Популізм на мінімалках: Що зможе купити у електорату Зеленський за 300 гривень

Президент, як і його попередники, замикає на себе чутливе для незаможного населення країни питання підвищення мінімальної заробітної плати

Економічний і політичний оглядач
Популізм на мінімалках: Що зможе купити…

Соціологи зафіксували чергове падіння рейтингу президента Зеленського - на цей раз з 47% до 38%. При цьому експерти прогнозують подальше зменшення популярності голови держави, яке відбуватиметься на фоні передбачуваних масових звільнень працівників і скорочень зарплат через кризу в економіці і згортання бізнесу, передає Depo.ua.

Але у Банкової знайшовся рецепт порятунку - інформаційні служби Офісу президента розповсюджують повідомлення про те, що Володимир Зеленський поставив завдання Кабінету міністрів підвищити рівень мінімальної заробітної плати в Україні.

"Українці заслуговують на гідну зарплату. Знаю, це нелегко – взяти й підвищити. Однак ми й не шукали легких рішень, коли прийшли до влади", – зазначив глава держави, даючи завдання.

Уряд, звісно, завдання сприйняв з усією відповідальністю і видав на-гора розрахунки, що вже з 1 вересня нинішнього року мінімалку збільшать до 5 тисяч гривень. При цьому Шмигаль та міністр фінансів Марченко з усією чиновницькою завзятістю пообіцяли, що з Нового року підвищать цей показник до 6 тисяч. А наступного літа мінімальщики приростуть зарплатами аж у 6500 грн.

"Виглядає цілком реалістично. Радий, що це можливо реалізувати за рік. Добробут українців – головний показник нашої ефективності", – наголосив Президент, який мало не слово в слово повторює своїх попередників, які також на копійках намагалися виставити себе народними благодійниками.

Скромно змовчали перші особи держави, що реальне підвищення, яке вони обіцяють зробити у вересні, складе близько 280 гривень. А "манна" у вигляді 6 та 6,5 тисяч наступного року - це взагалі ні про що, адже економіка та бюджет навряд чи потягнуть такі цифри, а сподівань на стрімке зростання надходжень у наступному році особливо не проглядається.

Чи збагатіє українець?

Зауважимо, що минулого разу мінімальна зарплата в Україні з 1 січня 2020 року зросла на 550 гривень і становить 4 723 гривні в місяць або 28,31 гривні за годину. 

В 2019 році, нагадаємо, мінімальна зарплата становила 4 173 гривні.

Отже, що таке ці 280 гривень, на які збагатіє найнезаможніший українець? Відразу слід зауважити, що сума вказана до оподаткування. А тому реально на зарплатні картки "капне" добре якщо 200 гривень. Решта піде на податки.

Здавалося б, можна порадіти і цим додатковим двом кілограмам недорого м'яса, які зможе придбати на цю прибавку працівник і порадувати свою сім'ю. Але не треба забувати, що поряд відбувається процес так званої споживчої інфляції. Яка статистично перебуває десь у межах 5-6%%. Але це - статистичні дані, які не відображають реального зростання цифр на цінниках.

При цьому шалені суми на комуналку, транспорт, ліки та інші обов'язкові для кожної родини видатки нікуди не діваються і стають першими у чергу на розподіл місячних сімейних бюджетів українців.

Чи збідніє бюджет?

Якщо ж дивитись на ситуацію через державну призму, то таке нібито незначне підвищення мінімальної зарплати насправді виявиться досить суттєвим, у пару мільярдів, навантаженням на бюджет. Звісно, частина цієї суми повернеться у вигляді податків.

Але в той же час слід очікувати, що для частини бізнесу, якому й так доводиться не солодко в умовах кризи і коронавірусної пандемії, це стане останьої краплею перед закриттям чи відходом у тінь. Що автоматично знизить певною мірою наповнення бюджету через податки.

Також на горизонті цього і наступного бюджетних років аж зовсім не проглядається якихось проривів з наповнення державної казни за рахунок збільшення надходжень. Митниця і податкова не дуже демонструє тенденцій до зростання. Тож ці пару мільярдів доведеться десь відшукувати, краючи і без того схудлі бюджети інших галузей.

Чи зросте рейтинг Зеленського?

З повідомлення Банкової про зусилля президента і уряду на ниві ощасливлення громадян шляхом підвищення мінімалки можна зрозуміти, що мотивом такого рішення влади є не зовсім економічне обгрунтування. Адже в здоровій економіці зростання мінімальної зарплатні є похідним від зростання середньої заробітної плати по країні. Економісти навіть виводять конкретні цифри, скільки відсотків від статистичної середньої зарплати має становити зарплата мінімальна. І щодо цих цифр є різні думки.

Але очевидним фактором підняття мінімалки є саме зростання рівня доходів громадян в цілому по країні. В нас же виходить, що всупереч очевидному падінню доходів багатьох українців, держава натомість застосовує механізм збільшення мінімалки.

Це приводить до висновку, що у найвищих кабінетах керуються не стільки здоровим економічним глуздом, скільки кон'юнктурними політичними інтересами. І за цим розпіареним кроком немає нічого, окрім бажання утримати падаючий рейтинг і підсобити з рейтингом іншим "слугам народу", які вже незабаром підуть здобувати популярність на місцевих виборах.

Ну а для спостерігачів і соціологів це - нагода вирахувати справжню електоральну вартість двох кілограмів недорого м'яса станом на нинішній 2020 рік.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme