Перший пішов: Коли Порошенко почне великі чистки в "Укроборонпромі"

Сьогодні Петро Порошенко зробив кілька важливих заяв, які здатні зняти суспільну напругу навколо гучного скандалу з "Укроборонпромом". І, заодно, стати проблемою для декого з його нинішніх опонентів

Політичний оглядач
Перший пішов: Коли Порошенко почне велик…

Петро Порошенко підписав указ про звільнення Олега Гладковського з посади першого заступника секретаря РНБО. Так само його знято й з посади голови Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. "Моє завдання – створити такі умови, щоби люди повірили в чесність та неупередженість об’єктивного розслідування. У подібних ситуаціях, коли доведена провина, не рятують ані посада, ані зв’язки, ані давні знайомства з президентом", - наголосив він.

Інша заява Порошенка стосувалася скликання засідання РНБО. "Ми вже давно планували засідання Ради національної безпеки та оборони з питанням реформування "Укроборонпрому" та посилення прозорості його діяльності", – заявив президент. І додав: вважає своїм обов’язком захистити армію і від корупції, але так само і від політиканів, "які на основі окремих реальних недоліків, або взагалі фейків, намагаються очорнити і перекрутити всі зрушення в зміцненні обороноздатності нашої держави, що були досягнуті впродовж останніх п’яти років".

І, нарешті, третя заява стосувалася розслідування. Порошенко звернувся до НАБУ із закликом "розслідувати резонансні публікації і розставити усі крапки над "і". "Якщо хто винен – до відповідальності! Хто сумлінно працює на зміцнення обороноздатності, тим дати змогу захистити своє чесне ім'я", -  наголосив він.

Реакції конкурентів Порошенка за президентську посаду поки немає. Однак неважко її передбачити. Оголошені рішення можуть назвати запізнілими, адже з дня оприлюднення Bihus.Info скандальної переписки минув рівно тиждень. Також обов’язково звернуть увагу на фразу про "політиканів" – вона буцімто вказує на Юлію Тимошенко, Анатолія Гриценка та ще низку кандидатів у президенти та їх політичних соратників, котрі протягом останнього тижня ефективно використовували скандал для пониження рейтингу діючого глави держави.

Спробуємо розібратися, що значать заяви Порошенка, та чи зможе він менш ніж за місяць до першого туру виборів якщо не позбавитися, то хоча б зменшити вплив негативу, який отримав через оприлюднення результатів розслідування журналістів-антикорупціонерів.

Перше: звільнення Гладковського, якого вважають одним із найближчих соратників Порошенка, можна витлумачити не лише як символічний жест, але і як сигнал іншим соратникам: за підрив авторитету президента будуть наслідки. Особливо для друзів. Проте цього, мабуть, замало. За нинішніх умов, коли до влади постійно рветься там, де тонко, логічними виглядають і подальші кадрові чистки.

Друге: скоріше за все, підсумком засідання РНБО стане, з одного боку, посилення зроблених сьогодні заяв, з іншого – якісь конкретні кроки, наприклад, рішення про масштабну перевірку підприємств "Укроборонпрому". Перевірки дещо гальмуватимуть роботу цих підприємств, однак краще так, аніж постійно отримувати удари в спину.

Третє, і найцікавіше. Саме НАБУ розслідує справу про розкрадання в оборонній галузі, і від темпів слідства буде залежати, як швидко і з якими втратами Порошенко вийде з нинішньої складної ситуації. Depo.ua раніше аналізував варіанти поведінки відомства Ситника. Перший – розслідування відбуватиметься тихо, без витоків інформації, як того вимагає закон. Другий – НАБУ переведе розслідування у піар-площину. І від цього виграють опоненти Порошенка. Який зі сценаріїв вибере Ситник – побачимо. У будь-якому випадку, заяви президента розв’язують йому руки: Гладковський і компанія не є священними коровами.

Однак в цій історії є й погана новина і для НАБУ, і для бажаючих прямо зараз отримати вигідний для них результат. Тобто, доведений факт розкрадання. Ця справа непроста. По-перше, з того, що є на сьогодні, обвинувальний акт не зліпиш, потрібні документи, підписи посадових осіб. Те, що оприлюднили журналісти, доведеться детально перевіряти, на це знадобиться час. Більш того, мають бути встановлені джерела отримання інформації. "Нам прислали посилання на файлообмінник" - у таких справах не аргумент. Таким чином, на допитах в Бюро можуть опинитися не лише фігуранти справи, імена яких оприлюднені, але й можливі "зливники" масиву інформації. А це нові скандали, яких уникнути не вдасться.

По-друге, якщо йдеться про отримання деталей контрабандним шляхом з Росії, то жодних відповідей на свої питання звідти НАБУ не отримає. А без інформації звідти щось встановити достеменно дуже складно. До речі, цікаво, що російський Слідком досі не порушив справу про цю контрабанду. Або розслідує тихо, або взагалі там вирішили замовчати власну ганьбу, що хтось розпродає Росію по деталях.

По-третє, передвиборча кампанія стимулюватиме її учасників щось заявляти, щось вимагати у Ситника, змушувати його діяти за допомогою судових рішень: улюблена тема багатьох політиків – отримати судову постанову, яка зобов’язує антикорупційний орган порушити справу проти когось, а потім на цьому піаритися. Простіше кажучи, до НАБУ буде прикута зайва увага, яка не сприятиме його ефективності. Як пройти по тонкій грані між процесуальними моментами і політикою – складне питання для Бюро та його очільника.

По-четверте, йдеться про постачання деталей у перші роки війни, на той час Україна була ще дуже далекою від імпортозаміщення. Більш того, розпродаж армійського майна у попередні роки, при попередніх міністрах оборони і прем’єр-міністрах, призвів до ситуації, коли, схоже, не залишалося інших варіантів отримати запчастини для радянської техніки, яку оперативно повертали в стрій, окрім контрабанди з Росії. Звісно, це не виправдовує ділків, однак дозволяє поглянути на ситуацію дещо інакше. Якщо уявити, що розслідування НАБУ колись дійде до суду, а це вже має бути антикорупційний суд, то в судовому процесі змушені будуть врахувати і цей нюанс.

Тобто, для повного розуміння картини в ході розслідування доведеться з’ясовувати не лише те, що стосується цієї історії, але й її глибинних причин – нехтування проблемами оборонки протягом десятиліть. Відсутність дієздатної військової техніки і деталей для її ремонту має свої імена і прізвища. То ж у підсумку ця справа обіцяє, як мінімум, для багатьох стати підставою ходити на допити в якості свідків, а, як максимум, опинитися під слідством. Причому, незалежно від того, зміниться президент весною, чи залишиться на своїй посаді. Бо, як співається в пісні, "цей дощ надовго"...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme