Великі торги: З ким Коломойський домовлятиметься для Зеленського

Не встиг завершитись перший тур виборів президента, як деякі політики поспішили "перевзутися" на ходу, переорієнтовуючись під майбутні, як їм здається, політичні реалії. Та далеко не кожному "світить" місце під новим сонцем, якщо воно зійде

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Великі торги: З ким Коломойський домовля…

Радник міністра внутрішніх справ, член парламентської фракції "Народний фронт" Антон Геращенко, коментуючи в інтерв’ю одному з інтернет-каналів у YouTube закиди у проросійських поглядах, які частина суспільства адресує кандидату в президенти Володимиру Зеленському, заявив про необхідність вести переговори з Росією.

"Що стосується руху в бік РФ… Путін при житті не збирається повертати нам Крим і Донбас. За життя Путіна, а прожити він може ще 25 років, Крим точно не повернем… Нам необхідно вести переговори з Росією, організовувати подальший тиск на РФ західних країн, щоб вони допомагали нам створити такі умови для Росії, щоб окупація їй коштувала дорого", - сказав Геращенко.

Також він дав оцінку ініційованим чинним президентом і внесеним Верховною Радою змінам у Конституцію щодо закріплення курсу України до НАТО і Євросоюзу. Назвавши це "унікальною піар-юридичною операцією" Петра Порошенка, Геращенко зазначив, що будь-якому президенту, "навіть якщо це буде і Зеленський", необхідно буде виконувати Конституцію. І що жоден український президент не зможе домовитися з Путіним "на умовах, які суперечать інтересам більшості українського народу".

Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський не виключав можливості свого спілкування в разі обрання президентом України із російським лідером Володимиром Путіним. А в ніч виборів на запитання журналістів, що він скаже на такій зустрічі, Зеленський фактично не відповів нічого, зауваживши, що таку зустріч ще не призначено. І додав: "Я скажу Путіну: дякую, що повернули території, скільки ви готові заплатити за відновлення Донбасу?..".

Повідомивши, що у фракції "Народного фронту" не ухвалювали колегіального рішення про підтримку будь-кого з кандидатів у президенти, нардеп відкрив карти щодо позиції окремих гілок цієї політичної сили. Зауваживши, що не знає, за кого голосував Арсеній Яценюк (очільник "НФ") чи Арсен Аваков (глава МВС), Геращенко додав: "Думаю, що не за Порошенка". Звісно, "Народний фронт" - це не лише Аваков. Нагадаємо, інші лідери цієї партії секретар Радбезу Олександр Турчинов і спікер Верховної Ради Андрій Парубій чітко заявили свою позицію на підтримку Порошенка.

Не надто приховує свою позицію і сам Арсен Аваков. Публічно він всіляко дистанціюється від звинувачень у співпраці з будь-ким із учасників президентських виборів і позиціонує себе як нейтральну фігуру над сутичкою. Проте у ЗМІ є чимало повідомлень про його політичні симпатії до Юлії Тимошенко. Яка, нагадаємо, до другого туру не вийшла. І тепер тим, хто робив на неї ставку, доводиться визначатися з новим фаворитом.

Між іншим, у інтерв’ю, яке вийшло на одному із сайтів у день голосування, саме тоді, коли вже були відомі попередні результати першого туру, міністр внутрішніх справ назвав Зеленського "порядною людиною з іншого світу", готовою розбиратися з проблемами, але через брак компетенцій в багатьох питаннях – здатною делегувати повноваження. Відважує комплімент і виборцям Зе, назвавши їх "російськомовними патріотами". Ці "патріоти" після оголошення екзит-полів підняли в телеефірах такий радісний лемент про поразку Порошенка, що, мабуть, Аваков все ж помиляється...

Цікаво, на кого натякав Аваков, кажучи, що перед другим туром виборів обидва фаворити спробують укладати альянси, що дозволять їм залучати голоси кандидатів, які вибули з боротьби. Не варто виключати, що мова саме про дрейф пов’язаної з ним групи в "Народному фронті" від Тимошенко до Зеленського. Принаймні ці слова можна сприйняти як пропозицію оточенню нинішнього фаворита виборів почати переговори.

Скоротити шлях до можливих перемовин можуть позитивні заяви, які міністр неодноразово робив на адресу мільярдера Ігоря Коломойського, що його називають "старшим політичним партнером" Володимира Зеленського. Так, рівно рік тому на запитання – що його пов'язує з одіозним Коломойським, Аваков відповів: "Хто одіозний – це спірне питання. Але я регулярно з ним спілкуюся. Напевно, раз на кілька тижнів…". Назвавши ці розмови "кумедними", Арсен Борисович додав, що їх учасників пов'язує 2014 рік і нагадав про заслуги Коломойського у врегулюванні напруженої ситуації в регіоні. "А ще я ніколи не брав у нього гроші, а він зі мною їх не заробляв, ні в бізнесі, ні в політиці", – додав він. А в серпні минулого року деякі ЗМІ поширили інформацію про те, що міністр внутрішніх справ та Ігор Коломойський провели таємну зустріч на одному з курортів чи то Греції, чи то Італії, і там начебто була присутня Тимошенко. У Авакова ці повідомлення не коментували.

Отже, з певним ступенем вірогідності можна припустити, що для однієї з груп "Народного фронту" в разі обрання Зеленського президентом існує можливість продовжити своє політичне життя. І представники цієї групи настійливо сигналізують оточенню кандидата про свою готовність розмовляти про збереження політичних перспектив у новій ситуації.

Результат першого туру виборів змусив й інші політичні сили задуматися про своє майбутнє. Так, у ЗМІ обговорювалася можливість переговорів Зеленського з Тимошенко про створення коаліції на умовах призначення лідерки "Батьківщини" главою уряду. Проте у штабі претендента однозначно відкинули саму таку можливість.

У Тимошенко зараз непроста ситуація. Багато в чому вона та середовище її прихильників живиться нещадною критикою на адресу Петра Порошенка. І поки він залишається на посту глави держави – "Батьківщині" гарантований потужний мобілізаційний фактор. А от якщо лідером держави стане Зеленський, критикувати його, принаймні в перші півроку діяльності, вважається правилом поганого політичного тону. Та й особливих дивідендів Тимошенко ця критика не принесе: що із Зе візьмеш, це ж не "старе обличчя" і не "корупціонер" - дайте йому попрацювати. У таких умовах під питанням опиняється сама можливість для "Батьківщини" провести більшу, ніж сьогодні, фракцію в наступний парламент у жовтні цього року.

Активний переговорний процес усіх з усіма не обійде і колишніх "регіоналів". Як прогнозував сайт Depo.ua, перемовини обох колон екс-"регіоналів" про співпрацю із Зеленським відбудуться, проте їх не афішуватимуть у штабі потенційного переможця виборів, щоб не відлякнути виборців.

Цікавим виглядає і питання майбутнього партій, які нині складають коаліцію. З одного боку, чи не почнуться відцентрові процеси і у "Блоці Петра Порошенка", з іншого – чи готові БПП та опозиційно налаштоване до Зеленського крило "Народного фронту" домовлятися про формат спільного походу на вибори. І під якими гаслами.

Як бачимо, різношерсті політичні сили починають різні рухи з прицілом на можливого нового главу держави. Тож варіанти нової коаліції можуть бути різні. Якщо хтось із кимось досягне домовленості, то станеться це "під килимом". Але будь-який "шлюб за розрахунком" відразу помітять. Бо все таємне у нашій політиці відразу стає явним. І це один з факторів, який може втримати Україну від сповзання у проросійську орбіту.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme