Порошенко та Тимошенко: Хто більше постраждає від повернення Савченко

Завершення поневірянь нашої льотчиці в путінській Росії обіцяє цікаві політичні баталії в Україні
Depo.Влада
25 травня 2016 14:25
ФОТО: depo.ua
Порошенко та Тимошенко: Хто більше постраждає від повернення Савченко
Порошенко та Тимошенко: Хто більше постраждає від повернення Савченко

І тут дуже багато буде залежати від самої Савченко. Адже багато хто не проти використати її в якості політтехнології, пише "Ділова столиця".

Те, про що говорили так довго, відбулося - Савченко повертається додому. Тепер її почнуть між собою ділити все - і ті, хто доклав зусиль для її звільнення, і ті, хто стояв осторонь. І це дуже погано, тому що наша героїня, не досвідчена в кулуарних традиціях вітчизняної політики, може вирости і в перспективного політика-бунтаря, а може й стати каліфом на годину. На жаль, після Майдану багато його активістів, що потрапили у владу, багато відомих волонтерів, розпіарені під вибори комбати або виявилися пустими, або їх просто використали втемну утримувачі партійних акцій. Дуже не хотілося б бачити, як Савченко повторює їх помилки.

Коли вперше серйозно заговорили про можливість повернення нашої льотчиці з путінських катівень, деякі експерти почали страшити владу, мовляв, дістанеться їй від цієї безкомпромісної жінки. Дехто навіть дав прогноз, що Савченко здатна стати кандидатом в президенти або очолити новий майдан. Загалом, Надії Вікторівні вималювали безліч перспектив, хоча насправді варіантів у неї не так вже й багато. Точніше - три. Перший - не дати втягнути себе в розборки опозиції і влади. Другий - підтримати опозицію і на деякий час стати кумиром протестного електорату. Третій - просто залишитися нормальною людиною. Що значить набагато більше, ніж перспектива стрімкої політичної кар'єри.

Перший варіант означає, що Савченко відмовляється вплутуватися в конфлікт опозиції з президентом і владою в цілому. Тому що сьогодні і у неї, і у Порошенка, і у кожного українця є зовнішній ворог, який мріє побачити Україну загрузлою в розбраті. Не секрет, що наші недруги вбачають у Савченко такого "троянського коня". Так само не секрет, що президентська команда захоче мати в особі Надії якщо не союзника, то точно не опонента. Приймати чи не приймати від влади будь-які пропозиції або нагороди - її вибір. Однак Савченко не варто забувати, що її повернення додому - дуже складна комбінація, в якій були задіяні десятки людей і в Україні, і за її межами. Можливо, її переконували, що влада зробила недостатньо, у всякому разі, від її родичів неодноразово звучали критичні репліки на адресу офіційних осіб держави. Але щоб оцінити вклад всіх і кожного, потрібен час.

Другий сценарій - з Савченко ліплять лідера опозиції - сьогодні експерти називають найбільш імовірним. По-перше, у неї бунтарський норов, а це має і свої плюси, і свої мінуси. Наприклад, емоційні рішення.

По-друге, Надія психологічно ще живе часом Майдану і тих місяців АТО, коли добровольці, такі, як вона, першими стали на захист Батьківщини. Тому вона відчуває ситуацію в Україні інакше. На жаль, саме цей фактор політики, які планують перетворити Савченко на політтехнологію, якраз і будуть використовувати.

По-третє, за її спиною - Юлія Тимошенко, досвідчений і розважливий політик, для якого повернення з російського полону соратниці по фракції означає новий етап боротьби за владу. До того ж настільки перспективний, що про нього можна лише мріяти. І Тимошенко спробує вичавити з цієї ситуації максимальну вигоду для своєї партії, і, звичайно ж, для себе. Їй потрібні дострокові вибори (цього ніхто і не приховує), для початку - парламентські. А Савченко, якщо все обставити грамотно, здатна стати їх детонатором. Маючи такого кандидата на перший номер в списку, "Батьківщина" точно подолає прохідний бар'єр.

Що стосується президентських амбіцій Савченко, то їх правильніше розглядати крізь призму президентських амбіцій Тимошенко. Якщо їй і опозиції в цілому вдасться домогтися перевиборів Ради, то навряд чи хтось сумнівається в дострокових виборах президента. І тут постає питання, чи буде в них брати участь сама Тимошенко, чи поступиться дорогою молодим. Залишивши собі прем'єрську посаду в разі перемоги керованого ставленика. Крім Савченко інших реальних запасних у Тимошенко немає, не та у неї партія, щоб хтось посмів підсиджуватиме "матір-засновницю".

Чи треба це самій Надії? Поки вона не зробила перших політичних заяв, складно про щось говорити. Їй можуть розписувати райдужні перспективи і високі рейтинги, але електоральна погода дуже мінлива. Про це може розповісти Тимошенко, яка двічі програла президентські вибори.

Третій варіант - не брати участь в політичних ток-шоу, не ставати ні на чий бік в конфлікті по лінії влада-опозиція, не бути залежною від політтехнологів. У соцмережах прогнозують, що Савченко посидить трохи під скляним ковпаком, а потім просто піде добровольцем в АТО. Такий варіант виглядає своєрідно, але набагато кращим для Надії буде не дати втягнути себе у війну всіх проти всіх з вельми сумнівним результатом для країни. Добре ім'я Надії Савченко і так вже поминають "не злим, тихим словом" через закон її авторства, який дав можливість вийти на волю більш ніж шести тисячам в'язнів, серед яких були небезпечні злочинці. І тут ще питання - цей закон з'явився виключно з її ініціативи, чи його придумали політтехнологи "Батьківщини".

І останнє. Звільнення Савченко ЗМІ пов'язують з помилуванням двох російських "ГРУшників" Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова. Про помилування ж нашої льотчиці Путіним мова не йде. А це дуже небезпечна річ для президента. По-перше, якщо українська сторона дала Росії гарантії, що Савченко відбуватиме  в Україні покарання, і ці гарантії порушить (в чому ніхто не сумнівається), виникає питання: чи погодиться Кремль відпустити решту заручників - Сенцова, Афанасьєва, Кольченка, Карпюка, Кліха. По-друге, президентську команду звинуватять в піарі, в бажанні відвернути увагу суспільства від соціально-економічних проблем, від офшорного скандалу і так далі. А ще, і до ворожки не ходи, обов'язково запідозрять в якихось "договорняках" з Путіним.

По-третє, президента будуть звинувачувати в тому, що обмінявши "ГРУшників", на чиїх руках кров наших військових, на Савченко, він вчинив неправильно. Цілком ймовірно, що після квітів і сліз радості з приводу повернення Надії додому, Порошенко зіткнеться з масованими інформаційними атаками з боку опонентів. І тут багато що залежатиме від самої Савченко, адже її слово сьогодні має дуже велике значення.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада