Чому Яценюк боїться увірувати в Порошенка

Президент продовжує схиляти Яценюка до відставки погрозами перевиборів, але той виторговує індульгенції своїм людям і боїться, що Президент його кине
Depo.Влада
4 квітня 2016 10:45
ФОТО: depo.ua
Чому Яценюк боїться увірувати в Порошенка
Чому Яценюк боїться увірувати в Порошенка

Президент Петро Порошенко встановив народним депутатам, що останні тижні намагаються склепати нову коаліцію, дедлайн, який припав на 12 квітня - День космонавтики та початок наступного пленарного тижня.

Прибувши з Вашингтона та перед вильотом до Японії Петро Олексійович рішуче виголосив, що 12 квітня країна має отримати новий уряд та нову коаліції, а якщо ж ні, то чекати 30 днів президент не збирається і парламент буде розпущений і всі підуть на позачергові вибори.

Сенс цього меседжа президента вельми прозорий. Власне усі учасники нинішньої коаліціади, включно з Ляшком і Тимошенко, активно грають на нервах один-одного, шантажуючи достроковими виборами, розраховуючи, що першими не витримають нерви саме у їхніх опонентів. При цьому на справді дострокових виборів дуже бояться майже усі.

Так, вочевидь найгіршими перспективами дострокові вибори загрожують "Народному фронту" на чолі з Арсенієм Яценюком, і саме йому в першу чергу адресований меседж Порошенка. Натомість, Арсеній Петрович чудово розуміє, що доводити до виборів аж ніяк не хоче і сам президент і продовжує торгуватися, аби отримати по-максимуму за свою добровільну відставку.

Те, що Яценюк уже змирився з необхідністю залишити прем'єрське крісло, здається очевидним. Проте, перш ніж піти, для нього є дві вкрай важливі задачі. По-перше, забезпечити гарантії збереження певних власних позицій у новому уряді та й взагалі у політичній системі країні через своїх людей. І друге, що автоматично випливає з першого, зберегти керованість власної парламентської фракції, яка, завдяки прем'єрству Арсенія Петровича залишається найбільш монолітною у парламенті, але це аж ніяк не означає, що після відставки Яценюка фракція не піде "в рознос".

В світлі виконання першого завдання для Яценюка вкрай важливо залишити на своїй посаді в уряді другу після себе "фундаментальну фігуру" в "Народному фронті" - міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і, здається, в цьому питанні консенсус знайдений уже давно. Також для чинного прем'єра вкрай важливо залишити на посаді міністра юстиції Петренка. Ще для Яценюка було б дуже непогано залишити в новому уряді Наталію Яресько, але тут вочевидь буде серйозний спротив Володимира Гройсмана і президентської команди.

Але цими фігурами список людей Яценюка аж ніяк не обмежується. Ще є скандальний екс-нардеп Микола Мартиненко, який хоч і змушений був залишити депутатство через скандал з кримінальними справами в Швейцарії та Чехії, але залишається важливою для Яценюка фігурою. Також не варто забувати і про голову правління "Ощадбанку" Андрія Пишного – кума та давнього друга Арсенія Петровича. Є дуже високі шанси, що саме цих персон почнуть першими "вибивати" з системи, застосовуючи і кримінальні справи проти них, і публічний розголос цього для ілюстрації боротьби з корупцією. Такою тактикою команда Президента намагатиметься "приручити" весь "Народний фронт". І саме цього і боїться Яценюк. Вочевидь зараз Яценюк намагається виторгувати у Порошенка для всіх перелічених людей певні гарантії "недоторканості", що гарантуватиме "Народному фронту" і далі високі позиції в політичній системі, а Яценюку можливість тримати своїх депутатів купи. Але проблема в тому, що Яценюк ні на секунду не вірить слову Порошенка, а більше ніхто йому не може дати якихось надійних гарантій недоторканості. Тож і справа з новою коаліцією та урядом зайшла у патову ситуацію, з якої лише один вихід - Яценюк має ризикнути і повірити Порошенку. 

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада