Посадити не можна помилувати: Чи знімуть імунітет з "радикала" Ляшка

Враховуючи, що і для влади, і для опозиції Ляшко виглядає дуже цінним кандидатом у президенти, історія зі зняттям з нього недоторканності може стати мейнстрімом політичного сезону

Сьогодні стало відомо, що САП і НАБУ готують подання про зняття недоторканності з Олега Ляшка. Головного "радикала" начебто хочуть притягти до кримінальної відповідальності за статтями 366-1 (декларування недостовірної інформації) і 368-2 (незаконне збагачення) Кримінального кодексу. "Ляшківці" вважають, що підготовка антикорупційними органами подання про зняття недоторканності з їхнього лідера є політичним замовленням влади. У свою чергу Depo.ua поцікавився думкою політологів про перспективи цієї справи.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента":

Тема декларування народними депутатами недостовірної інформації про їхні статки буде одним з головних трендів не лише під час найближчих президентської і парламентської виборчих кампаній, а й на кілька років наперед. Це наслідок запровадження системи електронного декларування доходів. Останнім часом ціла низка політиків і чиновників почали вважати, що можуть погратися з цією системою. А такі ігри можуть бути небезпечними для самих гравців.

У випадку з Ляшком досить згадати пов'язані з ним історії з виграшами в лотереї чи перепродажем нерухомості, щоб зрозуміти: ситуація з лідером "радикалів" розвивається в закономірному напрямку. Він теж загрався. Хоча я не впевнений, що справа дійде до того чи іншого рішення суду.

Також важливо пам'ятати, що Ляшко – один з найбільш рейтингових кандидатів у президенти. Цікавий розвиток подій з поданням і в цьому контексті.

Щодо перспектив голосування в Раді щодо зняття недоторканності, то я б згадав тут історія з відмовою підтримати зняття недоторканності з "радикала" Лозового і члена фракції "Народний фронт" Дейдея у липні 2017 року. І, як на мене, не тільки з корпоративної солідарності. Проблема приховування своїх реальних доходів і майна є типовою якщо не для всіх, то для більшості народних депутатів. Спрацьовує свого роду кругова порука: сьогодні я проголосую за притягнення до відповідальності за статтею про декларування недостовірної інформації колеги, а завтра там само проголосують щодо мене.

Разом із тим, до 25-30 відсотків я відводжу на те, що кількості "любителів" такого дуже специфічного політика, яким є Ляшко, у всіх фракціях Ради таки вистачить для того, щоб набрати під час голосування потрібні голоси для зняття з нього недоторканності.

Тарас Березовець, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications:

Якщо таке подання щодо Ляшка справді готується – це виглядає природньо. Сам Олег Валерійович багато чого наговорив не дуже коректного на адресу керівників антикорупційних органів Ситника і Холодницького, і їхнє ставлення до нього можна спрогнозувати.

Тим паче враховуючи, що у фракції Радикальної партії присутні чимало людей, які роками ніде не працювали, фактично були безробітними, але при цьому володіють великими статками, нерухомістю, витворами мистецтва, коштовними іконами тощо – можна припустити, що борці з корупцією мають до цих персон природній інтерес. Цікавий у цьому контексті і сам головний "радикал" – хоча б своєю успішною грою в букмекерських конторах.

Якщо таке подання буде внесене в Раду, а мої джерела цього не підтверджують, то я сумніваюся в можливості отримати 226 голосів. Проти буде "Опоблок" зі зрозумілих причин, та й іншим політичним силам вигідний Ляшко як кандидат у президенти, який відбиратиме голоси. Кримінальне переслідування Ляшка вигідне тільки політсилі Юлії Тимошенко, головним конкурентом якої якраз і є Ляшко.

Тарас Чорновіл, політолог, колишній народний депутат:

Поява такого подання щодо Ляшка дуже ймовірна. І я не впевнений, що тут слід шукати якість політичні підґрунтя. Фактичний бік справи говорить сам за себе. Є інформація про виграші лідера Радикальної партії в лотерею, є інша інформація у ЗМІ щодо його статків. Є публічний розголос. Пояснення самого Ляшка викликають у суспільства сміх і роздратування. Тож питання до правоохоронних органів – чому таке подання не вносилося раніше.

Цілком вірогідно, що в разі внесення подання в Раду голоси за нього витиснути зможуть. Інша річ, що більш вірогідний варіант – зняття недоторканності без згоди на притягнення до кримінальної відповідальності. Це голосується парламентом значно простіше.

В такому разі сам Ляшко заявлятиме, що депутатська недоторканність йому і не потрібна. А тим часом представники його фракції в Регламентному комітеті Ради всіляко гальмуватимуть винесення подання в сесійну залу. І взагалі комітет з регламенту стане головним гальмом на шляху розгляду подання. Це обіцяє перетворитися на довгу історію – поки виноситимуть на комітет, поки розглянуть… А тим часом скликання вже завершується. І в новому скликанні, де Ляшко точно буде представлений, буде вже нова історія. Якщо навіть за згаданими фактами розпочате слідство, то у нас такі речі розслідують роками.

Олександр Палій, політичний консультант:

Історія з деклараціями Ляшка і справді дещо підозріла: якість мільйони, виграші в лотереї… Лідер "радикалів", напевне, намагався пожартувати із системою е-декларування. Але система жартів не любить. І от наслідок.

Чи є в сесійній залі 226 голосів за зняття недоторканності з Ляшка? Дуже не певен у цьому. У багатьох депутатів і в самих фізії в пушку. Зазвичай подання на депутатів, які пов'язані з ухиленням від сплати податків, Верховна Рада не підтримує. Можна згадати тут приклади невдалих голосувань по Дейдею чи Лозовому.

Більшість депутатів розуміє, що завтра за певних обставин можуть опинитися на їхньому місці. Але глобально проблема в тому, що у нас відсутнє чітке і недвозначне законодавство, яке б відрегулювало питання сплати податків раз і назавжди. Ну, не самі ж лише депутати приховують доходи від декларування. З різних мотивів цим займається і велика частина населення. Мабуть, зараз таки чи інакше обходять закон майже всі.

Можливо, з такої помітної публічної персони, як Ляшко, вирішили почати наводити порядок у сплаті податків. Але назагал потрібно змінювати законодавство за кращими західними взірцями. Обдурити податкового інспектора має стати одним із найбільших злочинів, і відповідальність кожного за такі дії має наступати незворотно.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада