Полювання на Вовка: Що Горбатюк і Ситник хочуть виграти від атаки на "суд Портнова"

Історія з претензіями правоохоронців до голови Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) Павла Вовка і суддів, яка бурхливо почалася минулої п’ятниці з обшуків у приміщенні ОАСК, мляво продовжується. Складається враження, що, пославши впливовим фігурам у мантіях потрібний сигнал, одна з груп у владі задовільнилася досягнутим і спускає справу на гальмах. Паралельно свою гру грають і правоохоронці

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Полювання на Вовка: Що Горбатюк і Ситник…

Генеральна прокуратура України викликала голову Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка на допит на 2 серпня, повідомив 30 липня офіційний сайт ГПУ. Викликають Вовка, щоб вручити йому повідомлення про підозру і допитати у кримінальному провадженні, розпочатому ще 25 лютого 2014 року.

Слідчі дії ініційовані за фактом можливого винесення неправосудних рішень (ст. 375 КК України) і незаконного перешкоджання зборам активістів Євромайдану (ст.340 ККУ).

Події почали розгортатися напередодні вихідних, причому несподівано й бурхливо. У п’ятницю, 26 липня, співробітники Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Генеральної прокуратури провели обшуки одночасно в Окружному адмінсуді Києва і Суворовському районному суді Одеси. Після чого НАБУ оприлюднило аудіозаписи розмов імовірно голови Окружного адмінсуду Павла Вовка і його заступника Євгена Аблова, яких назвали фігурантами справи про винесення неправосудних рішень та втручання у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

На сайті Окружного суду оперативно з’явилася заява, в якій дії НАБУ і ГПУ названі "грубим неправомірним втручанням" і тиском на суд. В ОАСК акцентували на тому, що клопотання про проведення обшуку подав слідчий управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України до розташованого в Чернігові Деснянського райсуду.

Нагадаємо, управління спецрозслідувань ГПУ створене для розслідувань справ Майдану. Його керівником є Сергій Горбатюк. У Окружному суді зазначають, що правопорушення, скоювані суддями, не належать до компетенції цього управління. "Ухвала на проведення обшуків в Окружному адміністративному суді Києва видана суддею Деснянського районного суду Чернігова в кримінальній справі 2014 року і стосується справ, що були відкриті у 2019 році", – йдеться в повідомленні ОАСК.

Того ж дня Горбатюк повідомив, що Генпрокуратура підготувала проекти підозр двом керівникам Окружного суду – Вовку й Аблову, а також їхнім підлеглим щодо втручання у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів й організації ухвалення завідомо неправосудних рішень.

У чому їх підозрюють? Як уточнили в НАБУ, судді замінили двох членів ВККС на "лояльних" переможців конкурсу за квотою Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової і Державної судової адміністрації. А також добилися заборони вісьмом членам ВККС здійснювати кваліфікаційне оцінювання суддів на підставі неправосудного рішення Суворовського районного суду Одеси за втручання службових осіб ОАСК.

І от згаданих служителів Феміди викликають до ГПУ, щоб вручити підготовлені людьми Горбатюка підозри.

Вовк обурено зреагував на це у Фейсбук. Пише, дізнався про виклик із соцмережі. Називає справу "штучно створеною" Ситником (голова НАБУ Артем Ситник – Ред.) і Горбатюком та безперспективною.

 

Поки у прокуратурі готували свою підозру, у суспільства з’явилася інша підозра: що фігурантів справи спробують тихенько звільнити від відповідальності. Або вони встигнуть організувати тиск на свідків у справі.

Ці сумніви намагався спростувати Генеральний прокурор Юрій Луценко, який цього тижня планує вийти з відпустки. Він написав на своїй сторінці у Фейсбук, що "повістки 4 суддям на пятницю 02/08 для вручення підозр – вислані".

Але тут же Луценкові закинули, що часу до 2 серпня суддям ОАСК може вистачити, щоб покинути межі країни чи підготуватися до контратаки.

Очільник ГПУ відбувся посиланням на норми законодавства і у притаманному йому емоційному стилі назвав тих, хто сумнівається, "скунсами, які волали про зраду". Ця фраза стала мемом у соцмережах:

Луценко не обійшов увагою закиди в гальмуванні справи і в коментарях до свого посту написав: "Склад злочину виявляється не на пресконференціях і не на мітингах. Сьогодні нарешті слідчі показали матеріали справи. Зам генпрокурора їх верифікував і санкціонував повістки для вручення підозр".

Ну і знов не обійшовся без згадки про тваринок, що стали популярними у зв’язку зі "справою суддів":

Насправді сумніви в спроможності правоохоронних органів в їх нинішньому стані якісно провести слідство в цій справі і довести його до суду справді існують. Спостерігачі не виключають, що за раптовим загостренням уваги до дій Окружного адмінсуду столиці стоїть намагання когось із чільних представників нової державної влади з кола колишніх юристів-практиків узяти скандальний суд, відомий численними вердиктами "з душком", під свій контроль – посунувши від нього тих, хто зараз впливає на ті чи інші рішення ОАСК.

Depo.ua вже розповідало про ці версії. Зокрема, ми інформували, що на призначення керівництва Окружного суду міг вплинути Андрій Портнов – колишній заступник голови адміністрації президента Януковича, який після президентських виборів повернувся до України і намагається відновити свої впливи. І саме йому адресувалося п’ятничне "послання" у такій своєрідній формі.

Між іншим, кумедна ситуація. Окружний адмінсуд тим часом відмовив Коломойському, а точніше Нікопольському НЗФ в призупиненні постанови НКРЕКУ за новими тарифами на передачу електроенергії. У Коломойського через це – збитки. Коломойський подає апеляцію, привозить до Києва робочих НФЗ, вони ходять з транспарантами під НКРЕКУ і Укренерго. Така собі "отвєтка" від Портнова Коломойському, який буцімто може вгамувати Зеленського від тиску на суд.

Наступна причина, яка може призвести до завершення "справи суддів" нічим, – низька загальна ефективність роботи підрозділу Горбатюка. Справи Майдану за п’ять років так і не наблизилися до завершення, а керівника управління спеціальних розслідувань звинувачують у підміні результатів піром на слідстві. Depo.ua аналізувало якість роботи цього департаменту в одному з попередніх текстів.

Натепер оголошені підозри 442 особам, при цьому рішення суду є лише щодо 52 осіб. "А у великих справах, де інкримінується побиття значної кількості потерпілих, не маємо вироків, немає завершення розслідування", - скаржився Горбатюк у лютому цього року. Хоч раніше він не раз анонсував, що слідство у справах Майдану завершиться от-от. Скажімо, у листопаді 2018-го повідомляв, що більша частина злочинів проти активістів Євромайдану розкрита.

У червні в ГПУ планували реорганізувати управління спецрозслідувань, але від таких намірів чомусь відмовилися. Тим часом керівник управління спецрозслідувань знаходить все нових винних у своїх неуспіхах. То слідству заважало будівництва меморіалу Героям Небесної сотні на Майдані, то попереднє керівництво держави і правоохоронних органів. Тепер завадою стали дії начальника Департаменту ГПУ з організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень Сергія Кізя. Прихід якого на Різницьку, до речі, пов’язують з волею глави Офісу президента Андрія Богдана.

Нинішня публічна атака на Окружний суд вигідна Горбатюку, який, не виключено, має бажання зберегти свою посаду і при новій владі та новому Генпрокурорі. А для цього потрібен гучний піар, на якому керівник департаменту спецрозслідувань таки знається. З НАБУ він працює у зв'язці давно. І Ситнику ця історія в плюс, бо там за Зеленського почали працювати активніше. 

Нарешті, про головне. Активним діям голови НАБУ Ситника, заступника генпрокурора Сергія Кізя може бути протиставлені негласні закони суддівської корпорації, які "видають своїх" лише в крайніх випадках – коли не можуть протистояти найвищій державній волі. Тобто перспектива "полювання на Вовка" зводиться до наявності такої волі чи її відсутності.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme