План Зеленського: Як Медведчук з Порошенком ділитимуть посаду віце-спікера

У партії "Слуга народу", яка за офіційними підсумками парламентських виборів отримала 254 місця в новій Раді та на цій підставі має намір лише своїми силами сформувати депутатську більшість, пропонують опозиції крісло заступника голови парламенту, який нічого не вирішує

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
План Зеленського: Як Медведчук з Порошен…

Якщо посади спікера і його першого заступника "слуги" забрали собі й бачать у цих ролях відповідно свого формального лідера Дмитра Разумкова і представника президента у ВР Руслана Стефанчука, то роль віце-спікера віддають комусь від опозиційних фракцій. Формально, якщо в Раді дев’ятого скликання складеться однопартійна більшість, будь-яке з депутатських об’єднань, які не стануть складовою правлячої коаліції, може позиціонувати себе як опозиція і претендувати на згадане крісло в президії.

Нагадаємо, разом зі "Слугою народу" до парламенту потрапили фракції "Опозиційної платформи – За життя" ("ОПЗЖ", 43 нардепи), "Батьківщини" (26 членів), "Європейської солідарності" ("ЄС", 25 нардепів), "Голосу" (20 депутатів). Також у цій Раді працюватимуть 10 депутатів, що балотувалися від інших партій, і 46 самовисуванців. Вони можуть створювати депутатські групи чи входити до існуючих партійних фракцій.

Чий представник сяде по ліву руку від Разумкова в президії ВР – у "Слузі" пропонують опозиції визначити самотужки. "Було б коректно, щоб не ми, а опозиція між собою визначилася, хто на яку позицію буде претендувати. Це логічно, правильно, демократично", – сказав Разумков на одному з телеканалів, відповідаючи на питання, кому з опозиціонерів дістанеться "приз" – посада віце-спікера.

З формулювання "чотири опозиційні фракції" випливає висновок: як би не плекали Юлія Тимошенко і Святослав Вакарчук сподівання на входження до нової конфігурації влади, у "Слузі" не бачать поруч із собою ані "Батьківщину", ані "Голос" і поки не мають наміру ділитися повноваженнями. Тож і ці парламентські об’єднання підштовхують до участі в процесі пошуку віце-спікера.

Але поки на роль "справжньої" опозиції претендують дві сили – "ОПЗЖ" і "ЄС". І треба мати бурхливу фантазію, щоб уявити, як за стіл перемовин сідають такі ідеологічні антагоністи, як партії Медведчука й Порошенка. Дуже сумнівно, що їм вдасться в діалозі визначити кандидата на віце-спікери. Занадто вони різні. Тому потенційний голова парламенту не виключив: якщо чотири опозиційні фракції висунуть чотирьох претендентів, то заступник спікера визначиться голосуванням всього складу Ради.

У "Опоплатформі" вже встигли викреслити з кола претендентів на зазначену посаду свого співголову Віктора Медведчука. Зробити це устами іншого співголови партії, Вадима Рабіновича. На сайті "ОПЗЖ" той заявив, що партія готова запропонувати кандидатуру на посаду віце-спікера, але не свого лідера.

"Голова політради нашої партії (Медведчук – Ред.) не займатиме крісло у президії Ради – він зосередиться на партійній роботі. До того ж Віктор Медведчук вже мав досвід роботи і першим віце-спікером, і віце-спікером. Тому, на це крісло він не претендуватиме, партійна робота для нього зараз – пріоритет", - повідомив Рабінович. Вочевидь роль заступника голови Ради занадто дрібна для кума російського президента Путіна.

При цьому від згаданої пропозиції у принципі в проросійській фракції не відмовляються: за словами Рабіновича, у них є інші "гідні кандидатури". Більш важливо, каже він, отримати для опозиції посади в комітетах парламенту, "які реально контролюють економічні та фінансові питання і рішення". І назвав як бажаний бюджетний комітет ВР. Але цей стратегічний важіль впливу на економіку і розподіл бюджетних потоків, звісно ж, влада зі своїх рук не випустить. Максимум, яким доведеться обмежитися "ОПЗЖ", - це треті ролі в президії Ради.

Згадаємо попередніх "господарів" цього крісла. В минулому парламенті у цьому кріслі чотири з половиною роки просиділа Оксана Сироїд, яка представляла фракцію об’єднання "Самопоміч". У Раді 7 скликання (2012-2014 роки) заступником голови ВР був "свободівець" Руслан Кошулинський. До нього віце-спікерами були (за зворотньою хронологією) Микола Томенко, Олександр Зінченко, Степан Гавриш. Віктор Медведчук займав цю посаду з липня 1998 до лютого 2000 року і пересів у крісло першого віце-спікера. До нього віце-спікерами були Віктор Мусіяка, Олег Дьомін, а першим в історії незалежної України цей пост зайняв Володимир Гриньов.

Що дає посада віце-спікера фракції, кандидат від якої сяде в це крісло? Насправді таких бонусів небагато. Реальні, а не формальні повноваження кожного із заступників голови Ради були і залишаються похідними від їхньої особистої політичної ваги та впливовості політсили, яку вони представляли. Якщо Медведчуку цей пост дав старт у велику політичну кар’єру, а Зінченко з президії Ради пересів у кабінет Державного секретаря України – керівника Офісу президента Віктора Ющенка, то решті ця висота мало чим допомогла в подальшому рухові кар’єрними сходинками. Хтось був більш, хтось менш помітним на політичних обріях. Дехто взагалі після віце-спікерства відійшов від великої політики. А хтось скористався зайнятою висотою для власного піару.

Насправді за всіх влад крісло ліворуч від голови Ради було таким собі "відчіпним", призначеним вгамувати кадрові амбіції опозиції без необхідності ділитися з нею реальними повноваженнями. Тому цей пост нецікавий важковаговикам і зазвичай дістається фігурам другого ешелону.

Які повноваження заступника голови Верховної Ради? Їхній обсяг окреслено в статті 80 Регламенту ВР:

  • виконання окремих повноважень голови ВР за розподілом обов'язків, які визначає сам голова
  • визначення за дорученням спікера головного комітету з опрацювання внесених до Ради проектів законів
  • організація скоординованої спільної роботи комітетів, тимчасових спеціальних комісій і тимчасових слідчих комісій
  • інші передбачені Регламентом повноваження, виконання доручень парламенту і його голови.

Третя особа в Раді виконує обов'язки голови парламенту в разі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов'язків – за відсутності або неможливості їх виконання першим заступником голови. За розподілом обов'язків віце-спікер відповідає за взаємодію Верховної Ради із судовою владою та інформаційне забезпечення діяльності нардепів.

Що ж до процедури обрання віце-спікера, то ст.79 Регламенту Ради передбачає попереднє обговорення запропонованих кандидатур у депутатських фракціях і групах, а потім – на пленарному засіданні. Рішення про обрання першого заступника і заступника голови Верховної Ради можуть прийматися в пакеті. За них голосують відкритим поіменним голосуванням більшістю народних депутатів від конституційного складу.

Виходячи з розкладів на старті діяльності Ради 9 скликання, жодна з кандидатур на пост віце-спікера може не набрати необхідні для призначення 226 голосів. В такому разі необхідні голоси здатна додати та ж фракція "Слуги народу". Не зуміє опозиція домовитися між собою – доведеться домовлятися зі "слугами". А це дасть партії влади ще один інструмент у торгах перед принциповими голосуваннями вже у вересні. Скажімо, за нового прем’єра чи урядовців.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme