Плівки Мельниченка: Навіщо екс-майору натякнули на екстрадицію із США

Суд за клопотанням ГПУ арештував нерухомість і рахунки екс-майора Мельниченка, а також дав дозвіл на його затримання. Кому знадобилося розворушувати цю давню історію

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Плівки Мельниченка: Навіщо екс-майору на…

Екс-майор Управління державної охорони Микола Мельниченко фігурує у провадженні за підозрою у вчиненні державної зради у формі шпигунства, розголошенні відомостей, що становлять державну таємницю, перевищенні службових повноважень, а також легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом за ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 328, ч. 3 ст. 365 та ч. 2 ст. 209 КК. Справа відкрита 19 серпня 2015 року, того ж року в оселі Мельниченка, його батьків і дружини проводилися обшуки. А вперше Печерський суд дав на затримання екс-майора ще у листопаді 2016-го. Потім давав повторний дозвіл, нинішнє рішення – наступне у цьому ланцюжку. Нагадаємо, Мельниченко разом із дружиною, телеведучою Наталією Розинською мешкає в США, у штаті Нью-Джерсі.

З ухвали суду, оприлюдненої "Судовим репортером", можна дізнатися, що автор скандальних плівок, оприлюднених у кінці листопада 2000 року, досить заможний чоловік: LEXUS IS 250, седан-В, білого кольору, 2011 року випуску, LEXUS RX 350, універсал-В, коричневого кольору, 2012 року випуску, TOYOTA CAMRY 2,4, седан-В, чорного кольору, 2009 року випуску (зареєстровані на дружину), кошти на рахунках ТОВ "Новіком Груп" і ТОВ "Батлер", гроші у "Приватбанку". Непогано, як для відставного майора УДО.

Що ж може означати нинішнє рішення суду, і чи робитимуть в Генпрокуратурі наступний крок – звернуться до Сполучених Штатів з проханням про екстрадицію Мельниченка? Варіантів розвитку подій може бути кілька. Мотив ГПУ – враховуючи, що затримати цю особу неможливо, їй просто обмежать фінансові можливості за океаном. Але наскільки це дієвий захід без наступного кроку? Достеменно невідомо, чим Мельниченко заробляє на життя, навряд чи живе за рахунок заарештованих коштів. Нещодавно з'являлася інформація, що Розинська підкорює Голівуд. Проте заможною зіркою вона поки не стала.

Варіант другий: Генпрокуратура звернеться до Штатів, аби за рішенням українського суду затримали екс-майора. Проте тут існує проблема: затримати його зможуть на короткий час, протягом якого представники української прокуратури мають надати докази провини цієї особи і переконати колег із США, що переслідування Мельниченка в Україні політично не вмотивоване. Інакше ніхто навіть не говоритиме про екстрадицію. І ось тут заковика, адже частина суспільства вважає, що справа про вбивство Георгія Гонгадзе ще не завершена, виконавці постали перед судом, а замовники – ні.

На 18-ту річницю з дня загибелі Гонгадзе медіа-спільнота вимагала публічного звіту влади про хід розслідувань цієї справи, а також справи про вбивство Павла Шеремета. Нагадаємо, що у звіті ТСК ВР, оприлюдненому на початку вересня 2002 року, вказується на достатність доказів причетності тодішнього президента Леоніда Кучми та його найближчого оточення до злочину проти Гонгадзе. У грудні 2011 року суд зобов'язав прокуратуру закрити справу проти Кучми на підставі того, що докази його причетності до вбивства Гонгадзе, недостатні. Суд також відхилив записи Мельниченка як докази. Відтоді про них згадували нечасто.

Проте без відповіді залишилося відразу кілька дражливих питань. Перше: хто міг замовити Мельниченкові "диктофон під диваном президента". Це українські політики чи проти держави здійснили спецоперацію закордонні спецслужби. І чиї саме. Протягом касетного скандалу та у подальші роки у пресі публікувалися версії про російський слід у цій історії. Росії дійсно було вигідно підвісити Кучму скандальною справою, аби зробити його руконеподаваним в Європі та за океаном. Слідство підозрює Мельниченка у шпигунстві і державній зраді. Чи мають ці підозри під собою підстави, невідомо. І доки екс-майора не повернуть додому і він не постане перед судом, можна лише робити припущення.

Друге питання: кому могла знадобитися "реанімація" Мельниченка саме на старті передвиборних гонок? У жовтні 2015-го він в одному з інтерв'ю заявляв: агенти Кремля в ГПУ хочуть, аби той видав компромат на Петра Порошенка, який у нього начебто є. Відомо, що в оприлюднених аудіозаписах міститься розмова людей, з голосами, схожими на голоси Кучми і Порошенка. Ці розшифровки можна почитати в мережі. Тому ніякий це не компромат, а залежаний товар, яким не поторгуєш. Однак існує нюанс: під час передвиборчої кампанії навіть скандали з душком можуть зіграти свою роль. І хто його знає, може у відповідних органів є інформація про підготовку якогось компрометуючого вкидання, тому з арештом майна вони діють превентивно. Аби люди зрозуміли, що з екстрадицією, в разі чого, не забаряться.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme