Підозра Порошенку: Чи допоможе Рябошапка з "вендетою" Портнову

Скандальний юрист Андрій Портнов поспішив повідомити, що ДБР направили в ГПУ підозру п'ятому президенту України Петру Порошенку. Таким чином, "вендета" Портнова поставила в цікаву позу генпрокурора Руслана Рябошапку

Підозра Порошенку: Чи допоможе Рябошапка…

Після Портнова офіційне повідомлення про підозру Порошенку з'явилося на "Фейсбуці" ДБР. 

"Проект підозри підготовлено та направлено до прокуратури в рамках досудового розслідування кримінального провадження щодо можливого неправомірного впливу на проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вища рада правосуддя у березні-травні 2019 року. У документі іде мова про підозру п’ятого президента України у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.109 та ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України. Крім цього, слідчі ДБР направили до прокуратури проект подання до Верховної Ради України про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності п’ятого президента України, який є чинним народним депутатом України", – йдеться в повідомленні ДБР. 

Відповідно, провадження стосується справи, яка серед розмаїття інших, якими Порошенка закидував Портнов у ДБР, виявилася найбільш перспективною – вплив на конкурс з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя. Про її суть ми згодом розкажемо.

Частина друга статті 364 ККУ, яку "шиють" Порошенку, якраз і стосується цієї справи. 

Стаття 364: Зловживання владою або службовим становищем

1. Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, карається виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Інша стаття, за якою підозра пішла в ГПУ –  це 109 ККУ. Вона стосується дій, які спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. Відповідно, частина 3 цієї статті є продовженням другої частини: Публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той же строк. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той же строк.

Якщо розглядати підозру ДБР, то Порошенкові нібито світить від 5 до 8 років позбавлення волі. 

В п'ятого президента України на інформацію про підозру оперативно відреагували, назвавши її російським замовленням і поспіхом Труби, котрий чіпляється за своє крісло. А також нагадали, що 15 листопада Шевченківський суд зобоов’язав ДБР розглянути клопотання про закриття саме цього провадження, про яке каже "бюро". 

Тепер фінальне слово за генпрокурором Рябошапкою. Якщо він видасть підозру і направить подання на зняття депутатської недоторканності з Порошенка – ми отримаємо доволі гучну справу проти лідера опозиційної партії "ЄС", попередника Володимира Зеленського на Банковій. Але Рябошапка зараз опинився в "розтяжці" і навряд знає, як йому правильно зробити. Підозра Порошенку може обернутися проблемами із нашими західними партнерами та скандалом із політичними переслідуваннями, який точно спробує роздмухати Порошенко та його союзники. Відсутність реакції Рябошапки на дії ДБР означатиме, що він буцімто перешкоджає роботі "бюро" і тут вже включиться в процес Портнов, Шарій, а ще й ресурси Коломойського, який постійно критикує генпрокурора, використовуючи як власні медіа так і "рот" Олександра Дубінського. 

В цій історії є ще одна важлива обставина. Голова ДБР Роман Труба наразі перебуває у підвішеному стані. Минулого тижня комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності розглядав законопроєкт 2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань", а саме поправку до нього №320. Пізніше саму поправку ВР підтримала 259-ма голосами, а розгляд законопроекту перенесла. Поправка стосується процедури звільнення голови ДБР та його заступників, які автоматично мають залишити власні посади після того, як законопроєкт 2116 буде ухвалений в другому читанні та в цілому. Перше читання він вже пройшов. Законопроєкт зокрема збільшує контроль президента над ДБР і Портнов ризикує втратити вплив. Тому поспіх із підозрою цілком зрозумілий. Для Портнова було дуже важливо, щоб підозра вийшла саме від Романа Труби, який був призначений на свою посаду ще за часів Порошенка. Це в теорії не дасть можливості опозиції звинувачувати ДБР в ангажованості за нової влади.

Читайте також: Роману Трубі – "труба": Як Зеленський "перезавантажить" ДБР

Що це за справа

Мова про кримінальне провадження щодо можливої узурпації влади Порошенком шляхом привласнення повноважень по призначенню членів Вищої ради правосуддя. Саме на неї вороги 5-го президента покладали велику надію. Depo.ua раніше вже описував її суть. 

На думку юриста Портнова, яку він виклав у своїй заяві в ДБР від 26 травня 2019 року, існують підстави стверджувати, що Порошенко з метою узурпації повновжень та захоплення в незаконний спосіб державної влади під час перебігу конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя протиправно змінив ключові умови конкурсу і призначив двох членів ВРП всупереч передбаченому порядку. 

Юрист наполягає, що послідовність дій Порошенка полягала у тому, що він фактично змінив порядок проведення конкурсу з добору членів ВРП і своїм указом надав самому собі повноваження ухвалювати рішення щодо кандидатів. І цими повноваженнями невідкладно скористався – призначив двох нових членів ради. "Внаслідок дій П.О. Порошенка de facto було скасовано передбачений ст. 9 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" конкурс та ще й під час його проведення", – писав Портнов.

Обтяжливими обставинами таких дій він вважає те, що в цей час існувала судова заборона Окружного адміністративного суду міста Києва подавати на розгляд президента список кандидатів для відповідного призначення, яку "злочинцями" було проігноровано. 

Портнов запропонував ДБР побачити у діях Порошенка та його спільників ознаки злочину, передбаченого статею 109 Кримінального кодексу, де йдеться про намагання насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади. Плюс до того - статті 382, якою передбачено покарання за умисне невиконання рішення суду.

Адвокат Порошенка Ігор Головань зазначав, що 5-й президент у свідченнях ДБР заявив про відсутність підстав для відкриття провадження щодо призначення членів ВРП. 

Сам же Порошенко у свідченнях говорив: "Стосовно кримінального провадження заявляю, що воно було розпочато за умови відсутності події кримінальних правопорушень. Правові підстави для негайного закриття кримінального провадження детально наведено в заявах мого адвоката Ігоря Голованя, поданих слідчому та прокурору".

Він також констатував, що не скоював жодних порушень законодавства України та об'єктивно не має інформації "про неіснуючі та вигадані заявником (Портновим, - ред.) злочини".

Тут треба пояснити, що Вища рада правосуддя є ключовим органом в системі судової влади, адже здійснює вплив на формування судів, притягнення суддів до відповідальності, ухвалює рішення про звільнення судді з посади, надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою, вирішує питання фінансового утримання судів, органів та установ системи правосуддя.

Тобто це такий собі мегаорган суддівського управління. І фактично весь судовий корпус в Україні є залежним від ВРП. А значить – чутливий до думки членів цієї ради.

Контроль над членами ВРП дає можливість контролювати всю суддівську систему. І такий контроль завжди був бажаним для українських президентів.

У спокусі привласнити собі такий контроль з боку 5-го президента Порошенка і намагається викрити Порошенка Портнов. 

Хоча Порошенко нагадував, що 30 квітня 2019 року спливав термін повноважень призначених за квотою президента членів ВРП. 11 березня він підписав указ з питань проведення відкритого конкурсу з відбору кандидатів для призначення членів ВРП, і конкурсна комісія відібрала чотирьох осіб: Михайла Ісакова, Андрія Василенка, Костянтина Красовського та Олександра Сасевича.

"8 травня 2019 року для забезпечення виконання конституційного обов'язку щодо призначення членів Вищої ради правосуддя було видано Указ про внесення змін до Указу від 11 березня 2019 р. Указ надійшов на підпис через приймальню, хто був фактичним виконавцем – мені невідомо. 13 травня 2019 року, реалізуючи свої конституційні повноваження та виконуючи конституційний обов'язок як президент України, з визначених конкурсною комісією осіб я призначив Ісакова та Василенка членами Вищої ради правосуддя. Ісаков та Василенко склали присягу в моїй присутності", - зазначав Порошенко.

Він також додав, що п. 1 ч. 3 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства прямо забороняє забезпечувати позов шляхом, зокрема, зупинення актів президента і встановлення для нього заборони або обов'язку здійснювати певні дії. "Тому не існувало і не могло існувати жодного судового рішення, що будь-яким чином могло б обмежити право президента України призначати членів Вищої ради правосуддя", – казав Порошенко.

На фоні інших кримінальних справ, по яких намагалися наздогнати Порошенка, ця й справді виглядає перспективною для його ворогів. Адже не потребує дослідження громіздких фінансових схем, як у справі про "Кузню на Рибальському", і збору доказів по всьому світу, як у справі про мальдівські канікули.

Тут весь склад можливого злочину – зафіксований указами за особистим підписом голови держави. І результат розслідування залежить швидше від трактовки дій президента та людей, які були задіяні в ухваленні та реалізації тих рішень, аніж від наявності чи відсутності доказів.

Вендета Портнова і слід Коломойського

Якщо говорити про переслідування Петра Порошенка, то справи проти нього є багаторівневими. Суботнє затримання голови "Укрексімбанку" Гриценка напряму пов'язано з оточенням Порошенка: Ложкіним, Філатовим, Гонтаревою. І може торкнутися самого президента, оскільки йдеться про продаж "УМХ" і відмивання грошей Курченка. В цій історії напряму може бути задіяний скандальний прокурор Кулик, якого пов'язували з Ігорем Коломойським.

Так само підозра від ДБР – це спроба прямого удару по п'ятому президенту від Андрія Портнова. Зрозуміло, що ці справи затягнуться на роки, втім вони можуть знищити репутацію Порошенка і гратимуть проти нього в інформаційному просторі. 

Наразі від прокурора Рябошапки залежить дуже багато. Як ми вже писали, він знаходиться в розтяжці. Гальмування справи зробить його остаточним ворогом Коломойського і Портнова. Інший розвиток подій може в майбутньому негативно вплинути на імідж влади через політичні переслідування, а також битиме напряму по рейтингах Зеленського, якого досі асоціюють з можливістю впливати на Рябошапку – він сам це визнавав, називаючи генпрокурора "своєю людиною" в розмові із Трампом. Розслідування проти Порошенка означатиме, що з мовчазної згоди Зеленського відбувається розправа над його попередником. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme