Путіна нагнули під "план Мореля"

Тепер черга Порошенка витримувати тиск

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Путіна нагнули під "план Мореля"…

Рішення "ДНР" і "ЛНР" відмовитись від фейкових виборів 18 жовтня і 1 листопада було цілком сподіваним - depo.ua вже писав про те, що українському президентові не варто надіятись на те, що сепаратисти продовжать свою виборчу самодіяльність і дозволять Банковій щасливо уникнути тиску стосовно європейського плану проведення виборів на Донбасі, не надто вигідного Україні.

І те, що це рішення було озвучене сьогодні, а не за столом переговорів у Парижі 2 жовтня, де зустрінеться "нормандська четвірка" на найвищому рівні, свідчить про те, що всі сторони готові виконати своє "домашнє завдання" і вийти на переговори з чітко сформованою позицією. Принаймні, це стосується Франції з Німеччиною та Росії.

Чи виконає "домашнє завдання" Київ - питання відкрите. Хоча деякий прогрес в цьому напрямку все таки є. Наприклад, у вигляді роздумів президента на тему того, що було б добре, щоби в голосуванні на місцевих виборах прийняли участь біженці з Донбасу в інших регіонах України. Хоча навіть така чудова ідея має свій зворотній бік - бо в разі, якщо право голосувати на виборах отримають біженці в Україні, аналогічного права може почати вимагати й Росія.

Втім, складається враження, що позиція сепаратистів (себто позиція Кремля, звичайно) сформована вже не тільки стосовно місцевих виборів. Принаймні, такий висновок можна зробити з пасажів "уповноваженого ЛНР" на переговорах тристоронньої контактної групи Владислава Денего. Який вже говорить і про те, що "ДНР" і "ЛНР" запропонують контактній групі "обгрунтований план-графік термінів виконання політичних пунктів мінських угод". Який всього лиш "дозволить вирішити проблеми і з внесенням змін до Конституції України, які передбачають закріплення постійного характеру особливого статусу окремих районів Донецької та Луганської областей, прийняття закону про місцеві вибори в окремих районах, проведення амністії учасників подій на Донбасі з обох сторін, а також скасування АТО і зняття економічної блокади". Ні більше, ні менше.

Отож, Росія готова чітко сформулювати свої вимоги до майбутнього "донбаського миру", а ЄС готовий сприяти тому, щоб конфлікт було завершено.

Питання лиш в тому, чи сформує за кілька днів Банкова чітку позицію стосовно того, на які поступки готовий йти Київ, а які питання торгу не підлягають. І чи зуміє захистити свою позицію принаймні перед європейськими партнерами, якщо не перед Кремлем. Від виваженості цієї позиції залежить не тільки майбутнє Петра Порошенка в якості президента України. Від неї залежить те, чи зміниться гібридна війна поганим, але потрібним миром. Чи надто поганим миром, котрий за лічені роки знов спалахне війною. Чи сторони вкотре розійдуться, втомлені і роздратовані. Розійдуться готувати весняний наступ.

Певно, зважаючи на позицію ЄС в процесі примирення, в Україні знову підніметься хвиля "насзливають". Прихильникам цього вокального жанру хотілось би сказати, що план Мореля - без сумніву поганий. Частково він схожий на капітуляцію у ще не програній війні. Але він - єдина пропозиція, яка лежить зараз на переговорному столі. Київ за весь цей час не міг спродукувати нічого, вартого уваги переговорної групи, крім вигуків про "захист рідної землі". Не кажучи про те, щоб узгодити свою позицію і свої вимоги з ЄС.

А громадяни України, замість тиснути на владу, яка фактично самоусунулась від дипломатичних зусиль по вирішенню конфлікту, тішились "масками-шоу" у Верховній Раді, а заодно обговорювали і постили картинки "я в 90-их" в межах російських гуманітарних проектів. Тепер же всім охочим можна обговорювати план Мореля. Через відсутність інших тем.

Читайте також: Сурков дав по шапці Плотницькому, який поліз поперед Путіна

Чи погодиться Порошенко на "капітуляцію Мореля"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme