Перший бюджет Гончарука: Хто і як "танцював" навколо кошторису держави

Державний бюджет на 2020 рік затвердили. Не без "проколів" і "приколів", але все ж процес пішов

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Перший бюджет Гончарука: Хто і як "танцю…

Розгляд проекту держбюджету-2020 почався зі скандалу. Нардепи підтримали відстрочку передачі акцизу з палива до Дорожнього фонду, внісши відповідні зміни до Бюджетного кодексу. У комітеті зазначають, що це призведе до розбалансування показників проекту бюджету держави і знизить надходження Дорожнього фонду на 7,7 млрд грн. Тим не менше, з 256 депутатів, які пішли проти волі уряду і профільного комітету парламенту (днем раніше ця поправка на комітеті була відхилена), виявилися аж 156 членів фракції "Слуга народу". Більше того – автором скандальної поправки став депутат-монобільшовик, мажоритарник з Івано-Франківщини Зіновій Андрійович. Він стверджує, що ці кошти дадуть місцевим громадам "стати на ноги". Його опоненти переконують, що згаданою сумою місцеві владоможці будуть розпоряджатися в ручному режимі.

Несподіваний результат голосування спричинив напруження у монобільшості та позачергову перерву. Депутатів від "Слуги" зібрали в нетрях будинку парламенту і пробували умовити прем’єр Олексій Гончарук і міністр фінансів Оксана Маркарова. Але переламати мажоритарників не зуміли, поправку таки не скасували – наступного року місцеві бюджети напряму отримають значно більші кошти, ніж хотів передбачити для них уряд.

Після ранкового сплеску емоцій надалі все увійшло у звичну колію. Ухвалили в цілому 282 голосами зміни до Бюджетного кодексу. Не збила рішучого настрою депутатів і заява мажоритарниці від "Слуги народу" Анни Скороход про затримання її чоловіка – російського бізнесмена начебто за політичними мотивами. Показово, що виступу Скороход з трибуни добивалися фракції "Батьківщина" і "Опозиційна платформа - За життя": вони спершу подали заяву про перерву, а тоді попрохали замінити її на вихід Скороход.

Але завадою бюджетному процесу депутатка не стала. Рада почала і дуже швидко завершила розгляд бюджету держави на наступний рік. В цілому документ підтримали 280 депутатів: "Слуга народу" після ранкових перипетій виявилася практично одностайною – 241 "за" із 254 можливих (відомий внутрішній опозиціонер і шанувальник Ігоря Коломойського Олександр Дубінський під час голосування був відсутній, але загалом нардепи, яким приписують орієнтацію на цього олігарха, бюджет підтримали). 

Жодного голосу "за" не дала "Батьківщина", яка вчора оголосила про перехід в опозицію (Юлія Тимошенко при голосуванні утрималася), не підтримали бюджет-2020 фракції "Опозиційної платформи – За життя" (Віктор Медведчук не голосував, Юрій Бойко був проти), "Європейська солідарність" (Петро Порошенко голосував "проти") та "Голос", який утримався практично всією фракцією.

У принципі, для ухвалення держбюджету вистачало голосів і самих "Слуг", але їм вчасно підставили плече 19 із 23 членів групи "За майбутнє", пов’язуваної зі сферою впливу Коломойського (підозрюваний у багатомільйонному розкраданні Ярослав Дубневич, якого перед тим "здала" правоохоронцям Рада, щойно вийшовши із СІЗО під заставу, підтримав бюджет) і 20 із 34 позафракційних нардепів.

Під час обговорення проекту бюджету представники фракцій висловлювали до нього чимало претензій. У "Батьківщині" заявили, що не підтримали бюджет, бо вважають його антисоціальним. Ухвалений кошторис не передбачає підвищення соціальних стандартів, боротьби з корупцією та покращення життя українців, заявив перший заступник голови фракції Сергій Соболєв. Він назвав документ "бюджетом проїдання". Освітяни, залізничники, представники Академії наук "не знайшли себе у тому бюджеті, який запропонував уряд" - на освіту та науку передбачили лише 0,2% ВВП.

Схожі претензії озвучили представники інших фракцій, які не голосували за бюджет. Співголова "ОПЗЖ" Юрій Бойко зробив у кулуарах Ради заяву для преси про те, що правляча більшість разом із групою "За майбутнє", або "слуги міжнародних фінансових спекулянтів" протягнули "антинародний бюджет" - такий самий, як останні п’ять років. Більш деталізовані претензії ОПЗЖ до кошторису держави такі: "Там практично заморожені пенсії, не передбачена соціальна підтримка людей, яка була п’ять років тому, збільшені виплати силовикам і зменшені виплати людям, які потребують допомоги держави. Бюджет-2020 продовжує тарифний геноцид – субсидії скорочуються, притому що вартість газу для населення зросте. Це означає, що ще більше людей буде занурено у енергетичну бідність". 

Претензії до бюджету мають і у фракції "ЄС". Порошенко у кулуарах Ради критикував ухвалений документ через скорочення фінансування соціальних програм і запровадження ручного управління виділення коштів громадам. Це він назвав "ударом по успішній реформі децентралізації: гроші, які належать місцевому самоврядуванню, забрали на Київ. Для того, щоб київський чиновник в Офісі Президента або в уряді замість громади визначав – чи дасть він гроші на школу, дитячий садок, місцеву дорогу, лікарню, освітлення вулиць чи ні". Також п’ятий президент нагадав, що бюджет-2020 не передбачає підвищення соціальних стандартів, як це обіцяла чинна влада.

Секретар комітету Ради з бюджету, член фракції "Голос" Володимир Цабаль привів журналістам аргументацію своїх колег: "Бюджет – це відповідальність уряду, а уряд – це відповідальність монобільшості. Тому ми не зможемо підтримати цей проєкт. Але ми і не будемо голосувати "проти", бо там є деякі речі позитивні, наприклад, фінансування медицини, збільшення фінансування освіти".

Тепер протягом 15 днів проект бюджету повинен підписати або заветувати президент. Можна припустити, що підпис Володимира Зеленського під документом з’явиться. А далі розгорнеться традиційна для української політики критика уряду, який або не виконує бюджет, або виконує, проте не так, або про необхідність внесення змін до бюджету. Простіше кажучи, перший бюджет уряду Гончарука прийняли, і в цьому питанні монобільшість виявилася на диво майже одностайною.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme