"Це більше про хайп": Що про Дубінського і детектор брехні думає незалежний поліграфолог

Народний депутат фракції "Слуга народу" Олександр Дубінський пройшов тест на поліграфі, однак до проведення процедури залишається багато запитань

"Це більше про хайп": Що про Дубінського…

23 жовтня Олександр Дубінський, пройшов тест на поліграфі у зв'язку зі скандалом з нібито проплаченим голосуванням в фінкомітеті проти антикорупційного законопроекту щодо оцінщиків нерухомості. 

Читайте також: Справа на $30 тисяч: Як в "Слузі народу" воюють за оцінку нерухомості

Дотестове спілкування з фахівцем-поліграфологом провели в присутності журналістів. На час проведення тесту їх попросили вийти, однак, схоже, у приміщенні все одно лишилося кілька людей, крім Дубінського та поліграфолога, а це –вже порушення процедури. Результати перевірки оприлюднять 28 жовтня. Втім, за словами поліграфолога Віталія Опанасенка, "загалом інтерпретувати результати можна на користь опитуваної особи".

Довідка: 

Поліграф – це багатоканальна контрольно-вимірювальна система, яка фіксує динаміку зміни фізіологічних показників організму людини. Прилад вимірює динаміку дихання в області грудей, дихання в черевній області (діафрагма), електропровідність шкіри, кровонаповнення в периферичних судинах, серцевий ритм, артеріальний тиск, тощо. 

Depo.ua поговорило із фахівцем-поліграфологом Олександром Роїною про найбільш суперечливі моменти процедури, за якою зацікавлені українці могли спостерігати в прямому ефірі. 

Чи є правильним тестувати людину ввечері?

– Особисто моя думка з цього приводу – все може відрізнятися. Чому кажуть про необхідність тестування зранку – бо зазвичай тоді у нас починається робочий день, організм ще не втомлений, людина відпочила. 

Але якщо підходити до цього ретельно, то необхідно враховувати біоритми людини. Візьмемо мене: якщо мене тестувати о 9-10 годині ранку, то мій організм у цей час ще спить. І скільки б я не прокидався о 6-7 годині на роботу, мій організм зажди прокидається о 10-11 годині. Мій біоритм – це засинати о 2-3 ночі і прокидатися о 10-11 ранку. Якщо тестувати мене ввечері, я буду у прекрасній формі і буду добре себе почувати. Якщо тестувати мене зранку, я буду ніякий, і реакції організму будуть відповідні.

Тож при виваженому підході необхідно було врахувати саме біоритми конкретної людини і відштовхуватися від цього. Але за загальним правилом, вважається, що "нормальні люди" прокидаються зранку. Якщо людина втомлена після робочого дня, це може впливати на показники тесту. 

 

У даному випадку тестування проводилося ввечері і Дубінський, я зробив такий висновок із цього відео - він був стомлений. Він сидів, позіхав.

Тим більше що шкірно-гальванічна реакція...їх не дуже чітко було видно, але все ж таки можна зробити висновок, що реакції були досить стримані, притишені. Таке буває або через те, що людина приймає якісь заспокійливі препарати, або ж людина просто стомлена. Я не можу сказати, чи він щось приймав, але судячи з відео, він був стомлений. 

Чи вірно за процедурою проговорювати запитання перед тестуванням?

– На сьогодні у нас є дві основні школи. Перша – та, яка працює за американськими методиками. Вони бувають різні, але в основному передбачають ознайомлення особи, яка проходить тестування, з питаннями до процедури. Ці питання проговорюються, запитується у особи, чи правильно вона зрозуміла питання, обговорюються терміни, які можуть застосовуватися. 

Ще одна методика передбачає ознайомлення особи, яка проходить тестування лише з тематикою запитань. Тобто, людині не оголошують самі питання та їхній порядок, а лише зазначають, що тестування буде стосуватися, припустімо, такого-то злочину, який стався тоді-то. Тобто, загальні речі.

У такому випадку, навіть якщо людина готуватиметься до протидії перевірці на поліграфі, їй буде важче це зробити. 

- Під час даного тестування Олександра Дубінського на поліграфі журналістів попросили вийти. Але судячи з відеозапису, кілька людей все ж залишилися у кімнаті на час проходження тесту. Чи могло це впливати на показники?

Примітка: Судячи із запису камер, (1 год. 18 хв) Дубінський озвучує: "Мені взагалі не заважає. Я ж телевізійник, мені по барабану. Ігор мені теж не заважає. Мені ніхто не заважає". Після цього поліграфолог просить присутніх посунутися далі у кімнаті, аби вони не були у полі зору Дубінського.

– Це неправильно. За загальним правилом, у кімнаті для тестування перебуває лише поліграфолог і особа, яка проходить тестування. В окремих випадках присутність дозволяється – якщо проводиться тестування неповнолітньої особи, то допускається присутність батьків або опікунів. В інших випадках – ні. Це порушення процедури. Це більше про хайп.

Ну і ще одна груба помилка, яка одразу кинулася у вічі - те, що методика, яка застосовувалася - методика порівняння, вона передбачає проведення цих тестів за стандартами ASTM, і таке тестування не можна проводити без датчика артеріального тиску, а я там його не побачив.

Нагадаємо, колишній віцепрем'єр-міністр України Павло Розенко повідомив, що Офіс президента (ОП) Володимира Зеленського висунув підозру 11 народним депутатам від партії "Слуга народу". Він також зауважив, що в ОП хочуть перевірити нардепів з комітету з питань фінансів, податкової та митної політики на детекторі брехні. Бо, мовляв, вони могли брати хабар за те, що "завалили" законопроекти щодо оцінки нерухомості за $30 тисяч на руки.

Президент України Володимир Зеленський у Facebook акцентував, що всі члени Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики повинні пройти перевірку на детекторі брехні. 

Народний депутат від фракції "Слуга народу", заступник голови фінансового комітету Верховної Ради Олександр Дубінський зголосився пройти тестування на поліграфі у прямому ефірі. На перевірку прибув разом із головою фракції "Слуга народу" Давідом Арахамією. Однак тестування Арахамії на поліграфі перенесли. Воно має відбутися сьогодні, 24 жовтня, о 16.00. 

Детальніше дізнатися про проведення тестування на поліграфі і те, чи можна обдурити цей апарат читайте у матеріалі "Шоу від Зеленського: Чи зможуть "слуги народу" обдурити поліграф". 

Також читайте: Хайп з поліграфом: Як від "корупційного скандалу" виграють Зеленський з Дубінським

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme