Чи нацькує Порошенко на Богуслаєва французську "Білку" (ФОТО)

Одним з результатів візиту Петра Порошенка до Франції стало укладання між Укроборонпромом та Airbus Helicopters SAS протоколу щодо постачання Україні гелікоптерів сімейства H125

Олексій Кафтан
Редактор відділу міжнародної політики "Ділової столиці"
Чи нацькує Порошенко на Богуслаєва франц…

До того, як цьогоріч компанія прийняла рішення перейменувати всю свою вертольотну лінійку, ця машина називалась інакше. Її ще в 1974 році представила компанія Aérospatiale, а з наступного вертоліт пішов у серію як AS350. У 1992 році Aérospatiale обєдналася з DaimlerBenz Aerospace AG, створивши Eurocopter Group, який продовжив випуск машини вже під новим брендом. Тож, це вже третій  ребрендінг цього вертольота. Єдине, що лишилось незмінним, - прізвисько, що фактично набуло офіційного статусу, - Écureuil ("Білка").


Сімейство AS350 прекрасно зарекомендувало себе в якості легкого вертольота - достатньо сказати, що його експлуатують у понад двох десятках країн. Це поширений приватний транспорт, але ним користуються й численні державні агенції. Зокрема, "білки" служать у французькій жандармерії, в американській прикордонній службі й поліцейських департаментів Лос-Анджелеса, Балтимора й Філадельфії, у гелікоптерній літній школі британських RAF, у ВПС, береговій обороні та ВМС низки африканських, південноамериканських та азійських держав і Австралії. Закупило кілька таких машин і міністерство оборони РФ.

Н125 - це, по суті, робоче лоша, просте й невибагливе в експлуатації. До того ж, керування ним по силах пілоту середньої кваліфікації, як-от, випускникові літної школи. Це багатоцільовий легкий вертоліт, головними нішами застосування якого є (окрім приватного транспорту) летюча "швидка", патрулювання, спостереження, рятувальні операції, зв'язкові та поштові завдання. Словом, нам справді потрібна така техніка - причому не тільки армії. Буде вона корисною і МВС, і прикордонникам, і медикам.

Але є тут один цікавий нюанс. Поки що деталі контракту достеменно невідомі, але я припускаю, що в цій угоді є серйозний політичний підтекст. Причому йдеться не лише про стосунки з Францією: тут якраз цілком очевидно, що під Н125 практично з нуля доведеться вибудовувати сервісну й логістичну системи, переучувати пілотів, інженерів та механіків, розгортати ремонтні потужності тощо. Це, безперечно вилетить у чималі суми, на яких фізично неможливо зекономити. Але в такий спосіб Київ у певному сенсі купує лояльність Парижа. Хоча вертолітний аспект є лише одним із чинників цієї оборудки - адже знаємо про решту програм в галузі ВТС, зокрема, спільну розробку легкого літака. Причому ця тема теж потребує детального розбору, але про неї поки відомо куди менше ніж про гелікоптери, тож повернімось до них.

Отже, я припускаю, що угода з французами - це дзвіночок для В'ячеслава Богуслаєва. Трохи історії: торік Мотор-Січ домовилася з польським підприємством PZL Swidnik щодо відновлення випуску вертольотів Мі-2 радянської розробки для потреб МО (Польща випускала їх за ліцензією до початку дев'яностих і була головним виробником цього сімейства, включаючи свою модифікацію Sokol). Трьома роками раніше, 2011-го, запорізьке підприємство отримало сертифікат розробника для МСБ-2 (Мотор-Січ, Богуслаєв) - глибокої модернізації того ж Мі-2. У квітні 2013-го його почали готувати до серійного виробництва, яке має розпочатись цьогоріч. Вертоліт має оновлену авіоніку, нові двигуни, нову компоновку салону й вантажного відділення - словом, від старого Мі-2 лишилося тільки «залізо», та й те не все. Так от, цей вертоліт має зайняти ту саму нішу, що й новокуплений Н125. Вони мають дуже подібні експлуатаційні та технічні характеристики. Принципова різниця є хіба у кількості двигунів. Якщо ЗМІ не брешуть, модифікація Н125, яку ми купуватимемо - це AS350 B3e, оснащена одним Turbomeca Arriel 2В. В української машини два АІ450М, розроблених ДП «Івченко-Прогрес». Але їхня сумарна потужність цілком співставна: 2х465 к.с. проти 847 к.с. Другий момент - кількість пасажирів: умовних 8 проти 5 (в окремих варіантах 4 або 6).

 Чи є тут узагалі зв'язок, повторюся, не знаючи деталей контракту, сказати неможливо, й тут ідеться суто про припущення. Або роботи по МСБ-2 йдуть недостатньо швидко, або Банкова почала наступ на "князівство" Богуслаєва, диверсифікуючи ризики. Зокрема, як варіант, може йтися про замовлення лише версії МСБ-2МО - легкого ударного вертольота МСБ-2МО, оснащеного ракетами й гарматами. Решту ж функцій віддадуть французьким "білкам".

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme