"План Б" від Арестовича: Заспокоєння електорату чи прихована зрада

Несподівана заява Арестовича про "фактично забезпечену миротворчу місію" на Донбасі - при тому що позиції Києва та Москви стосовно формату такої місії радикально не співпадають — викликає закономірні підозри

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"План Б" від Арестовича: Заспокоєння еле…
фото: facebook.com/alexey.arestovich

Радник і спікер української делегації в Тристоронній контактній групі, Олексій Арестович, схоже, вирішив здивувати публіку. Повідомивши вчора, що вже фактично знайдено спосіб реалізувати на Донбасі гіпотетичний "план Б". "І ключове слово там "миротворці". ... Ходить така легенда в кулуарах, що у 2016 році майже домовилися про миротворців, але хтось уперся з української делегації і план введення миротворців було зірвано. Ми зараз знайшли спосіб фактично забезпечити миротворців", – зазначив Арестович.

При тому радник і спікер додав таємничу фразу про те, що "збільшення СММ ОБСЄ – це потужний елемент контролю". В цьому місці у критично налаштованого читача може закрастися підозра, що пан Арестович трохи плутає миротворців і спостерігачів, в яких дещо різні функції. І що насправді він мав на увазі якісь успіхи в анонсованих Леонідом Кравчуком переговорах з ОБСЄ стосовно збільшення чисельного складу спецмоніторингової місії цієї організації на 1500 осіб. Про що Україна, до речі, планувала звернутися до Постійної ради ОБСЄ.

Але припустимо, що Арестович сказав саме те, що мав на увазі, і Україна дійсно наближається до ймовірної домовленості стосовно введення миротворчого контингенту на Донбас.

Про можливість такого кроку неодноразово говорили від 2014 року і до сьогодні — але жодних практичних кроків так і не було реалізовано. В першу чергу — через принципові відмінності в позиціях України та Росії стосовно території, яку повинні контролювати миротворчі сили.

Якщо в Києві наполягали на тому, що миротворці повинні працювати на всьому масиві окупованої української території на Донбасі — включно з контролем українсько-російського кордону, то в Кремлі відтоювали присутність миротворців виключно на лінії розмежування.

Про це говорили й писали сотні разів. Сам Володимир Зеленський заявляв: "я не хочу, щоб у нас із Донбасом був сценарій абхазький чи сценарій Придністров’я, коли миротворці стануть на лінії розмежування і потім уже нікуди не підуть". Так само і  Володимир Путін неодноразово казав, що введення миротворчого контингенту на Донбас може обговорюватися тільки в тому випадку, коли мандат на діяльність цього контингенту буде обмежений лінією розмежування. І без жодних інших варіантів.

Будь-який варіант миротворчої місії на Донбасі — хоч з мандатом ООН, хоч ОБСЄ, а хоч на основі двосторонньої домовленості — вимагає згоди обох сторін конфлікту. Про такі подробиці, як те, що Росія має право вето в Радбезі ООН, вже якось і говорити незручно.

При тому ніхто, рішуче ніхто не чув, що в Кремлі було прийняте рішення погодитися на "український" варіант миротворців по всій площі окупованої території. Хотілось би вірити, що й президент Зеленський не змінив свою думку стосовно того, що миротворці на лінії розмежування — це фактично відмова від повернення Донбасу на багато років наперед.

В цьому місці виникає логічне питання — то про яких таких "майже узгоджених" миротворців говорив пан Арестович? Відповідей може бути лише дві. Перша, відносно позитивна, передбачає, що сказане вчора — не те, щоби зовсім правда, а радше нехитрий піарний хід, покликаний пожвавити інтерес до Мінського переговорного процесу та зімітувати видатні звершення "нових людей" в ТКГ. А також переконати електорат свіжоодужалого від COVID президента в тому, що на Банковій працюють на благо України — і досягають в тому якихось проміжних успіхів.

Інша, далеко менш позитивна версія передбачає, що або в президентській адміністрації вирішили погодитися на вимоги Росії і завести миротворців на лінію розмежування. Або ж хочуть переконати українців у тому, що розширена спецмоінторингова місія ОБСЄ — без повноважень чи зброї і з неясними перспективами стосовно часу своєї роботи— якраз і є "миротворчою".

Хотілось би сподіватися, що пан Арестович здійснив таки піар-акцію на користь мінської ТКГ та президента Зеленського, а не повідомив у завульованій формі українців про ймовірний план капітуляції.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme