Післявиборче припинення вогню: Який мир пообіцяв Україні Порошенко

Натяки на ймовірну скору заморозку конфлікту на Донбасі, які впродовж останніх двох днів долинали з Кремля, учора в повний голос були підтверджені чинним українським президентом

Журналіст відділу «Світ»
Післявиборче припинення вогню: Який мир…

Вчорашня заява українського президента цілком тягне на сенсацію. Ще б пак - у півторамісячний термін Петро Олексійович пообіцяв, ні багато ні мало, саміт нормандського формату, на якому буде підписано угоду про виведення російських військ з Донбасу, роззброєння незаконних збройних формувань і прийняття рішення щодо введення блакитних шоломів ООН на додачу.

На перший погляд, така обіцянка виглядає як відчайдушний передвиборний піар команди, яка програє битву за голоси виборців. І готова обіцяти що завгодно - включно з негайним припиненням війни. В цьому місці навіть можна згадати вельми схожий епізод 2014-го року і початку президентства Порошенка, за який потім довелося вибачатися.

Втім, якщо уважніше вслухатися у слова, сказані вчора у телеефірі, теза про "безумний піар" дещо слабне. Оскільки Порошенко стверджує, що раніше таку угоду не уклали, бо "Путін дуже чекав, що в Україні буде обрано іншого президента". При тому чіткої констатації того, що Путін "не дочекався", у промові чинного глави держави немає. Як, зрозуміло, немає в Петра Олексійовича впевненості в результатах виборів. А от прогнози про самміт в нормандському форматі впродовж півтора місяців - є. Що наштовхує на думку про те, що самміт вже узгоджений, і частково підготований. Не залежно від того, хто саме сидітиме в кріслі під українським прапором.

Окрім того, яким би скрутним не було становище команди чинного президента країни напередодні другого туру, говорити відверту неправду на таку значущу тему він навряд чи наважиться. Бо досить одного трирядкового спростування від німецького, припустимо, МЗС - як інформаційна хвиля "Порошенко збрехав" зусиллями політичних опонентів перетвориться на цунамі. Тому і твердження про самміт, і про ймовірне виведення частини російських військ - до певної міри, правдиві. Що, вочевидь, з певною долею ймовірності передбачає і якісь домовленості з російським президентом стосовно подальших кроків по припиненню війни.

І якщо співвіднести ці твердження з інформацією, яка надходить від Росії, пазл в загальних рисах складається. Бо як повідомляло Depo.ua, анонсована учора російськими ЗМІ підготовка до масової роздачі російського громадянства мешканцям сепаратистських анклавів також виглядає як перший крок до "заморозки" війни на Донбасі.

Ця "заморозка" не означатиме припинення конфлікту. Вона не означатиме реінтеграції окупованих частин Донбасу і повернення їх під повний український суверенітет. Більше того, потенційне отримання російського громадянства сотнями тисяч мешканців Л-ДНР в майбутньому тільки ускладнить можливу реінтеграцію.

Але, з іншого боку, "заморозка" конфлікту означатиме тимчасове припинення гострої фази бойових дій, своєрідний "тайм-аут" для обох сторін. Під час цього тайм-ауту Володимир Путін зробить все можливе для досягнення трьох цілей. Першою з яких буде зняття антиросійських санкції з боку ЄС, другою - максимальне закріплення подальшого впливу Росії на сепаратистські анклави після того, як звідти будуть виведені війська. А третьою стане зниження вартості всієї авантюри на Донбасі,  оскільки утримання армії найманців та частини регулярних підрозділів - купно з наповненням "республіканських бюджетів" - справа вкрай затратна.

Натомість Україна отриманий перепочинок буде змушена використовувати для протилежних речей - дипломатичних зусиль, спрямованих на збереження антиросійського санкційного фронту, реформування і підвищення боєздатності армії, а також пошуку можливостей впливу на українських громадян, які залишаються мешкати в сепаратистських анклавах.

Добрим чи поганим вийде "післявиборний мир" - покаже час. Але пісял років і років дипломатичного тупика всілякий рух в бік реальної деескалації видається прогресом. На чому, з іншого боку, не пропустить нагоди зіграти Кремль, закладаючи в цей "прогрес" максимум геополітичних бонусів для себе.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme