

В Азербайджані колишнього президента не можна притягнути до відповідальності за правопорушення і злочини, які він скоїв до обрання президентом чи під час того як був президентом. Те ж саме стосується і дружини президента. А екс-президента і його дружину не можна притягнути до відповідальності, тільки якщо їх заскочили на місці злочину.

В Білорусі та Вірменії недоторканість розповсюджується тільки на діючого президента.

Новітня історія знає не менше –– випадків, коли екс-президент був засуджений, заарештований і досі відбуває покарання за гратами. Хоча чимало в світі і президентів-втікачів, яких засудили заочно. До речі, на Росі переховується не тільки Янукович...

ПІВДЕННА КОРЕЯ: 25 і 15 років тюрми за корупцію і незаконне збагачення

Лі Мен Бак

В 2018 колишнього президента Південної Кореї Лі Мен Бака визнали винним у хабарництві та розкраданні коштів. 76-річного Лі, який очолював країну з 2008 по 2013 рік, було визнано винним у хабарництві та розкраданні коштів і засуджено до 15 років в'язниці. Він також має сплатити штраф розміром 13 мільярдів вон (11,5 мільйонів доларів)

Як повідомляє DW, суд визнав, що Лі був фактичним власником компанії із виготовлення автозапчастин DAS, хоча він заявляв, що вона належить його брату. За даними слідства, екс-президент використовував цю компанію для формування таємних фінансових рахунків на близько 24 мільярдів вон. Також суд дійшов висновку, що Лі брав плату від компанії Samsung Electronics, яка намагалася уникнути розслідування у справі про ухилення від сплати податків. Компанія та сам Лі заперечували ці звинувачення.

Загалом проти екс-президента було висунуто 16 обвинувачень, серед яких хабарництво, розкрадання коштів, ухилення від сплати податків та зловживання владою. Йому також закидають створення нелегального фонду, за допомогою якого він незаконно привласнив понад 30 мільярдів вон (близько 25 мільйонів доларів США). Також обвинувачення стверджує, що він отримував хабарі від Служби національної безпеки.

Пак Кін Хе

Її  прибрали з посади завдяки численним мітингів по всій країні після того, як громадськості стало відомо про корупційну діяльність президентки. Парламент спершу проголосував за її імпічмент, а в 2017 році її заарештували.
 

Серед звинувачень, як повідомляє "Українська правда", -  корупція, зловживання владою, незаконний тиск на бізнес і розголошення державних секретів Південної Кореї. У серпні 2018 року Пак Кин Хе засудили до 25 років в'язниці і штрафу в $17,8 млн.

 

ВІРМЕНІЯ: Екс-президента судять за жорсткий розгін масових протестів і позбавили всього, крім пенсії

У Вірменії триває суд над колишнім президентом Робертом Качаряном, який сидить в сізо і відмовляється брати участь у засіданнях. Його звинувачують у загибелі 8 людей під час березневих протестів 2008 року.

У липні 2018 року Єреванський суд заарештував Качаряна на два місяці, але 13 серпня апеляційний суд звільнив його з-під варти на підставі конституційної норми про недоторканність колишніх глав держави. Взимку того ж року Качаряна знову заарештували, а в 2019 суд наклав арешт на все його майно, крім пенсії. Потім його знов звільнили і знову заарештували. Розгляд справи триває.

 

КИРГИЗСТАН: Два власних януковичі і один експрезидент, якого брали зі стрільбою та облогою

Аскар Акаєв

В Киргизстані судити президентів – справа вже звична. Першого президента Киргизстана Аскара Акаєва, який очолював країну з 90го по 2005 рік і переобирався тричі, змістили в березні 2005 в результаті "Революції тюльпанів", після чого він виїхав з Киргизстану на Росію. Після втечі Генпрокуратура відкрила карні справи проти нього і членів його родини і доправила на Росію запит на видачу експрезидента.

Але потім гепрокурор заявив, що з 98 карних справ 18 призупинено. В свою чергу адвокатка Акаєва заявила, що він взагалі не фігурує у карних справах. Це було ще в 2009 році.

В 2019 році Акаєв продовжує жити на Росії і роздає інтерв'ю, в яких розповідає, що всі карні справи проти нього давно закриті.

Офіційної інформації про вирок колишньому президенту нема.

Курманбек Бакієв

Він до "Революції тюльпанів" був прем’єр-міністром країни, а після революції прийшов до влади на хвали масових протестів проти Акаєва. В 2009 його переобрали президентом, але в 2010 почалися масові заворушення опозиції з вимогами до Бакієва піти у відставку. Той відмовився, опозиція пригрозила карними справами, тимчасовий уряд зняв з нього недоторканість. Зрештою Бакієв написав заяву про відставку і оселився Білорусі – президент Лукашенко надав йому політичний притулок.

Прокуратура Киргизстану направляла прохання про його видачу, але Білорусь відмовила.

Зрештою суд у Киргизстані засудив колишнього президента Курманбека Бакієва до 24 років позбавлення волі за зловживання владою та виніс вирок про довічне ув'язнення його братові Джанишу за звинуваченнями, які включають вбивства. Він теж втік до Білорусі.

Алмазбек Атамбаєв

Цього екс-президента таки кинули за грати.

За операцією з його затриманням, що була схожа на голлівудський бойовик, з цікавістю спостерігав увесь світ - 7 серпня 2019 резиденцію Атамбаєва штурмували спецпризначенці, наступного дня його було затримано, після довгих перемовин він здався силовикам і його вивезли під конвоєм з резиденції.

Атамбаєву інкримінують причетність до незаконного збагачення, незаконного заволодіння земельною ділянкою, корупції при модернізації ТЕЦ Бішкека і у звільненні 2013 року кримінального авторитета Азіза Батукаєва.

В жовтні суд продовжив арешт експрезиденту.

 

БРАЗИЛІЯ: Екс-президента посадили на 12 років за корупцію

У квітні минулого року суд Бразилії ухвалив відправити за ґрати екс-президента країни Луїса Інасіу да Сілву, який керував державою в період з 2003 по 2010 рік.

Екс-президента звинуватили одразу в п'яти корупційних справах. Розслідування його діяльності почалося в 2014 році і встановило, що прийшовши влади Сілва організував корупційну схему. Зокрема, будівельні компанії за відкати отримували підряди на великі проекти для нафтової компанії Petrobas. Суд також постановив, що екс-президент отримав більше мільйона доларів хабаря від будівельної компанії OAS. Пізніше за ці гроші він придбав собі елітну триповерхову квартиру.

У липні 2018 року Сілву засудили до 9,5 років в'язниці. Пізніше він програв апеляцію, а суд збільшив його термін ув'язнення до дванадцяти років, пише TK.media.

 

ПЕРУ: Три екс-президенти за гратами, один – застрелився  

Альберто Фухіморі

У 2000 році тоді ще президента Перу Альберто Фухіморі звинуватили в корупції. У підсумку, глава держави втік до Японії, звідки родом його батьки. У відставку він подав, направивши у Перу факс, який місцевий парламент не прийняв.

Через п'ять років Фухіморі затримали в Чилі і Перу домоглася його видачі. Зрештою його засудили до 7,5 років ув'язнення за хабарництво. Зокрема, його звинуватили в тому, що за час президентства він зумів залишити за собою близько 200 мільйонів доларів. Однак не всі з представлених епізодів корупції вдалося довести.

Згодом термін його арешту продовжили ще на 25 років, але вже в іншій справі. Екс-президента визнали винним у створенні "ескадронів смерті" і наказі про операцію, в результаті якої загинули 25 осіб.

Алехандро Толедо

У 2017 році суд Перу видав ордер на арешт екс-глави держави Алехандро Толедо, який керував країною як раз після Альберто Фухіморі - з 2001 по 2006 роки. Толедо втік з Перу після того, як органи юстиції звинуватили його в отриманні хабара в розмірі 20 млн доларів бразильської будівельної компанії Odebrecht. В обмін на хабар Толедо, на думку слідства, допоміг компанії отримати підряди на роботу за державним замовленням. Влада Перу подала запит в США, щоб екстрадувати колишнього президента ще рік тому.

Влітку 2019 Толедо заарештували у США за запитом про екстрадицію на батьківщину.

"Колишній президент вперше постане перед судовими органами США в рамках процесу його повернення до країни", - йдеться в заяві Генпрокуратури Перу, повідомляє ТСН.

Педро Пабло Кучинськи

Він був президентом з 2016 по 2018 рік. В 2019 суд прийняв рішення про призначення попереднього ув'язнення колишньому президенту країни, який є фігурантом кримінальної справи про корупцію. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому в суботу на офіційній сторінці суду столиці в Twitter.

У ньому наголошується, що термін попереднього ув'язнення на час розслідування складе 36 місяців.

Алан Гарсія

Ще один екс-президент Перу, якого підозрювали у корупції, вкоротив собі віку за кілька хвилин до арешту. Алан Гарсія вистрілив собі в голову за кілька хвилин до арешту і помер в лікарні у столиці країни Лімі.

Перед цим суд ухвалив взяти Гарсію під варту на 10 днів. Його звинувачували в отриманні хабарів від бразильської будівельної компанії Odebrecht - екс-президент звинувачення відкидав і називав політичним переслідуванням. Офіцерів поліції відправили заарештувати його у зв'язку з цим корупційним скандалом, повідомляє ТСН.

ФРАНЦІЯ: Екс-президент, засуджений за мерські справи і Саркозі, якого ще судитимуть

Ніколя Саркозі

На початку весни 2018 року поліція затримала колишнього президента країни Ніколя Саркозі. Згодом його все ж відпустили, але слідство у його справі триває досі. Зокрема, екс-главу держави звинувачують у тому, що йому і голові його штабу передали в 2006-2007 роках три валізи, набиті банкнотами по 200 і 500 євро. Є інформація, що ці гроші надійшли від Каддафі і що загальна сума сягала п'яти мільйонів євро.

Ніколя Саркозі має постати перед судом й за іншими звинуваченнями в нелегальному фінансуванні своєї передвиборчої кампанії. Його підозрюють у веденні подвійної бухгалтерії, щоб не перевищити офіційний ліміт у 22,5 млн євро, встановлений законом як максимум витрат на передвиборчу кампанію 2012 року.

Сам Саркозі стверджує, що не знав про те, що ліміт був перевищений, повідомляє ВВС.

Крім цього, Саркозі звинувачують в корупційних схемах і зловживанні владою. Влітку 2019 Касаційний суд а відхилив клопотання Саркозі не передавати до суду справу, в якій його звинувачують в корупції. Як повідомляє РБК-Україна з посиланням на  Le Figaro, Саркозі виступав проти передачі до суду справи, за якою його звинувачують в спробі тиску на слідство шляхом підкупу.

Також разом з клопотанням Саркозі суд відхилив клопотання його адвоката Тьєррі Ерцога і колишнього генпрокурора при Касаційному суді Жильбера Азібера. Ерцог та Азібер також є фігурантами цієї справи. Зазначається, що це клопотання було останньою можливістю Саркозі уникнути початку судового процесу по справі.

Екс-президента Франції звинувачують у тому, що у 2014 році він через свого адвоката намагався підкупити помічника генерального прокурора в касаційному суді Жильбера Азібера, обіцяючи йому високу посаду у Монако. Таким чином екс-президент Франції нібито намагався дізнатися інформацію, що становила таємницю слідства, в рамках розслідування справи щодо можливого незаконного фінансування його передвиборчої кампанії 2007 року з боку власниці багатомільярдних статків, спадкоємиці компанії L'Oreal Ліліан Бетанкур. У 2013 року суд виправдав Саркозі за звинуваченням у використанні грошей мільярдерки.

Жак Ширак

Ще одного екс-президента судили за корупцію, щоправда, йдеться про ті часи, коли він обіймав посаду мера Парижу.

В 2011 році французький суд засудив Ширака до двох років позбавлення волі умовно. Його визнали винним у створенні фіктивних робочих місць, розтраті громадських коштів, а також у зловживанні довірою і повноваженнями паризького міського голови.

АРГЕНТИНА: Екс-президентку судитимуть за сумнівний подарунок від Путіна

Крістіна Фернандес де Кіршнер

В Аргентині тривають судові розгляди у справі екс-президента Крістіни Ферандес де Кіршнер, яка керувала країною з 2007 по 2015 рік.

У травні 2016 року аргентинський суд звинуватив Кіршнер в шахрайстві у зв'язку з маніпулюванням Центральним банком для штучної підтримки курсу песо. В грудні 2016 року Кіршнер було пред'явлено звинувачення в корупції у справі про угоди за участю компанії, яка отримувала вигідні контракти від уряду при проведенні дорожніх робіт.

У грудні 2017 року суд попросив Сенат позбавити Кіршнер сенаторського імунітету від кримінального переслідування, щоб помістити її під арешт за звинуваченням у державній зраді за спробу приховати роль Ірану в організації терористичного акту в Буенос-Айресі в 1994 році. Пізніше звинувачення у цій справі було змінено на зловживання владою, використання службового становища, приховування передбачуваних злочинців при обтяжуючих обставинах і перешкоджання правосуддю.

У 2018 році п Кіршнер притягалася до суду у справі про корупцію і розтраті державних коштів при наданні великих будівельних підрядів. Як діючий сенатор, вона має імунітет від покарання у вигляді тюремного ув'язнення. Суду передувала спроба її як президента віддати держборг із засобів золотовалютного резерву країни, якими розпоряджається Центробанк, але їй відмовили. Спроба Кіршнер зняти главу Центробанку з посади закінчилася імпічментом і призвела до судового розгляду.

У травні 2019 року Кіршнер почали судити за звинуваченням в корупції і відмиванні грошей. Крім інших карних справ виникла ще одна – про знайдені в неї під час обшуку історичні документи, раніше вкрадені, повідомляє РадіоСвобода. Справа в тому, що в експрезидентки знайшли записник колишнього президента Аргентини Іполіто Ірігойена і листи Хосе де Сан-Мартіна Бернардо О'Хіггінсу, датовані 1835 роком. Цей записник і лист  були вкрадені з державних архівів Аргентини і Чилі відповідно. Кіршнер заявила, що їй їх подарував президент Росії Володимир Путін під час її візиту в Москву в 2015 році.

 

ЄГИПЕТ: Одного експрезидента засудили на три роки, іншого - до страти

Хосні Мубарак

В 2014 експрезидента Єгипту засудили на 3 роки в’язниці

Четвертого президента Єгипту Хосні Мубарака суд покарав за незаконне привласнення державних коштів, засудивши на три роки ув’язнення і до штрафу - майже 3 мільйони євро.

Сини екс-президента Гамаль і Аля отримали по чотири роки в'язниці. Колишній глава держави і його сини також є обвинуваченими у справі про загибель демонстрантів під час січневої революції 2011 року, повідомляє 24 канал.

Мохаммед Мурсі

Він був першим президентом, обраним в Єгипті на вільних демократичних виборах. Однак через рік почав змінювати конституцію, розширюючи свої повноваження, що призвело до протестів і військового перевороту. 3 липня 2013 року на тлі всенародних протестів, які тривали з кінця червня, Мухаммед Мурсі був усунений від влади армією Єгипту та заарештований.

В 2015 році Кримінальний суд Каїра ухвалив смертний вирок Мурсі, повідомляє ВВС. Разом з ним вирок оголошено і ряду лідерів "Братів-мусульман", Їх визнали винними в організації масової втечі в‘язнів із тюрми у 2011 році, серед яких був сам Мурсі.

Вирок про страту, згідно з єгипетськими законами, повинен затвердити Великий муфтій, який уособлює релігійну владу в країні. Потім Мурсі матиме право оскаржити вердикт.

Мурсі вже відбуває 20-річний термін ув‘язнення за арешти учасників протестів проти його перебування у владі.

 

ТУНІС: Експрезидента з дружиною засудили до 35 років тюрми

В 2011 році суд в Тунісі заочно виніс вирок колишньому президенту країни Зіну ель-Абідіну Бен Алі і його дружині Лейлі Трабельсі. Їх визнали винними в розкраданні державного майна та засудили до 35 років тюремного ув'язнення кожного.

Крім того, суддя ухвалив, що засуджені повинні виплатити штрафи: Бен Алі в розмірі 50 мільйонів туніських динарів (25 мільйонів євро), а Трабельсі - 41 мільйонів динарів.

Тим часом, як повідомляє "Аль-Джазіра", Зін ель-Абідін Бен Алі заявив, що він не подавав у відставку і не залишав посаду президента Тунісу. Президент Тунісу разом з дружиною і дітьми втік до Саудівської Аравії в січні 2011 року після державного перевороту, що відбувся за масовими виступами населення.

 

СЕРБІЯ І ЧОРНОГОРІЯ: Довічне ув’язнення одному експрезиденту і чотири роки - іншому

Светозар Марович

В 2017 експрезидента Сербії і Чорногорії засудили до трьох років тюрми. Светозар Марович зізнався у тому, що зловживав посадою заради вигоди кримінального угрупування, яке займалося оборудками з нерухомістю в Будві - одному з найбільших курортних центрі Адріатичного моря.. Крім того, як повідомляє DW, колишньому високопосадовцю доведеться повернути державі 1,2 мільйона євро. 

Радован Караджич

У березні 2016 року Міжнародний трибунал по колишній Югославії засудив екс-президента Республіки Сербської Радована Караджича до 40 років ув’язнення за військові злочини і геноцид, скоєні під час боснійської війни 1992—1995 років. Зокрема, суд визнав Караджича відповідальним за організацію масового вбивства мусульман у Сребрениці у 1995 році. Караджич також визнаний винним в організації нападів на мирних жителів і у вбивствах в ході облоги міста Сараєво. При цьому суд вирішив зняти з екс-лідера боснійських сербів одне з двох пред'явлених йому звинувачень у геноциді.

20 березня 2019 року Караджичу було посилено вирок з 40 років в'язниці до довічного ув'язнення.

УКРАЇНА: Янукович, якого засудили, але ще не ув’язнили

Взимку в Україні, вперше за історію держави, засудили екс-президента. 24 січня 2019 року Віктору Януковичу Оболонський суд столиці виніс вирок - 13 років ув’язнення. Він визнаний винним у державній зраді і посібництві у веденні агресивної війни.

Щоправда, заочно, адже підсудний так не з’явився. За розповсюдженою версією, президент-втікач мешкає в Ростові

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme