Технологія Зеленського: Кому насправді потрібен зрив виборів

Учора до скандальних судових рішень, які після обрання нового президента почали виноситися пачками, додалося ще одне – суд зобов’язав Центрвиборчком провести повторне жеребкування, що ставить під загрозу виборчий процес

Політичний оглядач
Технологія Зеленського: Кому насправді п…

З позовом до шостого апеляційного адміністративного суду Києва звернулася Аграрна партія. У неї за результатами жеребкування двадцятий номер. Аграріям не сподобалося, що партія Саакашвілі "Рух нових сил" отримала 22-й, останній, номер у бюлетені без жеребкування. Нагадаємо, спочатку ЦВК не допустив "РНС" на вибори, ті це рішення оскаржили і вже після офіційного завершення реєстрації виборча комісія на вимогу суду зареєструвала партію Саакашвілі. А жеребкування провели 26 червня. Партія-позивачка ж наполягає: ЦВК знала про рішення суду першої інстанції про реєстрацію кандидатів від "РНС" в багатомандатному виборчому окрузі (воно було прийняте за день до процедури витягання партіями своїх номерків), але все одно провела жеребкування. І таким чином – порушила закон, який не передбачає автоматичного включення партії до виборчого бюлетеня.

Після проведення жеребкування голова Центрвиборчкому Тетяна Сліпачук припускала пережеребкування в разі рішення суду допустити до виборів комуністів і партію Міхо. Комуністів не пустили, а "РНС" пустили. Після цього у ЦВК відбулася зустріч з представниками учасників виборів, на якій дійшли думки, що "Рух нових сил" просто включать до бюлетеня під останнім, 22-м номером. І зафіксували цю думку відповідною постановою. Учасники перегонів, котрі після жеребкування вже запустили передвиборчу рекламу, в якій фігурують номери їх партій у бюлетені, не були проти. Але, як виявилося, проти була Аграрна партія.

У ЦВК рішення суду оскаржуватимуть, поки триватимуть суди, виборчий процес ніхто не зупинятиме. Та й взагалі, зупинити його вже неможливо, питання лише в тому, що в разі програшу Центрвиборчкомом апеляції доведеться провести нове жеребкування, проти чого буде переважна більшість учасників, які вже повключали свої номери в рекламу, а реклама – це гроші, і вони оскаржуватимуть повторне жеребкування. Також слід враховувати нові видатки з бюджету на передруковування бюлетенів. Але у зриві виборів насправді ніхто з їх учасників, і Аграрна партія в їх числі, не зацікавлені. А от у розмовах про зрив зацікавлені багато хто. У першу чергу – лідери рейтингів.

Учора голова партії "Слуга народу" Дмитро Разумков в ефірі каналу "1+1" наполягав на тому, що склалася небезпечна ситуація, адже на передрук бюлетенів потрібен додатковий ресурс, який не передбачений у бюджеті. Він припустив: ситуація, що склалася – це "одна з технологій, яка може бути використана" для зриву виборів. Та не уточнив, ким. Ми ж припустимо, що від розмов про зрив виборів у першу чергу виграє саме "Слуга народу". Пояснимо, чому.

По-перше, кілька останніх соцопитувань демонструють певне зниження рівня підтримки цієї партії. Воно ще незначне, проте вимальовується тенденція перетікання електорату партії Зеленського частково до "Опоплатформи", в якої рейтинг також потроху зростає, і "Голосу", який також поволі йде вгору. На тлі зниження рейтингу дуже технологічно заявити, що якісь злі сили ("старі обличчя") хочуть зірвати вибори і, таким чином, не дати "Слузі народу" знову "зробити їх разом". Звичайний мобілізаційний прийом. Він використовується не вперше. Нагадаємо, як у переддень голосування у другому турі президентських виборів, коли був день тиші, той таки шостий апеляційний адміністративний суд Києва розглядав позов юриста Андрія Хилька, котрий вимагав зняти з реєстрації Володимира Зеленського на підставі того, що на його дебати з Петром Порошенком роздавали квитки. Повна абсурдність цього позову була очевидною, тому у позові відмовили, але сотні тисяч виборців спостерігали за тим, як "суд Порошенка" хоче не пустити Зеленського у президенти. Припускаємо, що відсотків 5 мінімум ця історія до рейтингу колишнього артиста "95 кварталу" додала. Дуже схоже, що маємо римейк, тільки замість Хилька Аграрна партія.

По-друге, технологія "стара система не здається і намагається шляхом судових рішень не пустити команду Зеленського до парламенту" – не лише сприятиме мобілізації Зе-виборця, але й відволікатиме увагу суспільства від скандалів, які ледь не щодня доганяють нову владну команду. Це і заяви голови Офісу президента Андрія Богдана, від яких відцуралися ледь не всі спікери "СН", і скандальні висловлювання Ігоря Коломойського про "громадянський конфлікт" на Донбасі, через які партія президента суттєво втратить в правобережних регіонах і в столиці, і проблеми з кандидатами у списках і на мажоритарці, в яких знаходять російське чи ізраїльське громадянство або ж сумнівні зв’язки. Винесення на порядок денний тези "вони хочуть зірвати вибори" заганяє в інформаційну тінь вище названі негативні для Зе-команди теми. Принаймні, доти, доки не знайдеться якийсь скандал, здатний за силою впливу на мізки виборця перебити розмови про зрив голосування 21 липня.   

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme