Порошенко vs Коломойський: три варіанти розвитку подій

Влада почала війну з олігархом і заодно головою Дніпропетровщини Ігорем Коломойським. З боку влади звучать обіцянки, що «Бенею» все не обмежиться, але це дуже сумнівно
Depo.Влада
20 березня 2015 17:55
ФОТО: depo.ua
Порошенко vs Коломойський: три варіанти розвитку подій
Порошенко vs Коломойський: три варіанти розвитку подій

Коломойський створив про себе ефектний міф як про людину, яка врятувала країну від «народних республік», які за задумом Путіна мали розростатися як ракова пухлина усією південно-східною Україною, пише «Деловая столица».

Багато що у цьому міфі - правда, багато казка. Як й в інших міфах. Заслуги перед країною, які, здавалося, приймаються і суспільством, і політичними елітами мали забезпечити Коломойському недоторканність на тривалий час. Виявилося всього на рік. Спостерігаючи за процесами, що відбуваються в парламенті та поза його стінами, навіть обивателю, який особливо не цікавиться політикою, стає зрозуміло, що проти Дніпропетровського «жидобандерівця» пішов конкретний накат. Тільки за вчорашній день Коломойський отримав два болісні удари: парламент знизив кворум для зборів акціонерів, чим ускладнив життя «приватівців» в «Укрнафті», потім стало відомо про звільнення з «Укртранснафти» людину Коломойського Олександра Лазорка. На останній факт Ігор Валерійович відреагував нервово, особисто прибув до приміщення держкомпанії в оточенні озброєної охорони, розбирався з в.о. директора (правда, спокійно). Але наприкінці всього цього спектаклю обклав благим матом журналіста Андрушка. А сьогодні стало відомо, що «Нафтогаз» звинуватив Лазорка в корупції. Що може стати серйозною дубиною проти Коломойського.

Не треба забувати, що паралельно з тиском на нафтобізнес голови Дніпропетровської ОДА, наступають і на його авіаційний бізнес. Прокуратура Київської області вимагає в суді розірвати договір оренди земельної ділянки площею 7,3 га на території аеропорту «Бориспіль» з авіакомпанією «Аеросвіт». Ці неприємності влаштувала олігархові держава. Плюс до них - активізація війни Пінчука та Коломойського. Держава тут як би не причому, проте, за повідомленням нардепа від «БПП Мустафи Найєма, наприкінці лютого всі члени РНБО отримали листи з компроматом на керівника Дніпропетровщини. Компромат стосується давньої справи адвоката Карпенка. Хто міг надіслати цей компромат, здогадалися усі.

Кілька слів з приводу реакції на антиколомойську кампанію. ЗМІ, навіть ті, які недавно боготворили голову Дніпропетровщини за створення добровольчих батальйонів, різко змінили ставлення до цієї людини. Що підштовхує на думку, що з їхніми власниками та редакторами могли попрацювати. Проросійські ЗМІ - на боці влади. А ось російська пропаганда просто б'ється в істериці від радощів, що міфологізованого нею олігарха прищучили. А тепер ще можуть і відставити. У зв'язку з чим кремлівські ЗМІ вже малюють проекти походу «приватівських» добровольців на Київ, протистояння на Дніпропетровщині (нової «ДНР») і навіть перевороту руками «Правого сектора». В «ДС» і Порошенка, і Коломойського вважають розсудливими людьми, тому варіант реальної війни розглядати дуже не хотілося б. Але саме з нього й почнемо.

Припустимо, що Порошенко звільняє Коломойського, після чого в Дніпропетровську починається конкретна буча. Якщо ситуація піде за таким сценарієм, то програють обоє. Силами Нацгвардії тримати ситуацію в мільйоннику неможливо. Особливо враховуючи, що частину Нацгвардії складають учасники добровольчих батальйонів. До того ж це оголює фронт у зоні АТО. Що може протиставити Коломойський? Умовно кажучи, він оголошує війну Києву. Путін відразу вилікується від усіх хвороб. «Київська хунта» проти «дніпропетровської»! Влаштовуйтеся біля телевізорів зручніше, зараз покажуть кривавий серіал. А по ходу справи терористи прихоплять кілька населених пунктів. Раз обороняти їх нікому. Але за таким сценарієм події не підуть. По-перше, Обама, Меркель, Олланд та інші обірвуть телефон Порошенка. У МВФ покрутять пальцем біля скроні та більше грошей Україні ніхто не дасть. А, по-друге, Порошенко, якому збереження перемир'я на Донбасі в іміджевому плані важливіше конфлікту з одним окремо взятим олігархом, нехай навіть впливовим, не піде на повну ескалацію. І підрив своєї влади.

Варіант другий - влада продовжує воювати з Коломойським в односторонньому порядку: його знімають з посади, «Приватбанк» відсувають від всіх соціальних виплат, суди змінюють свої рішення щодо ГЗКів тощо. Як реагуватиме Коломойський? Уявімо, що завтра виходить в ефір «1 + 1» голова «Приватбанку» Дубілет і оголошує: банк - банкрут. У нашій історії вже були випадки падіння найбільших банків. Можна згадати «Промінвестбанк» в 2008-му. Але 2008-й не 2015-й, тоді не було війни, та в бюджеті не зяяла багатомільярдна діра. Так що навряд чи дійде й до цього. По-перше, Коломойський, звичайно, гравець, але не божевільний, щоб особисто знищувати алмаз у своїй бізнес-імперії. Говорячи людською мовою, на такі збитки він не піде. По-друге, у країни зараз немає можливості виплатити всім вкладникам цього банку. На Банковій і Грушевського теж сидять не божевільні. Вони вміють рахувати гроші. І не хочуть «фінансових майданів».

Тому найбільш вірогідним може бути третій варіант - Порошенко і Коломойський домовляються. Голову ОДА не знімають, може, трохи посварять за нецензурщину. Він у свою чергу пообіцяє виправитися і головне для влади на сьогодні - не припиняти фінансувати військові потреби. Всі патріоти, ну, трохи посварилися, з ким не буває. У цьому сценарії існує слабка ланка. Залишити Коломойського в спокої влада, на жаль, вже не може. Занадто багато ресурсів задіяно. Та й шептуни з оточення Порошенка та інформаційно-депутатський ескорт-сервіс інших олігархів, на кшталт, Григоришина продовжать робити свою чорну справу. Тому шматочок за шматочком у «Бені» будуть щось відщипувати. Щоб показати всім, що священних корів у нас немає. Конфлікт між Порошенком і Коломойським може на деякий час заморозитися, але стосунки у них зіпсувалися надовго. І це дуже погано для обезкровленої країни. Так що, на жаль, до happy end ще далеко. Навпаки, шоу тільки починається.