Помста за реформи: Яким досягненням Порошенка не зможе нашкодити Зеленський

Чинний глава держави програв телевізору. Відсьогодні з телевізором воюватиме вже новий президент. Наскільки успішно, покаже час

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Помста за реформи: Яким досягненням Поро…

Раніше Depo.ua прогнозував, які досягнення Порошенка можуть бути зруйновані новою командою, що приходить на Банкову. А зараз – про речі, розвернути які буде значно складніше.

Незалежність Православної церкви України та її дистанціювання від Москви. У промові, з якою Порошенко виступив у своєму штабі після оприлюднення результатів екзит-полів, чи не єдиним закидом на адресу переможця кампанії було зауваження, що "ми так і не почули вибачення за "термос" (так недолуго тоді ще комік перекрутив назву виданого Києву Вселенським патріархом документу про актокефалію ПЦУ – Томоса). Це підкреслило велике значення, яке Петро Порошенко надає церковному питанню.

Від Томосу відмовитися у Зеленського точно не вийде. Проте великі шанси на помітне, до нуля, зниження уваги держави до питань незалежної від Москви Православної церкви. При цьому дуже вірогідні спроби реваншу очільників московського православ’я – головний спонсор УПЦ МП Вадим Новінський вже розповідає про рішення суду скасувати ухвалену парламентом вимогу до прокремлівської церковної установи вказати у своїй назві приналежність до держави-агресора.

В очікуванні результатів виборів загальмував і процес переходів громад з російської до української церков. На сьогодні таких громад є трохи більше п’ятисот. Але після надання Томосу їхнє число зростало значно швидше. Можливо, без підтримки з боку держави ці переходи відбуватимуться повільніше, ніж могли б. І все ж відходу на старі позиції в церковному питанні чекати не варто. Та й на заваді реваншистам в Україні точно стане Константинополь.

Значно, в рази проти 2014-го,зміцніла українська армія. Гарантом незворотності цього процесу є наші західні партнери, які допомагають модернізації війська України фінансово, технічно і фаховими консультаціями. Армія краще навчена, оснащена і готова до вирішення більш серйозних задач, ніж на початку війни. З’являється нове покоління патріотично налаштованих військових нижньої та середньої ланок з досвідом бойових дій. І саме цей армійський сегмент згодом може стати проблемою для нового президента, якщо він зважиться на поступки Москві.

Захист української мови. Порошенко сьогодні заявив, що буде щасливий підписати закон про державну мову, якщо Верховна Рада ухвалить його. "Наша команда буде захищати українську мову. І справа не тільки в тому, що ми вже зробили (квоти, пісні, фільми, радіо, книги). Якщо Верховна Рада наступного тижня ухвалить закон про мову, то я буду щасливий і гордий, що я, як президент України, буду мати змогу його підписати. І я його точно підпишу", – заявив він.

Якщо більшість народних обранців не "перевзуються в повітрі", закон №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (наразі розглянуто майже 90 відсотків поправок до нього) має шанс бути ухвалений вже наступного пленарного тижня і отримати підпис поки що чинного гаранта. Хоч і сам Зеленський, і його молода команда постійно висловлюються щодо необхідності "додатково подумати" щодо цього важливого для повноцінного функціонування мови документу, - можливо, знайдеться хтось, хто розкаже новому президенту про можливі ризики в разі скасування мовного закону. Згадаймо, як "мовний майдан" 2012 року став одним з важливих етапів повалення влади Віктора Януковича.

Ніхто вже не розверне й проведену за ці роки декомунізацію України. Нових Ленінів Зеленський з командою не ставитимуть. Вулиці назад не перейменовуватимуть. Хіба що можуть тихцем саботувати перейменування рідної їм Дніпропетровщини на Січеславську область. Ну, ріже це слово вухо пересічного "совка".

Децентралізаційна реформа приносить регіонам значне збільшення багатьох місцевих бюджетів. Там, де люди обрали ефективну владу на місцях, - мають відчутні економічні результати, оновлену інфраструктуру тощо. Проте важливо, щоб цю реформу не почали штучно стимулювати непродуманими рішеннями про місцеві референдуми. В такому разі, а також за умови значного послаблення центральної влади, ризики регіонального сепаратизму зростатимуть. Але поки що децентралізація триватиме – місцеві еліти відчули смак більшої самостійності в рішеннях і діях, і навряд чи їм сподобається розворот до колишнього стану речей.

До досягнень Порошенка як ефективного переговорника належить формування антипутінської коаліції західних держав і збереження режиму санкцій проти Кремля. Але тут є проблема: європейські лідери (чи більшість із них) вже майже неприховано демонструють втому від торгових обмежень і бажають "мирних переговорів" з Росією і відновлення спільних з нею заробітків. Але санкції все ж збережуться. Гарантом чого є позиція Сполучених Штатів.

Показову в цьому сенсі заяву зробив напередодні другого туру українських виборів спецпредставник Держдепартаменту США у справах України Курт Волкер. У Twitter він написав дуже чіткий пост про те, що США збережуть підтримку України. "Напередодні недільних виборів я хотів би повторити, що США тут надовго, і ми тут, щоб підтримати мирну, сильну, демократичну, успішну, безпечну Україну, яка бачить свої кордони і території, включаючи Крим, повністю відновленими", – написав він.

Отже, попри наявні ризики відкочування позицій за низкою напрямків, за попереднє п’ятиріччя зроблено й кроки, відмінити які президент Зеленський не в змозі. Або це не дасть йому зробити активний сегмент суспільства, де будуть і частина його сьогоднішніх виборців.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme