ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Політичний баланс: Що означає призначення міністрами Маркарової і Фріз

Оксана Маркарова може бути призначена міністром фінансів (зараз вона в.о.), а народний депутат із БПП Ірина Фріз очолить Міністерство у справах ветеранів

Depo.Влада
21 листопада 2018 18:00
ФОТО: depo.ua

Про подання до Верховної Ради на призначення двох нових урядовців сьогодні заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Він також запропонував парламентарям розглянути подану раніше заяву Тараса Кутового про його звільнення за власним бажанням з посади Міністра аграрної політики та продовольства України. Кутовий написав заяву ще 23 травня минулого року, обов'язки міністра виконує його перший заступник Максим Мартинюк. Але через те, що коаліція ніяк не може вирішити кадрове питання по цьому міністерству, воно півтора роки не має офіційно призначеного керівника.

Повернемося до призначень Маркарової і Фріз. Оксана Маркарова стала в.о. міністра фінансів 7 червня цього року після гучної відставки Олександра Данилюка. Той вимагав призначити йому ще одного заступника. Коли тиск на засіданні уряду не вдався, він відправив листа послам G7, в якому пояснював, чому йому потрібна нова заступниця. Зрештою, 6 червня Гройсман підписав подання на звільнення Данилюка, і парламент це подання підтримав. Наступного дня призначили Маркарову. Нагадаємо, її вважають креатурою діючого прем'єр-міністра.

Під керівництвом Маркарової готувався бюджет на наступний рік. Набуття нею офіційного статусу міністра потрібно для того, аби не виникало жодних застережень при підписанні міжнародних фінансових документів і веденні перемовин із міжнародними кредиторами.

Інше призначення також давно очікуване. Ще 27 лютого цього року парламент схвалив постанову про створення на базі Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Міністерство у справах ветеранів. Лобіював це рішення голова парламентського комітету з питань ветеранів та осіб з інвалідністю Олександр Третьяков.

Як писав Depo.ua, маючи вплив на цей орган, можна підібрати під себе усі ветеранські організації. Що стане солідним політичним активом Третьякова на виборах. Однак у питанні про Міністерство ветеранів інтерес цього депутата збігся з інтересами Банкової. Президент Петро Порошенко неодноразово наголошував на важливості такого органу.

У той же час кулуарами поширювалися чутки, що на посаду міністра на Банковій планують пані Фріз, давню соратницю Петра Олексійовича. Експерти порахували міністерські крісла і виявилося, що у разі такого призначення виникає очевидна диспропорція – людей, які орієнтуються на президента, у Кабміні буде більше. Це створюватиме ризик блокування урядових рішень.

На кілька місяців розмови про Мінветеранів припинилися і повернулися у політичний порядок денний в листопаді. Коли лобісти цього органу запідозрили, що під нього грошей у бюджеті немає. Аби натиснути на Гройсмана, вони 7 листопада привели під будівлю уряду ветеранів АТО та "Нацкорпус". Про зв'язки якого з Третьяковим неодноразово повідомлялося у ЗМІ.

Того дня прем'єр повідомив: Кабмін найближчим часом може розпочати прийняття перших необхідних рішень щодо реорганізації державної служби з питань ветеранів і "створити потужну інституцію, у якій будуть зосереджені, у тому числі і фінансові ресурси для формування політики у цій сфері". Як бачимо, процес уже пішов.

І якщо Міністерство ветеранів отримає керівника, тоді можна вести мову про фінансування нового органу. Яке має знайти місце у статтях держбюджету. Коли ж коаліція зволікатиме з підтримкою запропонованих кандидатур на міністерські крісла, то навряд чи реальним виглядатиме виділення коштів під ініціативу, яку не буде кому реалізувати.

Ще один важливий момент – одночасне призначення Маркарової і Фріз зберігає баланс сил в уряді. А це означає, що Кабмін зможе спокійно виконувати свої обов'язки без занесених ззовні інтриг, які лише шкодять.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада