Порошенко проти Зеленського: За кого проголосує виборець Тимошенко, Бойка і Смешка

Другий тур президентських виборів пройде 21-го квітня. І вже сьогодні зрозуміло, що до нього виходять Володимир Зеленський та Петро Порошенко

Порошенко проти Зеленського: За кого про…

Станом на ранок 2-го квітня ЦВК опрацювала 98,23% протоколів. Володимир Зеленський заручився підтримкою 30,26% голосів, а Петро Порошенко - 15,92%. Юлія Тимошенко з 13,38% посідає третю сходинку. Далі розташувалися Юрій Бойко (11,66%), Анатолій Гриценко (6,92%), Ігор Смешко (6,03%), Олег Ляшко (5,47%) та Олександр Вілкул (4,16%). Інші учасники набрали більше 1%. За електорат цих людей, особливо за виборця Юлії Тимошенко, Юрія Бойка, Анатолія Гриценка та Ігоря Смешка розгорнеться боротьба двох претендентів на булаву. 

І тут ситуація в чинного президента Порошенка складна - він наразі перемагає лише в двох областях - Львівській і Тернопільській. Його ставка на Західну Україну спрацювала не зовсім так, як планувалося. І явка західноукраїнського патріотичного виборця стала на близько 7% нижчою в порівнянні з 2014-м роком. Саме в цих областях Порошенко мав найбільшу підтримку. Можливо, частина виборців перебувають на заробітках, а може їх недостатньо мобілізували.

Сьогодні ж Володимир Зеленський обійшов Порошенка не тільки на півдні, сході та центральних і північних регіонах, але і на Волині, Закарпатті... Також він добре набрав у західних областях, де переміг Порошенко, а також на Франківщині, де першою є Тимошенко.

Та особливість першого туру в тому, що виборець голосує "за" свого кандидата. А вже в другому, залежно від результатів, більшість виборців голосуватиме проти одного із... В найближчі кілька тижнів боротьба між Зеленським і Порошенком триватиме щонайменше за 47% виборців. 

Як розділиться електорат

Станом на сьогодні Володимир Зеленський перемагає у Харківській, Запорізькій, Херсонській, Дніпропетровській, Миколаївській, Кіровоградській, Одеській, Сумській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Житомирській, Хмельницькій, Вінницькій, Рівненській, Волинській, Закарпатській і Чернівецькій областях. Причому, на Сході і Півдні окрім Зеленського добре набрав Юрій Бойко - в нього електорально близькі виборці до Зеленського. Так само на Сході популярний і Олександр Вілкул. 

Юрій Бойко виграв у Донецькій та Луганській областях. Другим там прийшов Зеленський (з 24-25%).

Як вже повідомлялося, Петро Порошенко взяв лише Львівську і Тернопільську області, програвши Тимошенко Франківщину на 1%. Але в кожному із цих регіонів Зеленський має хороші результати - більше 10%.

Як розповів Depo.ua екс-нардеп та політичний експерт Тарас Чорновіл, виборець Юрія Бойка в цілому ментально близький до Зеленського, тому швидше за все піде голосувати за нього. "Дві третини виборців Бойка теоретично можуть віддати голоси за Зеленського, але їх потрібно мобілізувати", - зазначає Чорновіл та додає, що за інсайдерською інформацією штаби Бойка вже поступово переорієнтовують на роботу на користь Зеленського. 

Сам Бойко, швидше за все, не буде публічно закликати до таких дій, але його ресурси можуть тихо працювати на користь Зеленського. Для цього виборця Зеленський ніби і свій, але є меседжі, які можуть відлякати його від коміка. Наприклад, якщо команда Порошенка використає компліменти Зеленського на адресу в.о міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, яку виборці Бойка дуже не люблять. 

Поборотися за виборців Бойка в Порошенка можуть і такі варіанти розглядаються, на думку Чорновіла. Втім, цей варіант дійсно сумнівний, враховуючи, що з виборцем потрібно говорити про Росію і мир. Позиція ж Порошенка за останні 5 років їм відома. 

Також Зеленський, на думку Чорновіла, може претендувати на частину виборців Юлії Тимошенко саме у південних, східних і центральних областях. Все тому, що Тимошенко підтримують у різних регіонах, але голосували за неї зокрема ті, хто був проти Порошенка. Щоправда, західна аудиторія Тимошенко швидше надасть перевагу Порошенку, якщо той спрацює правильними меседжами і "чимось налякає їх" - війною, проросійським курсом... Між іншим, електорат Ляшка дуже подібний до виборців Тимошенко...

Юлія Володимирівна на останній прес-конференції закликала власних виборців мобілізуватися і орієнтуватися на парламентську кампанію "Батьківщини". При цьому, Тимошенко вирішила зберігати певний нейтралітет. З одного боку, вона звинуватила Порошенка у фальсифікаціях на виборах, продовжила бити по корупційних гріхах діючого президента. Але додала, що жоден з учасників другого туру не припинить горе та війну - відкрито не агітувала за Зеленського. Можливо, образилася на відповідь зі штабу коміка про її прем'єрство за президентства Зеленського, яке нереальне в умовах її малої фракції в парламенті. А може вона справді розуміє, що "Слуга народу" у випадку перемоги Зеленського на виборах втратить у рейтингах, але спробує виграти восени. А парламент їй і самій потрібен. 

Саме тому електорат Тимошенко цілком може розділитися між Порошенком і Зеленським в залежності від меседжів, які до них доноситимуть кандидати. Особливо важливо для Порошенка взяти їх на Заході. Також Порошенко буде намагатися перетягти до себе голоси Тимошенко, Смешка у Вінницькій, Хмельницькій, Київській та інших областях центральної України. Тому варто очікувати певну поляризацію.

На думку Євгена Магди, яку він озвучив в ефірі Depo.ua під час марафону "Ніч виборів", перегони виграє той, хто здивує. Політолог зазначав, що Порошенку потрібно домовлятися з виборцями. "Він має давати меседж виборцям. Якщо він домовлятиметься зі старими політиками, то Зеленський його переграє на його полі", - говорив Магда в ефірі Depo.ua.  Також політолог припускає, що команда Порошенка може використати "Слугу народу-3", де є досить загрозливі меседжі про Україну. Порошенку лише потрібно їх правильно використати, акцентуючи увагу на загрозі реваншу -  в серіалі ж пропонується "три десятки держав" і взагалі існує думка про розкол України. На думку Тараса Чорновіла, західноукраїнського виборця справді можна мобілізувати загрозою реваншу і небезпекою. Тобто, Порошенко має зіграти в "менше і більше зло", як ми писали вже вище. Де більшим, звісно ж, буде Зеленський. 

В той же час, у Володимира Зеленського можуть поборотися з Петром Порошенком за виборця Анатолія Гриценка та Ігоря Смешка, який за логікою в другому турі може частково підтримати саме Порошенка.

За інсайдерською інформацією від Тараса Чорновіла, в Зеленського розглядають можливість запропонувати Ігорю Смешку посаду голови СБУ і публічно про це оголосити. Навіть попри те, що Зеленський анонсував презентацію своєї команди після другого туру. Звісно, що призначати голову СБУ потрібно через парламент, де в Зеленського до осені не буде партії. Схожа історія і з Анатолієм Гриценком, якому, за даними Тараса Чорновіла, можуть запропонувати вже знайому роль Міністра оборони. От тільки президент не має впливу на Уряд і йти на таку домовленість ризиковано. Сам Гриценко ж вже заявив, що Порошенка в другому турі не підтримає. Але варто пам'ятати, що виборець і електорат - це не валіза з ручкою. І голоси не плюсуються, тому заяви політиків не означають, що виборці зроблять так, як ці політики кажуть. 

Виборці Гриценка - це люди, які голосували проти Порошенка, вбачаючи в полковнику англомовне старе-нове обличчя із командою антикорупціонерів. Як каже Тарас Чорновіл, також серед цих виборців частково є аудиторія Михайла Саакашвілі. Втім, стабільного виборця у Гриценка нема. Фанати Саакашвілі можуть вибрати Зеленського, який натякнув на повернення грузина в Україну.

Якщо говорити про Ігоря Смешка, то він акумулював своєрідний кучмістський електорат, фанатів сильної руки. І такі люди значно ближчі до Порошенка. 

"Це люди, які вірять в тверду руку і вони не готові голосувати за Зеленського. Закликів голосувати за коміка від нього не буде, як і проти Порошенка. Тому виборець Смешка може кочувати до Порошенка", - вважає Чорновіл.

Також Смешко, маючи хороший відсоток підтримки після першого туру при витрачених 1,4 млн гривень на кампанію, цілком може орієнтуватися на парламент, а також торгуватися за якісь посади як з Зеленським, так і з Порошенком. 

Читайте також: "Золота акція": Що Порошенко та Зеленський запропонують Смешку

У той же час, електорат Вілкула мобілізувати голосувати за Зеленського буде важко. "Це переважно люди, яким потрібен господарник", - зазначає Чорновіл. Саме тому Зеленського вони не підтримують, як і Порошенка. В переважній своїй більшості ці люди взагалі можуть проігнорувати вибори. Бо господарника в Зеленському, за словами експерта, вони не бачать, а Порошенко далекий від них ідеологічно. 

Загроза другого туру

Як зазначав в ефірі Depo.ua Євген Магда, після другого туру ми можемо отримати президента, який не набере більше 50%.

"Це не трагедія, але не є добре", - каже Магда. 

Варто нагадати, що в 2010-му році Віктор Янукович мав підтримку 48,95% виборців. У той же час за Тимошенко тоді проголосували 45,47% виборців. Але в Януковича була велика "Партія регіонів" в парламенті, хоч і з різними групами впливу. У Володимира Зеленського в подібних умовах існування у парламентсько-президентської республіки рейтинг менше 50% суспільної підтримки може бути небезпечним. Це призведе до блокування ініціатив президента в парламенті, вибори в який, за умов збереження коаліції, відбудуться лише восени. Бо парламентські групи орієнтуватися на настрої суспільства перед осінніми перегонами. 

Та не варто забувати, що в 2010-му році в бюлетені була графа "Проти всіх" і її заповнили 4,63%. Зараз її нема, але бюлетень завжди можна зіспсувати.

Потрібно пам'ятати і про явку. Перший тур подарував нам 64%. Якщо явка у другому впаде нижче за 50% (що малоімовірно та можливо), майбутній президент опиниться на межі легітимності.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme