Полтавські рейдери з "ДНРівським" хвостом: Хто хоче загарбати агрофірму

"Веселу" суботу 4 листопада працівники СТОВ "Агрофірма "Оржицька", що на Полтавщині, запам'ятають назавжди – замість вечора напіввихідного дня (по суботах тут працюють до обіду) селяни отримали початок повномасштабної війни з рейдерами

Полтавські рейдери з "ДНРівським" хвосто…

Що сталося

Близько 16:00 минулої суботи жителі Тарасенкового, де розташована адміністрація агрофірми, помітили незнайомий транспорт (частина з якого – без номерів) і людей у селі – два великі автобуси на 40 місць, декілька мікроавтобусів, дев'ять легкових авто, серед яких - представницькі "Мерседес" і позашляховик "Лексус" (або "Тойота"). Загалом, за словами керівництва агрофірми, приїхало близько 150 осіб.

Одні з прибульців оточили тракторну бригаду, інші – офісну будівлю, треті – тік. Варто додати, що в цей час уже почало сутеніти, а згодом і зовсім стало темно. Побачивши, як з току за шкірки викинули місцевого працівника, слідом за яким полетів і його велосипед, і завваживши, що дозволили собі це чужинці, один з тарасенківчан швидко видзвонив підмогу. Новина блискавично облетіла не тільки це село, а й два сусідні, які входять в агрофірму – і до Тарасенкового почали з'їжджатися працівники господарства.

Люди зібралися миттєво. Головним полем бою став тік, де зберігається весь зібраний врожай господарства. Заїжджі гастролери відбили замок на млину і хотіли замінити на свій. Це вони збиралися зробити в усіх складах і будівлях току. Стояти і просто дивитися на таке нахабство місцеві чоловіки не стали і зав'язалася сутичка. Жорстка.

Місцеві жителі розповідають, що чули, як один приїжджій пузань по телефону доповідав своєму керівництву: "Если дадите команду, этой толпы через две минуты не будет".

"Ваши колхозники побили нашу охрану!" - волав один з керівників прибульців, слова якого добре чути на відео.

От тут і є ключова фраза. Пристойно одягнені "дяді" з начебто документами, якими вимахували перед обличчями людей, на дорогезних авто і з автобусами тітушок – вони їхали у забите село, до темних зашуганих "колхозников", які мали впасти ниць перед їхнім ореолом – сплетінням нахабства і липових папірців. А вийшло, що нарвалися не на тих. Селяни поскручували охоронців, якими виявилися "зелені" студенти і повкидали їх назад в автобус. Тим часом на тракторній бригаді теж була сутичка, під час якої люди дали відсіч. Більшість тітушок переловили, проте три десятки порозбігалися нічними вулицями села. Їх вже доловили зранку наступного дня в сусідніх селах.

За словами місцевих чоловіків, гастролери розповіли, що начебто їхали охороняти поле протягом двох днів. За роботу їм обіцяли заплатити 500 грн.

Мікроавтобуси і легковики, почувши запах смаленого, втекли. Проте величезний автобус і "Мерседес" не встигли. Селяни перегородили їм виїзд своїми авто, а також автобусом агрофірми. Крім того, непроханих гостей, які носа не висували з транспортних засобів, оточило більше сотні селян. Додамо, що захищатися вийшли не лише чоловіки, а й жінки. Рушити з місця вони могли, тільки подавивши людей.

Рейдери й тітушки

Разом з простим людом тут була присутня і поліція. Проте витягти рейдерів з авто не намагалася. Як пояснили пізніше – не мали права. Виявляється, оглядати авто зсередини правоохоронці мають право лише в двох випадках – письмова згода власника або рішення суду. Поліція стримувала натовп, який рвався до чужинців у "Мерсі". Деякий час їй це вдавалося. Проте люди поспускали шини і машині, і автобусу. А коли вони кинулися до легковика з бажанням перевернути його, рейдери натиснули на газ, прокладаючи собі шлях до втечі через колону авто і селян. Результат – чотири побиті авто (одна – поліцейська) і два постраждалих. Одному поліцейському переїхали ногу. Селянин же дивом залишився живим: від удару його підкинуло на капот, а звідти він скотився у кювет – попід двори осель.

"Сміливці" на "Мерсі" втекли. Проте проїхали небагато – кинули авто на спущених колесах одразу за селом. А самі зникли. Імовірно, їх підібрали дружки.

Години через дві з Полтави (близько 160 км від Тарасенкового) прибули спецпризначенці. І водій автобуса, який боявся самосуду людей, погодився відчинити двері. Тітушок, а їх було 35 осіб, пов'язали. При цьому у двох знайшли пістолети, у декількох – ножі, а також таблетки, які, як виявилося, притупляють відчуття страху. За словами поліції, пістолети – травматичні, ножі – кухонні і їх навіть не визнають холодною зброєю. Гастролерами виявилися переважно студенти до 21 років, проте були серед них і троє неповнолітніх. Родом вони були з трьох міст – Києва, Запоріжжя і Кременчука (Полтавщина).

За словами водія автобуса, який мав київські номери, його господар напередодні ввечері зателефонував йому і відправив на два дні у відрядження. Він мав забрати дев'ять осіб біля центральних залізних кас столиці і їхати до Лубен. Біля цього полтавського міста його чекали дві легкові машини, які і показували йому шлях до агрофірми Оржицька, а по дорозі він підібрав ще три десятки молодиків.

За словами очевидців, поблизу Оржицького району на трасі Київ – Харків у другій половині суботи з'явилося близько 40 фур. Вони просто стояли обабіч дороги. Імовірно, нові господарі лаштувалися вивезти все зерно і поголів'я худоби.

Наступного дня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков поспішив відзвітувати про затримання у цій справі 40 рейдерів, а голова Полтавської облради Олександр Біленький поспішив похвалити правоохоронців, які провели "чи не найуспішнішу операцію". М'яко кажучи, дивно читати Авакова і просто смішно - Біленького.

По-перше, про затримання самих рейдерів поліція нічого не розповідала. Коли міністр написав свій пост у соцмережі, представник обласної поліції запевняв на загальних зборах у Тарасенковому, що втікачів на дорогих авто шукають. По-друге, затримали не рейдерів, а найнятих ними тітушок, "зелених" молодиків. Навіть якби затримали юристів і адвокатів, як вони представлялися, на дорогих авто – хай і не найнижчої ланки, але вони теж пішаки. Дібратися до справжнього рейдера – от нині завдання правоохоронців. Можливо, цю суперечливу інформацію можна було б пояснити таємницею слідства. Мовляв, через неї місцева поліція не розповідає всієї правди. Однак ця версія не витримує критики – міністр на всю країну розповів, що елітних втікачів спіймали. Або перед міністром поспішили відзвітувати, або він сам випередив події.

Щодо самого затримання. Та зробили це самі селяни, які поставили під удар не тільки свої авто, але і своє життя, ставши живим щитом. Оржицька поліція попри настирливі вимоги людей нікого не затримувала. Люди близько чотирьох годин утримували автобус з тітушками, доки не приїхали з обласного центру спецпризначенці і не впакували гастролерів, яких, кажуть, наступного дня уже відпустили. Ну а полтавські правоохоронці молодці в тому плані, що зробили свою роботу - пов'язали чужинців. Проте цю "чи не найуспішнішу операцію" провели "колхозники".

Спроба №2

Захопити агрофірму намагалися ще три тижні тому – в середині жовтня. І тоді про це керівництво господарства дізналося випадково. У державного реєстратора в Кременчуці, якій подали документи на реєстрацію "Оржицької" про зміну власників, виникли запитання і вона передзвонила в агрофірму для уточнення даних. Отак і виявилося, що начебто співвласники вийшли із засновників і передали свої права іншим особам, які і прийшли це зареєструвати.

Коли чоловік, житель Кременчука, зі свити спритних рейдерів прийшов забрати документи з новою реєстрацією, його пов'язала поліція. Він розповів, що допомогти з реєстрацією його попросив друг із Кіровоградської області, а того – товариш із Черкаської.

Одразу після цього агрофірма подала до суду, і той 17 жовтня заборонив державним реєстраторам і нотаріусам вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо господарства на території всієї України.

Хто справжні рейдери

До вечора 6 листопада у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, опублікованому на сайті Міністерства юстиції, основним засновником з так би мовити контрольним пакетом акцій (понад 74%) значилася компанія "БЕРГ ТРЕЙД ЛТД" зі штаб-квартирою аж у Лондоні. Директор Валентин Несен, який після смерті батька Володимира Несена, керує господарством останні три роки, у переліку співзасновників СТОВ "Агрофірма "Оржицька" не значиться.

У тому ж таки реєстрі на Мін'юсті, який і тикала селянам "нова влада", зазначалося, що відтепер їхнім новим директором є якась Тетяна Рум'янцева. І призначена вона на цю посаду з 2 листопада. Причому там же повідомляється, що вона – директор без обмежень.

Примітно, що ввечері 6 листопада дані Реєстру були підчищені: в списки знову повернувся Валенти та Ганна Несени, натомість зникли Тетяна Рум'янцева та "БЕРГ ТРЕЙД ЛТД".

Крім цього витягу, рейдери демонстрували ще й ухвалу суду, за якою агрофірма начебто винна їм 28 млн грн + понад 1 млн пені. За їхніми словами, покійний директор Володимир Несен, який керував майже 20 років, разом з людьми зробив із збіднілого господарства успішну агрофірму, у 2014 виступив поручителем і справі про позику 2,5 млн грн. І от тепер прийшов час віддавати борг.

Цікава деталь: видав це рішення ще 4 липня 2017 року Іллічівський райсуд Маріуполя. А ще цікавіше те, що мільйони стягуються на користь особи, ім'я якої не називається, але яка живе в "ДНР" - окупованій Макіївці!

Лондон, "ДНР", Київ, Запоріжжя, Кременчук – широка географія і винахідливий політ фантазії заплутати слід. Ясно, що ланцюжок, який веде від посіпак до справжнього рейдера, дуже довгий. І розплутати клубок хитросплетінь буде не просто.

Поки керівництво агрофірми нікого не звинувачує і не будує здогадок про те, хто може за цим стояти.

Що робити селянам

Наразі в'їзд до Тарасенкового охороняють бійці батальйону "Полтава". І вже сьогодні зранку в село хотіла проїхати легкова машина з київськими номерами. Свій приїзд гості пояснили тим, що заблукали і після цього поїхали геть.

Поки що селянам вдалося відбитися, хоча реєстр на Мін'юсті свідчить про законність приїзду гастролерів. А відбилися тому, що трималися єдиним широким фронтом, і цього разу не пролилася кров. Мабуть, цей приїзд став для рейдерів розвідкою боєм, якого вони, звісно, не очікували.

А продовження, швидше за все, буде. І тоді загарбники вже будуть краще підготовлені, і їхня охорона теж. Наступного разу це можуть бути не "жовторотики", а справжні "спортсмени", які не побояться стріляти в людей.

І якщо це станеться, то вся відповідальність за наслідки вже буде лежати абсолютно на владі. Про рейдерське захоплення вже знають всі – обласне керівництво, найвище керівництво держави. От вам і тест в першу чергу для МВС (і не тільки), наскільки вони очистилися від корупції, наскільки нинішня влада зламала стару систему і працює по-новому, по-чесному, для людей.

Ну а якщо за цієї всією історією стоять настільки серйозні персони, що справу спустять на гальма, то селяни мають лише єдиний шанс на порятунок, причому складається він з двох компонентів. Перший – тільки разом, тільки єдиним фронтом відбивати цю навалу далі. Другий – суспільний резонанс, розголос на всю країну. Можливо тоді, хай рейдерів і не вичислять, і не посадять, але вони відступляться - не захочуть возитися з цією справою і знайдуть більш легку здобич.

Головне фото: Анастасія Ляшенко

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme