План Путіна для Зеленського і український слід для Байдена

Що світові ЗМІ писали про Україну

План Путіна для Зеленського і українськи…

Depo.ua наводить головні теми, які стосувалися України у світових ЗМІ за останній тиждень. 

Український слід американських виборів

The New York Times написав велику статтю, яка присвячена демократу Джо Байдену, його сину, а також українському розслідуванню щодо втручання в американські вибори. В матеріалі є кілька важливих меседжів. 

Джо Байден, який оголосив про свою участь у майбутніх президентських виборах 2020-го, в адміністрації часів Обами вважався одним із головних відповідальних за український напрямок. І з особливим ентузіазмом ставився до подолання корупції в нашій державі. Американське видання нагадує, як в 2016 році Байден пригрозив Києву зупинити довготривалі кредитні гарантії США Україні на суму в $1 млрд, якщо не буде звільнений на той час генпрокурор Віктор Шокін. В підсумку, Шокін був звільнений. Адміністрація Обами вважала, що він не розслідує справи належним чином. От тільки вигодувід цього міг отримати син Байдена - Гантер. Штука в тому, що Гантер Байден був у складі директорів енергетичної компанії Burisma Holding, яка належала українському олігарху Миколі Злочевському. А Шокін у той час вів розслідування проти цієї компанії. "Шокін також розпочав розслідування питання про надання прибуткових ліцензій на постачання газу компаніям, якими володів Злочевський, коли очолював Міністерство екології та природних ресурсів. Злочевський і Burisma завжди палко заперечували всі звинувачення проти них", - йдеться в статті. Гантер Байден нібито отримував $50 тис. на місяць в компанії Злочевського. Посаду в Burisma Holding він обійняв весною 2014-го у раді директорів.

Байден-старший любив повторювати, що його політична діяльність і загалом представлення інтересів США жодним чином не перетинаються з роботою сина. А про роль Гантера в українській енергетичній компанії тодішній віце-президент США Джо Байден нібито дізнався з новин.

 Після звільнення Шокіна і призначення на посаду генпрокурора України Юрія Луценка розслідування спочатку продовжили, а потім звинувачення із Злочевського були зняті. Та в березні цього року Генпрокуратура відновила розслідування щодо Burisma Holding. 

The New York Times зазначає, що розслідування зв'язків Байдена-старшого з Україною закликав розслідувати адвокат Дональда Трампа Рудольф Джуліані. Це все співпадає з інтересами Трампа, проти якого кілька років тривало розслідування Роберта Мюллера щодо російського втручання у вибори 2016-го. Зв'язок Трампа з росіянами Мюллер не довів. І тепер команда Трампа намагається продемонструвати змову демократів з українцями і втручання в американські вибори з нашого боку на користь Гілларі Клінтон. 

Американське видання пише - доказів того, що  колишній віце-президент навмисно намагався допомогти синові, вимагаючи звільнення генерального прокурора України, не було. Гантер Байден заявив, що він не обговорював справи компанії з батьком. 

Політичну мотивацію відновлення розслідування заперечують і в Луценка. В той же час, The New York Times окремо підкреслює, що дане розслідування на руку саме Трампу. 

"Зусилля команди Трампа по залученню уваги до роботи Байдена в Україні, яка вже висвітлювалась в консервативних ЗМІ, були частково очолені Рудольфом Джуліані, який був адвокатом пана Трампа в ході розслідування спец прокурора Роберта Мюллера", - пише видання.

Джуліані нібито обговорював розслідування щодо Burisma і зв'язок із Байденом з колишнім і нинішнім генпрокурорами України. The New York Times стверджує, що Джуліані неодноразово зустрічався з Луценком у Нью-Йорку. 

Також Джуліані обговорював питання справи з Трампом. 

У Байдена ж кажуть, що вимога звільнити Шокіна була пов'язана із корупцією в ГПУ. Так само там кивають у бік Адміністрації Обами, яка тоді була незадоволена Шокіним. 

Від себе додамо, що український слід схоже стане одним із козирів республіканців проти демократів у президентській кампанії 2020.

Авторитет Зеленського в "Л-ДНР"

Як пише для Atlantic Council директор з розвитку фонду "Вільна Росія" Григорій Фролов, перемога Володимира Зеленського на президентських виборах в Україні була розцінена за межами країни своєрідною надією. Молодий аутсайдер переміг стару еліту і це знайшло відгук серед людей у Росії та Білорусі, де хочуть так само побачити Путіна та Лукашенка у відставці. Команда Зеленського демонструвала, що це боротьба нового покоління проти радянської спадщини та олігархів. 

Автор пише про інструмент "м'якої сили" та можливість Зеленського впливати на думку населення зі Сходу України, особливо ОРДЛО. І саме цього боїться Росія, бо Зеленський вміє залучати публіку через інноваційні комунікації. 

Наприклад, пише автор, Зеленський може запросити людей з "Л-ДНР" переїхати в Україну. Донбас має досить велике населення - близько 2,5 мільйона людей, які живуть там і платять податки окупаційному режиму, який виживає завдяки підтримці Москви. Та якщо Україні вдасться повернути значну кількість людей, вона отримає величезний вплив на процес ведення переговорів. 

Фролов зазначає, що у Кремлі розуміють, що "вплив Зеленського на громадську думку в так званих "ДНР" і "ЛНР" буде величезним. Рішення Путіна спростити отримання російського громадянства для українців, які живуть на окупованих територіях, може бути випереджувальним ударом". 

Також Фролов нагадав про обіцянку Зеленського створити міжнародний російськомовний канал. Він вважає, що Україна цілком може конкурувати з Росією в інформаційному просторі і позмагатися за російськомовних мігрантів за кордоном. 

У той же час The Atlantic вважає, що роздачею паспортів в ОРДЛО Путін повторює в Україні грузинський сценарій. У 2002 році Росія почала роздавати громадянство мешканцям Абхазії й Південної Осетії. А вже через шість років вона вторглася на грузинську територію під приводом захисту росіян. Схожі події розгорталися і під час окупації Криму, де Москва теж нібито захищала "своїх жителів". 

Німецька Suddeutsche Zeitung наполягає на тому, що Путіну мир з Україною не треба. Зеленський несе для нього невизначеність. А роздачею паспортів в ОРДЛО Путін почав випробовувати і чітко окреслювати позицію в стосунках із Зеленським ще до інавгурації останнього. Українські виборці пов’язують із Зеленським надію на більш м’які відносини з Москвою, що дозволило б сконцентрувати сили на вирішення внутрішніх українських проблем. Але це пом’якшення і деескалація зовсім не в інтересах Путіна. Він вже кілька років отримує вигоду від війни й санкцій проти Росії, бо нібито є борцем проти демонізованого ворога в Києві.

Як Заходу працювати із Зеленським

Atlantic Council із посиланням на звіт Chatham House наводить 10 способів, якими Захід має взаємодіяти з Україною післявиборів 2019. 

1. Захід має продемонструвати беззастережну прихильність суверенітету і територіальної цілісності України.

Територіальна цілісність України не є предметом для обговорень. Потрібно окреслити червоні лінії і попередити подальше вторгнення Росії. 

2. Захід має висувати умови більш тонко. Фінансова підтримка була гостро зосереджена на фіскальній дисципліні Києва. В результаті, українське населення постраждало. Тепер потрібно запропонувати більше, якщо Україна продемонструє фінансові реформи, а також діяти за принципом "більше пряників, менше батогів". 

Західні уряди і міжнародні фінансові інститути повинні посилити умови, роблячи нові вимоги більш докладними і не зосереджуватись на швидких перемогах. Ядерна опція скасування підтримки у випадку відходу від реформ може бути застосована. МВФ і нова влада України повинні якомога швидше домовитися про розширення нинішньої програми допомоги на 3,9 мільярди доларів.

3. Західний фронт має підтримуватися, а санкції проти Росії зберігатися до тих пір, поки Москва не змінить свою поведінку. 

4. Потрібно активізувати багатосторонні зусилля по протидії російській пропаганді. ЄС запустив підрозділ East StratCom Taskforce для боротьби з брехнею Росії ще в 2015 році. Перед травневими виборами до Європарламенту Брюссель збільшив фінансування підрозділу з 1,9 мільйонів до 5 мільйонів євро. Але Росія витрачає на брехню десь мільярд євро. 

5. Захід має посилити оборонну співпрацю включно з передачею оборонної допомоги Україні за прикладом американських поставок протитанкових ракет Javelin. Це мають робити не тільки США, а й інші країни Заходу. Мова про летальне озброєння для України.

6. Захід повинен чітко окреслити перспективу членства України в НАТО і Євросоюзі. Як перше так і друге мають бути досяжним та лежати на столі. 

7. Захід має подбати про те, щоб судова реформа в Україні не провалилася. 

8. Необхідно підтримати виборчу реформу в Україні. Виборча система, заснована на пропорційності і з відкритими партійними списками, була б кроком у правильному напрямку, бо змішана система відкриває можливості для зловживання владою і корупції.

9. Захід має підтримувати українську економіку, ЗМІ та громадянське суспільство. 

10. ЄС має ставитися до України як до члена європейської сім'ї, а не далекого родича. Та сама Велика Британія має розглянути питання лібералізації візового режимудля України, як передбачено Шенгенською зоною. 
 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme