Підступна реформа: Як "Слуги народу" обдурять противників продажу української землі

В Раді готуються ухвалити закон про ринок землі, який таки дозволить розпродати українську землю іноземцям

Економічний і політичний оглядач
Підступна реформа: Як "Слуги народу" обд…

Кулуарне і поспішне протягування якихось законопроектів завжди є підозрілим і змушує шукати приховану вигоду для окремих осіб чи кланів. Так відбувається і з законопроектом №2178-10 про відкриття ринку української господарської землі, який непомітно і у закритому режимі розглянули та погодили на профільному парламентському комітеті. А коли ж зазирнути в середину цього закону, то виявляється, що ринок землі відкривають в інтересах обмеженої групи латифундистів.

Як продавлюють ринок

На сьогодні існує більше десятка проектів законів про відкриття ринку сільськогосподарської землі. Основним до сьогодні вважався урядовий проект, який, серед іншого, містить пряму заборону на кілька років купувати землю іноземцям та іноземним компаніям.

Альтернативним же до нього був проект №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення", який подали кілька депутатів від "Слуги народу".

Комітет з питань аграрної та земельної політики, який є профільним для цього законопроекту, мав сьогодні, 18 жовтня, о 14.30 зібратись, аби розглянути всі проекти по ринку землі. Але раптово виявилося, що о 9.00 вже відбулося засідання, на яке прийшли переважно представники фракції правлячої партії і погодили, як згодом стало відомо, саме альтернативний проект.

Слід зауважити, що першим у списку авторів проекту, який буде винесено у Раду, є член фракції "СН" Микола Сольський, який, увага, є й головою того самого профільного аграрного комітету.

Таким чином проект цілком готовий до того, аби бути включеним до порядку денного Верховної Ради на будь-якому найближчому пленарному тижні і в режимі турбонадуву перетворитись у повноцінний закон. 

Кому продадуть землю

Відповідно до цього, альтернативного, проекту в низку законів вносяться зміни, якими скасовується мораторій на продаж с/г земель і встановлюються правила функціонування ринку землі, які буде введено в дію з 1 січня наступного року.

Основними параметрами ухваленого законопроекту є такі:

- мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах встановлюється на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;

- не допускається набуття у власність більше 35% сільськогосподарських земель об'єднаної громади, 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України;

- забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;

- забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок;

- президент може вводити в дію санкції щодо продажу землі. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.

І тепер найважливіше. Хто зможе купувати землю:

- громадяни України,

- територіальні громади,

- держава,

- юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року.

При цьому встановлюється правило, за яким до 1 січня 2024 року землю не можуть купувати юридичні особи, якими володіють іноземці чи особи без громадянства, іноземні компанії та інші держави.

Здавалося б, в такому розкладі проглядається беззаперечна перемога, коли і вівці цілі і вовки ситі - тобто ринок таки відкривається і при цьому жоден іноземець й думати не зможе про зазіхання на головне українське багатство.

Якби б не маленьке "але". До всіх постулатів про неможливість для закордонних кампаній та громадян загарбати святі українські чорноземи додається скромний додаток: "вказані вимоги не розповсюджуються на випадки набуття у власність земельних ділянок їх орендарями, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, якщо з часу державної реєстрації юридичної особи набувача права власності пройшло не менше 3 років, а також на випадки набуття у власність зазначеними особами земельних ділянок".

Тобто йдеться про те, що ми землю іноземцям не продаємо і при цьому тут же лицемірно вказуємо, що декому продати таки можемо. 

А список тих, "кому можемо", виявляється не таким вже й маленьким. Тут слід зауважити, що за різними оцінками до 10 мільйонів гектарів сільськогосподарської землі перебувають в оренді у компаній, які належать іноземцям або пов'язані з іноземним капіталом. Це саме ті землі, які вважають своїми обмежене коло українських аграрних олігархів.

То ж в разі запровадження цієї обмовки виходить, що придбати дуже значну частину найбільш плодючої і зручної в обробці землі зможуть ті самі латифундисти (і байдуже чи вони вітчизняні, чи іноземні, оскільки всеодно перебувають у залежності від іноземних корпорацій).

Більше того, для них створюються тепличні умови: їм не потрібно викладати відразу великі суми грошей за ділянки, адже в них є як мінімум чотири роки ексклюзивних прав, протягом яких вони навряд чи випустять з рук ті наділи, що вже є в оренді. Протягом цього часу зародковий ринок землі можна "опустити" до мінімуму і реалізувати "опціон" по найнижчій ціні.

P.S. Хто такий Сольський

В серпні 2019 року, коли відбувався розподіл посад у новообраній Раді, Depo.ua подавала характеристику майбутніх кураторів тих чи інших галузей. Згадано було і нинішнього голову аграрного комітету Миколу Сольського:

Комітет з питань аграрної та земельної політики в новому парламенті стає одним з ключових. Саме тут визначатимуться параметри законодавчого забезпечення ринку землі. Адже мораторій на продаж сільськогосподарської землі, зняття якого відкладалося багато років, буде скасовано чи не у перші дні каденції Верховної Ради. І саме аграрний комітет, який раніше був пардаментським середнячком, переходить у лігу важковаговиків.

Те, як відкриватиметься ринок землі, і якими будуть умови придбання наділів, цікавить і вітчизняних аграрних баронів, і міжнародні аграрні корпорації. Всі вони готові платити за можливість впливати на процес розробки правил гри, які допоможуть їм у подальшому стати власниками найбільших земельних банків.

Свою цікавість до керування продажем землі проявляє голова президентського Офісу Андрій Богдан - він лобіює на посаду керівника комітету свого товариша і партнера Миколу Сольського.

Сольський є співзасновником і співвласником "Українського аграрного холдингу". Земельний банк компанії – близько 50 тис. га у Чернігівській, Київській, Полтавській та Закарпатській областях. Ця земля, як і у випадку інших аграрних підприємств - арендовані у селян паї, які після зняття мораторію почнуть торгуватись на ринку.

І саме від Сольського та його куратората Богдана залежатиме, як функціонуватиме майбутній ринок землі в Україні і хто опиниться у найбільш вигідних умовах перед стартом скупки останього нерозподіленого українського ресурсу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme